Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

ČNB zvýšila sazby. Za hypotéky si připlatíme

Na svém posledním zasedání 6. února 2020 bankovní rada ČNB navzdory očekáváním odsouhlasila navýšení úrokových sazeb. Centrální bankéři přistoupili ke zvýšení sazeb poprvé od loňského května. Za rozhodnutím stojí obavy z vyšší inflace, jež se dostala mírně za hranici tolerančního pásma ČNB.

ČNB zvýšila sazby. Za hypotéky si připlatíme

Bankovní rada rozhodla, sazby půjdou nahoru

Základní dvoutýdenní repo sazba, od které se částečně odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzroste o 25 bazických bodů na 2,25 %. Lombardní sazba vzroste na 3,25 % a diskontní sazba na 1,25 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba je sazba, kterou ČNB využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Rozhodnutí navýšit sazby bylo pro trh překvapením. Sám guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci prohlásil, že výsledek hlasování byl velmi těsný.

Důvodem ke zvýšení sazeb byla inflace

Hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu. I přesto, že někteří analytici upozorňují na postupné zpomalování české ekonomiky, guvernér ČNB uvedl, že centrální banka primárně sleduje inflační cíl a pro nastavení měnové politiky je proto inflace hlavním argumentem.

Proinflační rizika přicházející z tuzemské ekonomiky centrální bankéři vyhodnotili jako závažnější než rizika protiinflační. Spotřebitelská inflace by se dle stanoveného cíle měla pohybovat na úrovni 2 %. Pro letošní rok čeká ČNB průměrnou inflaci ve výši 3,2 %, což je nad horní hranicí tolerančního pásma.

Kvůli inflaci by už letos sazby růst neměly

Rozhodnutí navýšit sazby se opírá o novou makroekonomickou prognózu, se kterou je konzistentní nejprve nárůst domácích tržních sazeb následovaný jejich poklesem ve druhé polovině roku 2020. Otázku snížení sazeb však nechává guvernér ČNB otevřenou. Bude záležet na tom, jaká budou přicházet data z domácí i zahraniční ekonomiky. Další zvýšení sazeb kvůli vývoji inflace ovšem guvernér ČNB již letos nepředpokládá.

Hypotéky zřejmě podraží

Pro hypoteční úvěry je důležitá především cena peněz, za kterou si banky mohou půjčit na mezibankovním trhu. Platí, že nastavení sazeb ČNB ovlivňuje sazby hypoték nepřímo. S mírným zvýšením úrokových sazeb ovšem musí žadatele o hypotéku počítat. Vlivem konkurence by však nemuselo jít o razantní zdražení. Úroková sazba z úvěrů na bydlení se v prosinci loňského roku dle údajů ČNB pohybovala na úrovni 2,49 %.

Vyřizujete hypotéku?

Kupujete si nemovitost a chcete ji financovat prostřednictvím hypotečního úvěru? Obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Proč se nyní vyplatí dlouhodobá fixace?

Na jak dlouhozafixovat hypotéku? Volit spíše kratší fixaci a ponechat si zdánlivou výhodu flexibility v možnostech nastavení nových podmínek splácení hypotéky, nebo jít do jistoty a volit co nejdelší fixační období? Úrokové sazby hovoří zcela jasně...

Banky snižují úrokové sazby z hypoték

V dubnu poklesla průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů a vypadá to, že už i velké banky začínají reagovat na nízkou cenu dlouhodobých peněz snižováním svých sazeb. Objem celkového zadlužení Čechů se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil a rostla...

ČNB opět snižuje sazby. Banky se na zlevňování úvěrů nechystají

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním zasedání opět snížila klíčové úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba šla dolů o 75 bazických bodů na 0,25 %. Hlavním důvodem pro další uvolnění měnové politiky je zmírnění dopadů šíření koronaviru na českou...