ČNB splnila očekávání – sazby zůstávají beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Stalo se tak i navzdory faktu, že nová prognóza ukazuje potřebu zvýšení úrokových sazeb. Zájem o hypotéky letos klesá. Důvodem jsou vysoké ceny nemovitostí a zpřísněné podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů.

ČNB splnila očekávání – sazby zůstávají beze změny

Nastavení úrokových sazeb

Na svém posledním zasedání 7. listopadu 2019 ponechala bankovní rada ČNB úrokové sazby na stávající úrovni. Základní úroková sazba (2T repo sazba), od které se částečně odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba je sazba, kterou ČNB využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

ČNB očekává slabší ekonomický růst

ČNB v nové makroekonomické prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky pro příští rok na 2,4 % ze srpnových 2,9 %. Nové prognóze odpovídá dle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka nárůst domácích tržních úrokových sazeb v tomto a příštím čtvrtletí. Následovat by měl jejich pokles od poloviny příštího roku. I přesto rozhodla ČNB o ponechání úrokových sazeb beze změny, protože možná rizika ohledně odhadovaného vývoje bankovní rada vyhodnotila jako protiinflační, tedy působící proti růstu cen.

Vyšší inflace nahrává růstu sazeb

Růstu úrokových sazeb nahrávají poměrně silné domácí inflační tlaky. Zastánci zvýšení úrokových sazeb se obávají především toho, že by inflace mohla v příštím roce přesáhnout dočasně i 3 %.

Argumenty proti zvyšování úrokových sazeb upozorňují na možné zpomalení českého průmyslu, začínají se snižovat objednávky a omezuje se produkce.

Nejistý vývoj v zahraničí

Klíčovou roli pro vývoj sazeb hraje i nadále nejistý vývoj v zahraničí a jeho dopad do české ekonomiky. Růst naší domácí ekonomiky by mohl být nepříznivě zasažen zejména zpomalováním německé ekonomiky, která patří mezi jedny z nejdůležitějších obchodních partnerů našich tuzemských firem. Nejistotu vyvolává také prodlužující se odchod Velké Británie z Evropské unie, jednání mezi Spojenými státy a Čínou o obchodních vztazích či zpomalování globální ekonomiky.

Množství sjednaných hypoték klesá

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo aktuální údaje o množství poskytnutých hypoték. Za letošní tři čtvrtletí poskytly české banky 54 700 hypotečních úvěrů za téměř 124 miliard Kč. Ve srovnání s předchozím rokem to je za stejné období o 16 900 hypoték a 30,7 miliard korun méně. I přesto, že úrokové sazby klesají již osmý měsíc v řadě, zájem o nové úvěry brzdí vysoké ceny nemovitostí a zpřísněné podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů.

Jsme tu pro vás

Zvažujete možnosti financování vašeho bydlení? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...