Co vše banky prověřují, než schválí žádost o hypotéku?

Přemýšlíte nad žádostí o hypotéku? Pořizujete si nové bydlení, stavíte, zakládáte firmu? Možná víte, že banky před poskytnutím hypotéky žadatele prověřují, což má vliv na to, zda banka nakonec hypotéku schválí, nebo ne. Víte ale, jak přesně takové prověřování probíhá a kterých bodů se týká? Abyste věděli, na co vše se máte připravit, nachystali jsme pro vás jasný přehled.

Víte, co vše o vás banky prověří před schválením žádosti o hypotéku?

1. Váš věk a státní příslušnost

Minimální věk pro získání hypotéky je v ČR 18 let, maximální věk v době konce hypotéky 75. Obvykle u nás banky poskytují hypotéky jen žadatelům s českým, slovenským, švýcarským občanstvím, občanům EU nebo bývalé Ruské federace. Ale ani to nelze paušalizovat. Posuzují se také vztahy mezi žadateli o hypotéku.

2. Výše a stabilita příjmu

U zaměstnanců se obvykle posuzuje průměrný příjem za 3 měsíce a 12 měsíců, u podnikatelů za 2 zdaňovací období. Banky se zajímají o zdroj příjmů, kromě platu či příjmu z podnikání akceptují také např. příjmy z pronájmu nemovitostí. Hypotéky se neposkytují zaměstnancům ve zkušební nebo výpovědní době.

3. Cena, technický stav a dispozice nemovitosti

Banka porovnává cenu nemovitosti, kterou dáváte do zástavy, s nemovitostmi ve stejné lokalitě. Toto srovnání má velký vliv na tzv. zástavní hodnotu nemovitosti. V případě silného fyzického opotřebení nemovitosti může banka investici vyhodnotit jako rizikovou a žádost vám odmítnout, případně snížit částku. Posuzují se také celkové dispozice nemovitosti, přístupové cesty a počet místností, což má vše vliv na stanovení zástavní ceny.

4. Objemy vlastních prostředků a platební morálka

Česká národní banka doporučila hypotečním společnostem a bankám poskytovat méně hypoték žadatelům s méně jak 15% prostředky z celkové ceny celkového záměru. Pokud tedy chystáte větší investici, budou vás banky posuzovat lépe, když budete mít k dispozici řekněme pětinu celkové částky.

Jste-li schopni uhradit vyšší část kupované nemovitosti sami, dostanete obvykle také lepší hypoteční podmínky.

Důležitá je také platební morálka, kterou mají hypoteční banky ze zákona povinnost prověřovat. Používají k tomu bankovní registr klientských informací, který banky zásobují informacemi o úvěrech svých klientů a o tom, jak je byli schopni splácet. Kromě tohoto registru mohou banky používat některé další databáze, většinou SOLUS či nebankovní registr informací.

Doufáme, že vám náš přehled pomohl se zorientovat v nejdůležitějších bodech, na které byste měli být při žádosti o hypotéku připraveni. Nejste si stále jisti, jak nejlépe získat nový dům či byt? Využijte našich zkušeností a stáhněte si zdarma e‑book 15 kroků k lepšímu bydlení.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...