ČNB ukončila dlouholeté intervence. Jaký dopad na hypoteční trh to bude mít?

Médii nedávno proběhla zpráva, že Česká národní banka 6. 4. 2017 dopoledne uvolnila kurz české koruny. Po necelých čtyřech letech tím definitivně skončila intervence devizového trhu, skrze kterou bankovní rada držela v šachu nejen posilování české měny, ale i růst úroků na úvěrovém trhu. Pro hypotéky to znamená jediné – růst úrokové sazby.

Jak změní intervence ČNB hypoteční trh?

Český hypoteční trh si za poslední rok prošel mnohým. Novela zákona o spotřebitelském úvěru sebrala bankám zisk ze sankcí z předčasného splacení úvěru, doporučení České národní banky zase udělalo čáru přes rozpočet těm, kteří doufali ve 100% hypotéku.

Soumrak nad hypotečním trhem?

To vše má vliv na výši úrokových sazeb – a ty rostou. Nejohroženější skupinou jsou úvěry s krátkodobou fixací (1 nebo 3 roky) s LTV nad 80 % – zde se úroky pohybují zpravidla mezi 2 a 3 %, výjimkou nejsou ale ani 4% sazby.

Na stole vlády leží navíc novela o České národní bance, která by udělování hypoték ještě více zpřísnila a tím zřejmě zvýšila úroky. Posledním hřebíkem do rakve zlatých hypotečních časů tak je zřejmě ukončení devizových intervencí. Růst úroků totiž půjde na vrub i jim.

V hlavní roli spekulanti

Až donedávna byla hodnoty koruny uměle držena na částce 27 Kč za euro. Příznivý kurz byl vábničkou především pro spekulanty, kteří ve vidině budoucího posílení české valuty hromadně skupovali.

Ukončení intervencí a posílení české měny spustilo řetězovou reakci odprodejů českých státních dluhopisů, které už nejsou pro spekulanty dostatečně atraktivní. Proti poklesu zájmu bojuje stát zvýšením míry výnosů – a tedy i úroků. A právě růst úrokových sazeb dluhopisů se přelévá na úvěrový trh.

Odborníci se shodují, že sazba hypotečních úroků poroste, otázka je, jak brzy se tak stane. Tento trend se ostatně odráží už u hypoték nad 80 % LTV, experti ale varují, že by nárůst úrokových sazeb mohl zasáhnout také úvěry s nižším LTV.

Máte ze zvyšování úrokových sazeb obavy? A co vaši přátelé? Sdílejte článek a diskutujte!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

ČNB zvyšuje poprvé v letošním roce sazby. Bude to i naposled?

Na svém včerejším jednání bankovní rada ČNB zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 2 %. Naposledy se sazby zvyšovaly v listopadu 2018. Jaký dopad bude mít tento krok na cenu hypoték? A očekává se letos další zvyšování...

Zamítnutí hypotéky. Co dál?

Před tím, než vám bude hypotéka na dům či byt schválena, bude si banka důkladně prověřovat, zdali splňujete všechny podmínky hypotéky a bude hodnotit vaši schopnost splácet úvěr. Pokud budou daná rizika vyhodnocena jako vysoká, banka vám hypotéku...

Hypotéka a ručení jinou nemovitostí

Podmínky pro získání hypotečního úvěru se v posledních letech značně zpřísnily. Mnoho mladých lidí se proto potýká s komplikací, jak získat hypotéku bez vlastních našetřených financí. Řešením v takových případech může být ručení další nemovitostí. I tento...