Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

ČNB opět snižuje sazby. Banky se na zlevňování úvěrů nechystají

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním zasedání opět snížila klíčové úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba šla dolů o 75 bazických bodů na 0,25 %. Hlavním důvodem pro další uvolnění měnové politiky je zmírnění dopadů šíření koronaviru na českou ekonomiku.

Prodej domu

ČNB se přiblížila k úrokové nule

Současně se snížením základní úrokové sazby rozhodla centrální banka také o snížení lombardní sazby na 1 %. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba zůstala beze změny. Naposledy snížila rada základní úrokovou sazbu na konci března o 0,75 procentního bodu na 1 %. Podle vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka nás čeká dlouhé období nízkých úroků.

Levnější hypotéky nečekejme

Od sazeb centrální banky se částečně odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Zlevnění hypotečních úvěrů lze však v prostředí velké nejistoty a rizika očekávat jen stěží. Banky se v důsledku nahromaděných žádostí o odklad splátek hypoték obávají růstu nesplácených úvěrů. Do nabízených úrokových sazeb se tak logicky musí promítnout vyšší riziko nesplacení. Rizika bank díky aktuální situaci strmě rostou a navzdory krokům ČNB není pro pokles úrokových sazeb nyní prostor.

Ekonomika poklesne o 8 %

V nové prognóze očekává centrální banka pokles ekonomiky o 8 %. Původně přitom ČNB očekávala v předchozí prognóze před propuknutím pandemie růst 2,3 %. Podle analytiků by však ekonomika mohla poklesnout ještě výrazněji až o 11 %. Příští rok by pak ekonomika měla stoupnout o 4 %. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci po skončení jednání uvedl, že i přes obnovení růstu se ekonomika do konce příštího roku nedostane na úroveň před pandemií.

Vyřizujete hypotéku?

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Využít můžete také oblíbenou službu Bezkontaktní Hypotéky.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Proč se nyní vyplatí dlouhodobá fixace?

Na jak dlouhozafixovat hypotéku? Volit spíše kratší fixaci a ponechat si zdánlivou výhodu flexibility v možnostech nastavení nových podmínek splácení hypotéky, nebo jít do jistoty a volit co nejdelší fixační období? Úrokové sazby hovoří zcela jasně...

Banky snižují úrokové sazby z hypoték

V dubnu poklesla průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů a vypadá to, že už i velké banky začínají reagovat na nízkou cenu dlouhodobých peněz snižováním svých sazeb. Objem celkového zadlužení Čechů se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil a rostla...

Koronavirus a úrokové sazby hypoték

Koronavirus a hypotéky. Bankovní rada České národní banky snížila svou hlavní úrokovou sazbu na 1 %. Cílem tohoto kroku je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Jak se kroky ČNB promítnou do úrokových...