ČNB vyčkává. Sazby hypoték klesají

Bankovní rada České národní banky ponechala na svém posledním zasedání úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba zůstává na úrovni 1,75 %. ČNB tak učinila již na třetím měnově-politickém zasedání v řadě. Co ovlivňuje růst úrokových sazeb? Můžeme v letošním roce očekávat, že sazby ještě porostou? Jaký to má vliv na sazby hypotečních úvěrů?

ČNB vyčkává. Sazby hypoték klesají

ČNB a úrokové sazby

Nastavením úrokových sazeb ČNB reaguje na vývoj ekonomiky a především inflace. Jedná se o hlavní nástroj v rámci její měnové politiky. Klíčovým úkolem centrální banky je zajistit cenovou stabilitu, která je vyjádřena inflačním cílem, to jsou 2 % ročně. Prostřednictvím zvyšování sazeb cílí ČNB zejména na to, aby zůstal dodržen dvouprocentní inflační cíl. Zároveň si mohou centrální bankéři případným zvyšováním sazeb připravovat prostor pro další fázi ekonomického cyklu, aby mohli trh stimulovat budoucím snižováním sazeb.

Od úrokových sazeb ČNB se nepřímo odvíjejí ceny úvěrů a vkladů. Domácnostem přinášejí vyšší sazby dražší půjčky na bydlení, podnikům dražší úvěry na investice a provoz.

K navýšení úrokových sazeb nedošlo

Na svém posledním zasedání ponechala bankovní rada ČNB úrokové sazby beze změny. Důvodem pro toto rozhodnutí je nejistý vývoj v zahraničí, především zhoršení odhadů vývoje německé a slovenské ekonomiky, a z toho vyplývající obavy z dopadů na růst tuzemského hospodářství. Svou roli sehrály také poslední údaje z české ekonomiky. Ty byly v některých případech horší, než centrální banka očekávala ve své prognóze.

Nejistý vývoj v zahraničí

Vývoj v zahraničí je v posledních dnech zatížen řadou rizik, a to nejen s ohledem na poměrně slabá ekonomická data, která ze zahraničí přicházejí. Nejistotu vyvolává dění okolo vystoupení Velké Británie z Evropské unie, pokračující jednání mezi Spojenými státy a Čínou o obchodních vztazích či možný nárůst protekcionismu ve světovém obchodě. Růst naší domácí ekonomiky by mohl být nepříznivě zasažen zejména zpomalováním německé ekonomiky, která patří mezi jedny z nejdůležitějších obchodních partnerů našich tuzemských firem.

Úrokové sazby hypoték mírně klesají

Některé peněžní ústavy v posledních měsících při stagnaci úrokových sazeb mírně zlevňují půjčky a úvěry, úroky u hypoték se opět pomalu vracejí pod 3 %. Zásadním impulzem pro pokles hypotečních sazeb v posledních dvou měsících byl pokles sazeb na mezibankovním trhu, ke kterému došlo v závěru loňského roku. Bankám se tak zlevnily peníze na vstupu a postupně začaly snižovat také sazby z hypoték. Nabídkové úrokové sazby hypotečních úvěrů jsou nyní zhruba na úrovni loňského října. Nejpříznivějších úrokových sazeb se nyní dočkáte u hypoték s pětiletou či desetiletou fixací, kde úrokové sazby začínají na 2,79 %. Hypoteční trh mohou v následujících dnech ovlivnit také různé slevové akce a bonusy, které se na jaře tradičně začnou v nabídkách bank objevovat.

Jakou úrokovou sazbu můžete získat, zjistíte jednoduše v hypoteční kalkulačce.

Jaký bude vývoj úrokových sazeb?

Tempo zvyšování spotřebitelských cen se pohybuje nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB. V únoru dosáhla meziroční míra inflace 2,7 %. Inflační tlaky v ekonomice sice přetrvávají, podle guvernéra Jiřího Rusnoka však ukazatelé naznačují zmírnění přehřívání tuzemské ekonomiky. Zpomaluje růst mezd i spotřeba. Jiří Rusnok mimo jiné uvedl, že může v tomto roce dojít k žádnému, ale klidně i ke dvěma zvýšením úrokových sazeb. Bude záležet na tom, co se stane v následujících měsících a jaká budou další data z ekonomiky. Ta totiž ukážou, zda pokles růstu u některých ekonomických veličin byl výkyvem či trendem. O případném navyšování úrokových sazeb se bude znovu rozhodovat na květnovém zasedání bankovní rady.

Nečekejte a obraťte se na specialistu

Pokud chcete vědět, jak by mohly vypadat parametry vaší nové hypotéky, případně víte, že budete letos hypotéku refinancovat, není nic jednoduššího než se obrátit na hypotečního specialistu, který vám s celým procesem vyřízení hypotéky pomůže. Je to snadné. Sjednejte si zdarma schůzku a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...