ČNB splnila očekávání – sazby zůstávají beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Stalo se tak i navzdory faktu, že nová prognóza ukazuje potřebu zvýšení úrokových sazeb. Zájem o hypotéky letos klesá. Důvodem jsou vysoké ceny nemovitostí a zpřísněné podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů.

ČNB splnila očekávání – sazby zůstávají beze změny

Nastavení úrokových sazeb

Na svém posledním zasedání 7. listopadu 2019 ponechala bankovní rada ČNB úrokové sazby na stávající úrovni. Základní úroková sazba (2T repo sazba), od které se částečně odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba je sazba, kterou ČNB využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

ČNB očekává slabší ekonomický růst

ČNB v nové makroekonomické prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky pro příští rok na 2,4 % ze srpnových 2,9 %. Nové prognóze odpovídá dle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka nárůst domácích tržních úrokových sazeb v tomto a příštím čtvrtletí. Následovat by měl jejich pokles od poloviny příštího roku. I přesto rozhodla ČNB o ponechání úrokových sazeb beze změny, protože možná rizika ohledně odhadovaného vývoje bankovní rada vyhodnotila jako protiinflační, tedy působící proti růstu cen.

Vyšší inflace nahrává růstu sazeb

Růstu úrokových sazeb nahrávají poměrně silné domácí inflační tlaky. Zastánci zvýšení úrokových sazeb se obávají především toho, že by inflace mohla v příštím roce přesáhnout dočasně i 3 %.

Argumenty proti zvyšování úrokových sazeb upozorňují na možné zpomalení českého průmyslu, začínají se snižovat objednávky a omezuje se produkce.

Nejistý vývoj v zahraničí

Klíčovou roli pro vývoj sazeb hraje i nadále nejistý vývoj v zahraničí a jeho dopad do české ekonomiky. Růst naší domácí ekonomiky by mohl být nepříznivě zasažen zejména zpomalováním německé ekonomiky, která patří mezi jedny z nejdůležitějších obchodních partnerů našich tuzemských firem. Nejistotu vyvolává také prodlužující se odchod Velké Británie z Evropské unie, jednání mezi Spojenými státy a Čínou o obchodních vztazích či zpomalování globální ekonomiky.

Množství sjednaných hypoték klesá

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo aktuální údaje o množství poskytnutých hypoték. Za letošní tři čtvrtletí poskytly české banky 54 700 hypotečních úvěrů za téměř 124 miliard Kč. Ve srovnání s předchozím rokem to je za stejné období o 16 900 hypoték a 30,7 miliard korun méně. I přesto, že úrokové sazby klesají již osmý měsíc v řadě, zájem o nové úvěry brzdí vysoké ceny nemovitostí a zpřísněné podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů.

Jsme tu pro vás

Zvažujete možnosti financování vašeho bydlení? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Pro koho je vhodná obratová hypotéka?

Podnikáte a uvažujete o vlastním bydlení? Vysněnou cestu k hypotéce může zkomplikovat to, jak bude banka posuzovat vaše příjmy. Některé bankovní domy nabízejí pro podnikatele a OSVČ obratovou hypotéku, díky které může živnostník získat hypotéku na vyšší...

ČNB zvýšila sazby. Za hypotéky si připlatíme

Na svém posledním zasedání 6. února 2020 bankovní rada ČNB navzdory očekáváním odsouhlasila navýšení úrokových sazeb. Centrální bankéři přistoupili ke zvýšení sazeb poprvé od loňského května. Za rozhodnutím stojí obavy z vyšší inflace, jež se...

Kdy sáhnout po americké hypotéce a kdy po spotřebitelském úvěru?

Snad každý se někdy za život dostane do situace, kdy potřebuje půjčit finanční prostředky a obrátí se na banku s žádostí o úvěr. Při volbě konkrétního produktu budete vycházet z toho, jak velkou částku potřebujete a na co byste ji chtěli použít. Pokud...