Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

ČNB zvedá sazby. Jak rychle budou reagovat hypotéky?

Bankovní rada ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Svým krokem zaskočila nejen laickou, ale také odbornou veřejnost. Důvodem pro tak razantní navýšení je rostoucí inflace, která byla v poslední době výrazně nad očekáváním centrální banky. Jak dlouho bude trvat, než na tento krok banky zareagují?

ČNB zvedá sazby. Jak rychle budou reagovat hypotéky?

ČNB zvedá sazby

Bankovní rada ČNB na svém záříjovém jednání zvýšila základní úrokovou sazbu (2T repo sazbu) o 75 bazických bodů na 1,50 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,50 % a diskontní sazby na 0,50 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu využívá ČNB k úročení přebytečné likvidity, kterou u ní banky uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 1. října 2021.

Důvod pro navýšení sazeb? Vysoká inflace

Podle ekonomů je důvodem k tak razantnímu růstu sazeb především rostoucí inflace, která v srpnu překonala hranici čtyř procent.

Přijaté rozhodnutí bankovní rady se opírá o letní makroekonomickou prognózu a o vyhodnocení informací získaných od jejího zpracování. S prognózou je konzistentní růst tržních úrokových sazeb od poloviny letošního roku. Bankovní rada vyhodnotila rizika a nejistoty letní prognózy jako výrazně proinflační a tudíž vyžadující rychlejší zvyšování úrokových sazeb ve srovnání se stávající prognózou,“ uvedl na tiskové konferenci guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Jaká bude reakce bank na zvýšení sazeb?

Banky se na poslední rozhodnutí rady ČNB nechystají reagovat okamžitým zdražením úvěrů či růstem úročení vkladů. Lze však očekávat, že mírně podraží spotřebitelské úvěry i hypotéky. Nejdříve se růst sazeb promítne do úroků firemních úvěrů, protože ty jsou na sazbu ČNB nejvíce navázány. V případě hypoték zřejmě nebude dopad tak rychlý a výrazný, protože úrokové sazby z hypoték reagují na tržní úrokové sazby delších splatností a ty už několik měsíců v řadě rostou. Lze tedy očekávat, že sazby z hypoték budou i nadále pokračovat v mírně rostoucím trendu posledních měsíců.

Budoucí vývoj rozhodne o dalším navyšování

Navýšení o 0,75 procentního bodu bylo pro mnohé velkým překvapením. Ekonomové očekávali navýšení sazeb o půl procentního bodu. Naposledy zvýšila bankovní rada základní sazbu jedním krokem o více než 0,25 procentního bodu v roce 1997. Odborníci očekávají, že by mohla do konce roku sazba stoupnout až na 2 %. Jiří Rusnok uvedl, že tempo dalšího zdražování bude podmíněno budoucím vývojem a vyzněním podzimní prognózy.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Stavba domu je stále dražší. Je výhodnější novostavba, nebo rekonstrukce?

Letošní rok se nese v duchu nekončícího zdražování. Rostou ceny nemovitostí, nájmů, energií, stavebních materiálů i pracovní síly. Dle Asociace českých stavebních spořitelen jsou jedním z hlavních faktorů, které prodražují cenu nového bydlení v ČR,...

Zdražování hypoték. Na kolik vás vyjde splátka hypotéky?

Úrokové sazby rostou a hypotéky zdražují už několik měsíců po sobě. Ti, kteří stihli úvěr na bydlení vyřídit na začátku roku, mohou dění na hypotečním trhu sledovat zpovzdálí. Ovšem ti, kteří se chystají na refinancování hypotéky či vyřizování nového úvěru...

V dostupnosti bydlení patříme k nejhorším v Evropě

Všichni máme různé životní cíle, ovšem tím nejčastějším bývá pro většinu Čechů stále touha pobydlení „ve vlastním“. Také finanční poradci se shodujína tom, že nejvýhodnější je našetřit si na vlastní bydlení a nemuset tak platit celý život nájem....