Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

ČNB podává pomocnou ruku a snižuje sazby

Bankovní rada ČNB rozhodla na mimořádném měnovém jednání o opatřeních, která by měla zmírnit dopady situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele i domácnosti. V rámci stabilizačních kroků mimo jiné snížila základní dvoutýdenní repo sazbu, od které se částečně odvíjí také úročení komerčních úvěrů, na 1,75 %.

ČNB podává pomocnou ruku a snižuje sazby

ČNB rozhodla o snížení sazeb

Úrokové sazby jsou hlavním nástrojem ČNB v rámci její měnové politiky. Na svém dnešním mimořádném jednání se ČNB rozhodla jednomyslně pro snížení všech tří úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba se snižuje o 50 bazických bodů na 1,75 %. Současně se také snižuje lombardní sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů, na 2,75 %. Diskontní sazba, kterou ČNB využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou u ní banky uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility, se snižuje na 0,75 %. Změna sazeb je účinná od 17. března 2020. Do budoucna je centrální banka připravena, bude-li to ekonomická situace vyžadovat, přistoupit k dalšímu snížení sazeb.

ČNB „posvětila“ odklad splátek

Bankovní rada ČNB projednávala také dohledový přístup k možným odkladům splátek klientských úvěrů ze strany banky. Centrální banka obecně bankovním domům neurčuje, jakou mají mít strategii a pravidla pro poskytování, správu či vymáhání úvěrů. Rozhodnutí o umožnění odkladu splátek všech typů úvěrů je tedy v kompetenci jednotlivých bank. Bankovní rada informovala, že pokud u klientů dojde pouze k dočasnému výpadku příjmu v důsledku výskytu koronavirové nákazy či souvisejících preventivních opatření, bude odklad splátek vhodným způsobem, jak si zajistit splacení celé pohledávky v budoucnu.

Odklad splátek až na tři měsíce

Rovněž Česká bankovní asociace (ČBA) na své mimořádné schůzi minulý týden projednávala opatření vedoucí ke zmírnění ekonomických dopadů probíhající epidemie koronaviru na klienty. Prezidium jakožto nejvyšší orgán ČBA se shodlo, že vhodným nástrojem je v doložených případech poskytnou klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že na ně dopadne epidemie nejtíživěji.

Banky již nyní klientům na základě individuálního posouzení odklad splátek umožňují, ovšem pouze se zápisem v registru dlužníků. V souvislosti s tímto rozhodnutím by měl být odklad splátek bez takovýchto záznamů.

Vyřizujete hypotéku?

Kupujete si nemovitost a chcete ji financovat prostřednictvím hypotečního úvěru? Obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Banky snižují úrokové sazby z hypoték

V dubnu poklesla průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů a vypadá to, že už i velké banky začínají reagovat na nízkou cenu dlouhodobých peněz snižováním svých sazeb. Objem celkového zadlužení Čechů se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil a rostla...

ČNB opět snižuje sazby. Banky se na zlevňování úvěrů nechystají

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním zasedání opět snížila klíčové úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba šla dolů o 75 bazických bodů na 0,25 %. Hlavním důvodem pro další uvolnění měnové politiky je zmírnění dopadů šíření koronaviru na českou...

Koronavirus a úrokové sazby hypoték

Koronavirus a hypotéky. Bankovní rada České národní banky snížila svou hlavní úrokovou sazbu na 1 %. Cílem tohoto kroku je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Jak se kroky ČNB promítnou do úrokových...