ČNB sjednocuje výklad o nákladech za předčasné splacení hypotéky

ČNB vydala tento týden stanovisko, ve kterém reaguje na nejasnou formulaci v zákoně o spotřebitelském úvěru. Její nepřesné znění vedlo k častým dotazům laické i odborné veřejnosti, co konkrétně znamená pojem „účelně vynaložené náklady, které vzniknou věřiteli v souvislosti s předčasným splacením spotřebitelského úvěru na bydlení“.

ČNB sjednocuje výklad o nákladech za předčasné splacení hypotéky

Nejasné znění v zákoně

Zákon o spotřebitelském úvěru vstoupil v platnost v prosinci 2016 a jeho cílem bylo zvýšit ochranu klientů finančních institucí. Norma stanovuje, že při dřívějším splacení dluhu má finanční instituce právo pouze na tzv. účelně vynaložené náklady, které věřiteli v souvislosti s předčasnou úhradou objektivně vzniknou. Předčasné splacení úvěru na bydlení je zdarma v těžkých životních situacích, např. při dlouhodobé nemoci klienta.

Co je účelně vynaložený náklad?

Za účelně vynaložené náklady za předčasné splacení úvěru na bydlení lze dle ČNB považovat tzv. věcně nutné náklady spojené s předčasným ukončením smlouvy, jejichž výše je zároveň odůvodněná. Jedná se především o administrativní náklady poskytovatele. Vyloučit pak dle stanoviska nelze ani případné další náklady, a to za podmínky, že v dané konkrétní situaci v udávané výši prokazatelně vzniknou, že by bez předčasného splacení konkrétního úvěru vůbec nevznikly a že jsou vynaloženy účelně.

Nepřípustné náklady

Za nepřípustné náklady ČNB považuje zejména:

Konec hypotékám s delší fixací?

Uvidíme, jaký bude mít výklad dopad v praxi. Na jedné straně by mohlo dojít ke zlevnění předčasného splacení hypotečních úvěrů pro klienty bank, na druhé straně by mohly banky zareagovat omezením nabídky dlouhodobých fixací.

Jsme tu pro vás

Zvažujete možnosti financování vašeho bydlení? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Ekologičtější bydlení po roce 2020

Každý, kdo od ledna 2020 zažádá o stavební povolení, bude muset počítat s novými podmínkami energetické náročnosti při stavbě rodinných domů. Se začátkem nového roku vstoupila v platnost evropská směrnice o energetické náročnosti budov, která vyžaduje,...

Dostanou se mladí žadatelé snadněji k hypotékám?

Poslanecká sněmovna začne v lednu projednávat novelu zákona o ČNB. Ta by měla zajistit snadnější přístup k hypotékám pro mladé lidi do 36 let věku. Novela zákona však neříká, že budou některým žadatelům poskytovány stoprocentní hypotéky. Jak...

Radostné Vánoce a úspěšný nový rok 2020

Vážení obchodní partneři, klienti, makléři, franšízanti, přátelé.

Rok se s rokem sešel a opět prožíváme pro mnohé nejkrásnější období roku, čas vánoční. Dovolte, abychom vám touto cestou poděkovali za spolupráci, projevenou důvěru a přízeň v...