ČNB sjednocuje výklad o nákladech za předčasné splacení hypotéky

ČNB vydala tento týden stanovisko, ve kterém reaguje na nejasnou formulaci v zákoně o spotřebitelském úvěru. Její nepřesné znění vedlo k častým dotazům laické i odborné veřejnosti, co konkrétně znamená pojem „účelně vynaložené náklady, které vzniknou věřiteli v souvislosti s předčasným splacením spotřebitelského úvěru na bydlení“.

ČNB sjednocuje výklad o nákladech za předčasné splacení hypotéky

Nejasné znění v zákoně

Zákon o spotřebitelském úvěru vstoupil v platnost v prosinci 2016 a jeho cílem bylo zvýšit ochranu klientů finančních institucí. Norma stanovuje, že při dřívějším splacení dluhu má finanční instituce právo pouze na tzv. účelně vynaložené náklady, které věřiteli v souvislosti s předčasnou úhradou objektivně vzniknou. Předčasné splacení úvěru na bydlení je zdarma v těžkých životních situacích, např. při dlouhodobé nemoci klienta.

Co je účelně vynaložený náklad?

Za účelně vynaložené náklady za předčasné splacení úvěru na bydlení lze dle ČNB považovat tzv. věcně nutné náklady spojené s předčasným ukončením smlouvy, jejichž výše je zároveň odůvodněná. Jedná se především o administrativní náklady poskytovatele. Vyloučit pak dle stanoviska nelze ani případné další náklady, a to za podmínky, že v dané konkrétní situaci v udávané výši prokazatelně vzniknou, že by bez předčasného splacení konkrétního úvěru vůbec nevznikly a že jsou vynaloženy účelně.

Nepřípustné náklady

Za nepřípustné náklady ČNB považuje zejména:

  • provizi vyplacenou zprostředkovateli hypotéky,

  • snížení úrokových výnosů finanční instituce,

  • úrokové náklady z dluhů poskytovatele.

Konec hypotékám s delší fixací?

Uvidíme, jaký bude mít výklad dopad v praxi. Na jedné straně by mohlo dojít ke zlevnění předčasného splacení hypotečních úvěrů pro klienty bank, na druhé straně by mohly banky zareagovat omezením nabídky dlouhodobých fixací.

Jsme tu pro vás

Zvažujete možnosti financování vašeho bydlení? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Výhody bydlení v panelovém bytě

Vlastní bydlení může mít několik podob. Nejčastěji se při volbě nového domova rozmýšlíme mezi rodinným domem, novostavbouči bytem v cihlovém nebo panelovém domě. V panelových domech u nás žijí necelé tři miliony lidí, tedy přibližně čtvrtina národa....

S jakými náklady počítat při koupi nemovitosti na hypotéku

Chystáte se pořídit nemovitost a koupi budete financovat hypotékou? Připravte se na to, že kromě splátky hypotéky budete muset zaplatit ještě další výdaje, které jsou s pořízením nemovitosti spojené. Podívejte se, jaké náklady vás při pořízení nového...

O krok blíže k zákonu o realitním zprostředkování

Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo na konci ledna vládě návrh zákona o realitním zprostředkování a změnu zákona o živnostenském podnikání. Regulace realitního trhu má především zkvalitnit vztahy mezi realitními zprostředkovateli a jejich...