Co by měl znát a umět dobrý hypoteční makléř?

Chcete se stát hypotečním makléřem? Dle nového zákona o spotřebitelském úvěru Vás bude čekat povinná odborná zkouška u ČNB. Jinak kromě maturity a čistého trestního rejstříku nic jiného nepotřebujete. Přesto bude Vaše profese náročná na systematickou, odbornou, podnikatelskou a psychologickou průpravu. Bez čeho se kvalitní makléř neobejde?

Jaké vlastnosti a vědomosti má dobrý makléř?

Mnoho povolaných, málo vyvolených. I tak by se dala popsat situace, která v řadách finančních poradců v posledních letech nastala. Na trhu se vyrojily zástupy pochybných obchodníků, kteří mají s hypotečními makléři pramálo společného – přesto se jimi neváhají nazývat.

Konkurence – i ta kvalitní – je obrovská. A pokud chcete uspět, už dávno nestačí mít jen ostré lokty.

S poctivostí – a titulem – nejdál dojdeš 

Podmínkou každého makléře, který chce zprostředkovávat úvěry, je maturita.

Vysokoškolský titul v oblasti financí však může znamenat náskok. A nejde jen o penzum získaných znalostí – univerzitní vzdělání je odrazem schopnosti pracovat systematicky, do hloubky.

Teorie a praxe se často liší, i proto se hypoteční makléř musí dnes a denně vzdělávat. Na trhu jsou desítky nejrůznějších kurzů, u velké části z nich je ovšem výstupem „univerzální” finanční poradce, který hypotečním makléřům (specialistům) často kazí jméno i pověst

Sázkou na jistotu je např. naše Hypoteční akademie, kde makléře pravidelně školíme o aktuálních právních předpisech i trendech hypotečního trhu.

Odborná zkouška podle Zákona o spotřebitelském úvěru

Nový zákon o spotřebitelském úvěru definuje povinnost poskytovatelů a zprostředkovatelů zajistit a prokázat odbornou způsobilost všech osob, které se podílejí na poskytování a zprostředkování spotřebitelského úvěru. Odbornost lze prokázat podle zákona pouze odbornou zkouškou u akreditované osoby.

Bez splnění této povinnosti není žádná osoba oprávněna spotřebitelský úvěr poskytovat ani zprostředkovávat.

Zákon je účinný od 1.12.2016, na splnění odbornosti je stanovena lhůta 24 měsíců, tj. do 1.12.2018. Do složení zkoušky však platí jiná povinnost: Každá osoba při zápisu do registru ČNB musí prokázat odbornost čestným prohlášením, že získala odbornost formou kurzu, studia, apod. ČNB může tuto skutečnost kontrolovat.

Hypoteční makléř – obchodník i psycholog

Práce hypotečního brokera je především práce s lidmi. Lhostejno, zda jde o úředníky na katastru nemovitostí nebo zájemce o nový byt.

Dobrý makléř je především dobrý obchodník obdařený pořádnou dávkou empatie. Zájmy klienta staví na první místo, naslouchá jeho potřebám i problémům a dokáže pro něj vyjednat výhodný hypoteční úvěr.

Proaktivní přístup? Bod k dobru

Ještě jedna věc dělá dobrého makléře – vstřícné, proaktivní jednání. Zkušenost řady klientů je občas podobná jako vejce vejci. Svému makléři se nemohou dovolat, schůzky se nesou v duchu uspěchanosti, na zodpovězení otázek není dostatek času ani ochoty.

Vyjděte svým svěřencům vstříc a vaše dobré jméno se bude šířit. Narazit na spolehlivého odborníka je těžší, než si myslíte, i proto si jich klienti váží a jejich služby leckdy téměř vyvažují zlatem.

Naučte se podnikat

Nemáte s podnikáním zkušenosti, ale rádi byste „dělali na sebe”? Nezoufejte a využijte zázemí kvalitní franšízingové společnosti. U Gepard Finance vás rádi vezmeme pod ochranná křídla. Zajistíme členství v Asociaci hypotečních makléřů, naučíme vás všemu potřebnému. Napište nám a začněte svou kariéru hypotečního makléře ještě dnes!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Úvěrové zkoušky pro hypoteční makléře: Bič na nepoctivé poradce?

S novelou zákona o spotřebitelském úvěru nepřichází jen větší ochrana spotřebitele proti finančním institucím. Sněmovna v rámci novely zpřísnila požadavky i na samotné poskytovatele úvěrů. Od prosince 2016 mají finanční odborníci 2 roky na to, aby...

Jak poznat nekvalitního finančního poradce?

Svět financí láká vysokými výdělky. Jen stěží se lze proto divit, že vedle renomovaných brokerů a finančních poradců není neobvyklé narazit na „odborníky“, kteří se snaží klienta utáhnout na vařené nudli – a pod záminkou skvělého hypotečního úvěru nutí...

Jak se stát profesionálním hypotečním makléřem? Poradíme vám!

Bydlení je základní lidskou potřebou. O vlastní nemovitosti sní čím dál více lidí – zdaleka ne každý ale ví, jak se k vysněnému bytu či domů dostat. Profesionální makléř nabízí pomocnou ruku těm, kteří si na trh realitních nemovitostí sami...