ČNB ponechala sazby beze změny

Zasedání bankovní rady České národní banky na počátku listopadu nepřineslo žádné překvapení. Úrokové sazby zůstávají beze změn a nedá se tedy ani čekat, že by začalo docházet k nějakým znatelným změnám v nastavení úrokovýách sazeb hypotečních úvěrů. Ostatně trh to nečekal a nečeká to ani v následujících měsících.

ČNB ponechala sazby beze změny

 

Měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky na počátku listopadu 2022 bylo již třetím zasedáním bankovní rady v novém složení, na kterém nastavovala úroveň klíčových úrokových sazeb. Z našeho pohledu je zajímavá především trv. čtrnáctidenní repo sazba, která se od jmenování Aleše Michla guvernérem ČNB drží na sedmiprocentní úrovni.

Tak vysokou repo sazbu a potažmo i výši úrokových sazeb hypotečních úvěrů nepamatuje již prakticky jedna celá generace. Aktuální repo sazba na úrovni 7 % je na nejvyšší úrovni od května 1999, tedy přes 23 let. Na přepážkách bank již mohou pracovat juniorní bankéři, kteří v té době ještě nebyli na světě.

A třeba právě tyto mladší kolegy překvapí, že jakkoliv vysoká aktuální repo sazba je, tak z pohledu historie jen o něco málo delší, než oněch zmiňovaných dvacet tří let, se jedná jen o zanedbatelnou epizodku. Je to samozřejmě míněno s jistou dávkou nadsázky, ale když se podíváme pouze na čísla resp. graf, uvidíme, že novodobá historie zažila v roce '97 repo sazbu až ve výši 39 %! To je něco, co si dnes opravdu nechceme ani představovat.

Ale tak ekonomika funguje. Jsou lepší časy a jsou horší časy. Teď jsou ty horší. A o to více si budeme vážit toho, až se ty lepší časy zase vrátí.

 

Zde se můžete podívat, jak vypadá graf vývoje repo sazby, který obsahuje i onu prehistorii, ve které na trhu žili třiceti-devíti-procentní dinosauři:

 

 

A pro bližší detail vývoj repo sazby v posledních několika letech:

 

 

 

Sdílejte článek