ČNB šokovala trh. Základní úroková sazba se přiblížila k 6 %

Česká národní banka na svém posledním zasedání mírně šokovala trh, když rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. Ta se tak dostala na nejvyšší úroveň za více než 20 let. Zvýšení sazeb se brzy projeví v dalším zdražování hypoték, na které letos dosáhne mnohem méně lidí.

hypotéky budou dražší

Základní úroková sazba se zvýšila na 5,75 %

Zvýšení úrokových sazeb nebylo pro trh žádným velkým překvapením, ekonomové očekávali růst sazeb o 0,5 procentního bodu. Navýšení o 0,75 procentního bodu však způsobilo na trhu mírný šok. Takto vysoko byla sazba naposledy v roce 1999.

ČNB se snaží krotit rostoucí inflaci

Důvodem k růstu sazeb je i nadále rostoucí inflace a snaha centrální banky tlumit inflační očekávání. Také hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler potvrzuje, že pro centrální banku je stále důležitější krotit inflaci, než se obávat negativních dopadů vyšších sazeb na reálnou ekonomiku. "Dnešní růst sazeb však již letošní dvoucifernou inflaci nezvrátí, hraje se o inflaci příštího roku," upozornil ve svém komentáři Seidler.

Hypotéky budou zase o něco dražší

Růst základní úrokové sazby má částečně vliv také na zdražování úvěrů, na dražší hypotéky se tedy musí připravit nejen ti, kteří se chystají nové smlouvy uzavřít, ale také ti, které letos čeká refinancování hypotéky. Z dat ČBA Hypomonitoru vyplývá, že úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v březnu vzrostla z únorových 3,84 na 4,15 % a na tento rostoucí trend můžeme očekávat i v dalších měsících.

Přehled nabídek úrokových sazeb

V následující tabulce vidíte přehled úrokových sazeb pro hypotéku do 80 % hodnoty zástavy s fixací 5 let a při sjednání pojištění schopnosti splácet. Nejlevnější hypotéka aktuálně začíná na 5,19 %. Jedná se o orientační přehled.

Zdroj: gpf.cz

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Základní úroková sazba vzrostla na 5 %. ČNB je připravena pokračovat ve zvyšování

Česká národní banka zvýšila na svém posledním zasedání základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 5 %. Navýšení úrokových sazeb bylo očekávané. Stála za ním rostoucí inflace a snaha centrální banky o tlumení inflačních očekávání. Ve...

Další zvyšování sazeb. Komu se zdraží hypotéky?

Bankovní rada ČNB na svém posledním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 125 bazických bodů na 2,75 %. Navýšení sazby překvapením nebylo, odbornou i laickou veřejnost zaskočilo spíše to, o kolik se sazba navýšila. Základní...

Proč se nyní vyplatí dlouhodobá fixace?

Na jak dlouhozafixovat hypotéku? Volit spíše kratší fixaci a ponechat si zdánlivou výhodu flexibility v možnostech nastavení nových podmínek splácení hypotéky, nebo jít do jistoty a volit co nejdelší fixační období? Úrokové sazby hovoří zcela jasně...