ČNB zvýšila sazby. Za hypotéky si připlatíme

Na svém posledním zasedání 6. února 2020 bankovní rada ČNB navzdory očekáváním odsouhlasila navýšení úrokových sazeb. Centrální bankéři přistoupili ke zvýšení sazeb poprvé od loňského května. Za rozhodnutím stojí obavy z vyšší inflace, jež se dostala mírně za hranici tolerančního pásma ČNB.

ČNB zvýšila sazby. Za hypotéky si připlatíme

Bankovní rada rozhodla, sazby půjdou nahoru

Základní dvoutýdenní repo sazba, od které se částečně odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzroste o 25 bazických bodů na 2,25 %. Lombardní sazba vzroste na 3,25 % a diskontní sazba na 1,25 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba je sazba, kterou ČNB využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Rozhodnutí navýšit sazby bylo pro trh překvapením. Sám guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci prohlásil, že výsledek hlasování byl velmi těsný.

Důvodem ke zvýšení sazeb byla inflace

Hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu. I přesto, že někteří analytici upozorňují na postupné zpomalování české ekonomiky, guvernér ČNB uvedl, že centrální banka primárně sleduje inflační cíl a pro nastavení měnové politiky je proto inflace hlavním argumentem.

Proinflační rizika přicházející z tuzemské ekonomiky centrální bankéři vyhodnotili jako závažnější než rizika protiinflační. Spotřebitelská inflace by se dle stanoveného cíle měla pohybovat na úrovni 2 %. Pro letošní rok čeká ČNB průměrnou inflaci ve výši 3,2 %, což je nad horní hranicí tolerančního pásma.

Kvůli inflaci by už letos sazby růst neměly

Rozhodnutí navýšit sazby se opírá o novou makroekonomickou prognózu, se kterou je konzistentní nejprve nárůst domácích tržních sazeb následovaný jejich poklesem ve druhé polovině roku 2020. Otázku snížení sazeb však nechává guvernér ČNB otevřenou. Bude záležet na tom, jaká budou přicházet data z domácí i zahraniční ekonomiky. Další zvýšení sazeb kvůli vývoji inflace ovšem guvernér ČNB již letos nepředpokládá.

Hypotéky zřejmě podraží

Pro hypoteční úvěry je důležitá především cena peněz, za kterou si banky mohou půjčit na mezibankovním trhu. Platí, že nastavení sazeb ČNB ovlivňuje sazby hypoték nepřímo. S mírným zvýšením úrokových sazeb ovšem musí žadatele o hypotéku počítat. Vlivem konkurence by však nemuselo jít o razantní zdražení. Úroková sazba z úvěrů na bydlení se v prosinci loňského roku dle údajů ČNB pohybovala na úrovni 2,49 %.

Vyřizujete hypotéku?

Kupujete si nemovitost a chcete ji financovat prostřednictvím hypotečního úvěru? Obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

ČNB šokovala trh. Základní úroková sazba se přiblížila k 6 %

Česká národní banka na svém posledním zasedání mírně šokovala trh, když rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. Ta se tak dostala na nejvyšší úroveň za více než 20 let. Zvýšení sazeb se brzy projeví v dalším...

Základní úroková sazba vzrostla na 5 %. ČNB je připravena pokračovat ve zvyšování

Česká národní banka zvýšila na svém posledním zasedání základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 5 %. Navýšení úrokových sazeb bylo očekávané. Stála za ním rostoucí inflace a snaha centrální banky o tlumení inflačních očekávání. Ve...

Další zvyšování sazeb. Komu se zdraží hypotéky?

Bankovní rada ČNB na svém posledním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 125 bazických bodů na 2,75 %. Navýšení sazby překvapením nebylo, odbornou i laickou veřejnost zaskočilo spíše to, o kolik se sazba navýšila. Základní...