ČNB podává pomocnou ruku a snižuje sazby

Bankovní rada ČNB rozhodla na mimořádném měnovém jednání o opatřeních, která by měla zmírnit dopady situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele i domácnosti. V rámci stabilizačních kroků mimo jiné snížila základní dvoutýdenní repo sazbu, od které se částečně odvíjí také úročení komerčních úvěrů, na 1,75 %.

ČNB podává pomocnou ruku a snižuje sazby

ČNB rozhodla o snížení sazeb

Úrokové sazby jsou hlavním nástrojem ČNB v rámci její měnové politiky. Na svém dnešním mimořádném jednání se ČNB rozhodla jednomyslně pro snížení všech tří úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba se snižuje o 50 bazických bodů na 1,75 %. Současně se také snižuje lombardní sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů, na 2,75 %. Diskontní sazba, kterou ČNB využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou u ní banky uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility, se snižuje na 0,75 %. Změna sazeb je účinná od 17. března 2020. Do budoucna je centrální banka připravena, bude-li to ekonomická situace vyžadovat, přistoupit k dalšímu snížení sazeb.

ČNB „posvětila“ odklad splátek

Bankovní rada ČNB projednávala také dohledový přístup k možným odkladům splátek klientských úvěrů ze strany banky. Centrální banka obecně bankovním domům neurčuje, jakou mají mít strategii a pravidla pro poskytování, správu či vymáhání úvěrů. Rozhodnutí o umožnění odkladu splátek všech typů úvěrů je tedy v kompetenci jednotlivých bank. Bankovní rada informovala, že pokud u klientů dojde pouze k dočasnému výpadku příjmu v důsledku výskytu koronavirové nákazy či souvisejících preventivních opatření, bude odklad splátek vhodným způsobem, jak si zajistit splacení celé pohledávky v budoucnu.

Odklad splátek až na tři měsíce

Rovněž Česká bankovní asociace (ČBA) na své mimořádné schůzi minulý týden projednávala opatření vedoucí ke zmírnění ekonomických dopadů probíhající epidemie koronaviru na klienty. Prezidium jakožto nejvyšší orgán ČBA se shodlo, že vhodným nástrojem je v doložených případech poskytnou klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že na ně dopadne epidemie nejtíživěji.

Banky již nyní klientům na základě individuálního posouzení odklad splátek umožňují, ovšem pouze se zápisem v registru dlužníků. V souvislosti s tímto rozhodnutím by měl být odklad splátek bez takovýchto záznamů.

Vyřizujete hypotéku?

Kupujete si nemovitost a chcete ji financovat prostřednictvím hypotečního úvěru? Obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

ČNB šokovala trh. Základní úroková sazba se přiblížila k 6 %

Česká národní banka na svém posledním zasedání mírně šokovala trh, když rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. Ta se tak dostala na nejvyšší úroveň za více než 20 let. Zvýšení sazeb se brzy projeví v dalším...

Základní úroková sazba vzrostla na 5 %. ČNB je připravena pokračovat ve zvyšování

Česká národní banka zvýšila na svém posledním zasedání základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 5 %. Navýšení úrokových sazeb bylo očekávané. Stála za ním rostoucí inflace a snaha centrální banky o tlumení inflačních očekávání. Ve...

Další zvyšování sazeb. Komu se zdraží hypotéky?

Bankovní rada ČNB na svém posledním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 125 bazických bodů na 2,75 %. Navýšení sazby překvapením nebylo, odbornou i laickou veřejnost zaskočilo spíše to, o kolik se sazba navýšila. Základní...