ČNB zbrojí proti inflaci a opět navyšuje sazby

Bankovní rada České národní banky dle očekávání zvýšila na svém únorovém zasedání úrokové sazby. Základní úroková sazba stoupla na 4,5 %, což je nejvyšší hodnota od ledna 2002. Důvodem dalšího navyšování je i nadále rostoucí inflace a s tím spojena snaha ČNB tlumit inflační očekávání.

hypotéky budou dražší

Navyšují se všechny úrokové sazby

Základní úroková sazba se na své stávající úrovni příliš dlouho neohřála. Na posledním jednání před Vánoci došlo k jejímu zvýšení o jeden procentní bod na úroveň 3,75 % a na letošním únorovém jednání zvýšila bankovní rada ČNB základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,5 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,5 % a lombardní sazby na 5,5 %.

Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu využívá ČNB k úročení přebytečné likvidity, kterou u ní banky uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 4. února 2022.

Dosáhly úrokové sazby svého vrcholu? Bude rozhodovat inflace

Ke zvyšování sazeb nutí centrální banku rostoucí inflace, respektive snaha tlumit inflační očekávání. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka by již další výrazné zvyšování úrokových sazeb nemělo být zapotřebí. Podmínkou však je, že se naplní odhady vývoje v nové prognóze. V té centrální banka výrazně zvýšila odhad inflace, kterou očekává v průměru na úrovni 8,5 %. Také odborná veřejnost se shoduje na tom, že se úrokové sazby přiblížily svému vrcholu.

Hypotéky opět podraží

Růst základní úrokové sazby má částečně vliv také na zdražování úvěrů, včetně těch hypotečních. Na mnohem dražší splátky se musí připravit především ti, které čeká v letošním roce refinancování hypotéky. Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler očekává, že hypoteční sazby budou postupně směřovat k 5,5 procentu a po loňském rekordu se objem hypoték propadne o desítky procent.

"Loni banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem zcela mimořádný počet hypoték v objemu bezmála 380 miliard korun, oproti roku 2020 šlo o nárůst o 70 procent. Letos je zřejmé, že se zájem o hypotéky z důvodu vyšších úrokových sazeb, zpřísněných pravidel ČNB a nadstandardně vysokým cenám nemovitostí propadne. Meziroční pokles se bude pohybovat v desítkách procent," odhaduje Seidler.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...