ČNB opět snižuje sazby. Banky se na zlevňování úvěrů nechystají

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním zasedání opět snížila klíčové úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba šla dolů o 75 bazických bodů na 0,25 %. Hlavním důvodem pro další uvolnění měnové politiky je zmírnění dopadů šíření koronaviru na českou ekonomiku.

Prodej domu

ČNB se přiblížila k úrokové nule

Současně se snížením základní úrokové sazby rozhodla centrální banka také o snížení lombardní sazby na 1 %. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba zůstala beze změny. Naposledy snížila rada základní úrokovou sazbu na konci března o 0,75 procentního bodu na 1 %. Podle vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka nás čeká dlouhé období nízkých úroků.

Levnější hypotéky nečekejme

Od sazeb centrální banky se částečně odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Zlevnění hypotečních úvěrů lze však v prostředí velké nejistoty a rizika očekávat jen stěží. Banky se v důsledku nahromaděných žádostí o odklad splátek hypoték obávají růstu nesplácených úvěrů. Do nabízených úrokových sazeb se tak logicky musí promítnout vyšší riziko nesplacení. Rizika bank díky aktuální situaci strmě rostou a navzdory krokům ČNB není pro pokles úrokových sazeb nyní prostor.

Ekonomika poklesne o 8 %

V nové prognóze očekává centrální banka pokles ekonomiky o 8 %. Původně přitom ČNB očekávala v předchozí prognóze před propuknutím pandemie růst 2,3 %. Podle analytiků by však ekonomika mohla poklesnout ještě výrazněji až o 11 %. Příští rok by pak ekonomika měla stoupnout o 4 %. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci po skončení jednání uvedl, že i přes obnovení růstu se ekonomika do konce příštího roku nedostane na úroveň před pandemií.

Vyřizujete hypotéku?

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Využít můžete také oblíbenou službu Bezkontaktní Hypotéky.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

ČNB šokovala trh. Základní úroková sazba se přiblížila k 6 %

Česká národní banka na svém posledním zasedání mírně šokovala trh, když rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. Ta se tak dostala na nejvyšší úroveň za více než 20 let. Zvýšení sazeb se brzy projeví v dalším...

Základní úroková sazba vzrostla na 5 %. ČNB je připravena pokračovat ve zvyšování

Česká národní banka zvýšila na svém posledním zasedání základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 5 %. Navýšení úrokových sazeb bylo očekávané. Stála za ním rostoucí inflace a snaha centrální banky o tlumení inflačních očekávání. Ve...

Další zvyšování sazeb. Komu se zdraží hypotéky?

Bankovní rada ČNB na svém posledním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 125 bazických bodů na 2,75 %. Navýšení sazby překvapením nebylo, odbornou i laickou veřejnost zaskočilo spíše to, o kolik se sazba navýšila. Základní...