Co by měl znát a umět dobrý hypoteční makléř?

Chcete se stát hypotečním makléřem? Dle nového zákona o spotřebitelském úvěru Vás bude čekat povinná odborná zkouška u ČNB. Jinak kromě maturity a čistého trestního rejstříku nic jiného nepotřebujete. Přesto bude Vaše profese náročná na systematickou, odbornou, podnikatelskou a psychologickou průpravu. Bez čeho se kvalitní makléř neobejde?

Jaké vlastnosti a vědomosti má dobrý makléř?

Mnoho povolaných, málo vyvolených. I tak by se dala popsat situace, která v řadách finančních poradců v posledních letech nastala. Na trhu se vyrojily zástupy pochybných obchodníků, kteří mají s hypotečními makléři pramálo společného – přesto se jimi neváhají nazývat.

Konkurence – i ta kvalitní – je obrovská. A pokud chcete uspět, už dávno nestačí mít jen ostré lokty.

S poctivostí – a titulem – nejdál dojdeš 

Podmínkou každého makléře, který chce zprostředkovávat úvěry, je maturita.

Vysokoškolský titul v oblasti financí však může znamenat náskok. A nejde jen o penzum získaných znalostí – univerzitní vzdělání je odrazem schopnosti pracovat systematicky, do hloubky.

Teorie a praxe se často liší, i proto se hypoteční makléř musí dnes a denně vzdělávat. Na trhu jsou desítky nejrůznějších kurzů, u velké části z nich je ovšem výstupem „univerzální” finanční poradce, který hypotečním makléřům (specialistům) často kazí jméno i pověst

Sázkou na jistotu je např. naše Hypoteční akademie, kde makléře pravidelně školíme o aktuálních právních předpisech i trendech hypotečního trhu.

Odborná zkouška podle Zákona o spotřebitelském úvěru

Nový zákon o spotřebitelském úvěru definuje povinnost poskytovatelů a zprostředkovatelů zajistit a prokázat odbornou způsobilost všech osob, které se podílejí na poskytování a zprostředkování spotřebitelského úvěru. Odbornost lze prokázat podle zákona pouze odbornou zkouškou u akreditované osoby.

Bez splnění této povinnosti není žádná osoba oprávněna spotřebitelský úvěr poskytovat ani zprostředkovávat.

Zákon je účinný od 1.12.2016, na splnění odbornosti je stanovena lhůta 24 měsíců, tj. do 1.12.2018. Do složení zkoušky však platí jiná povinnost: Každá osoba při zápisu do registru ČNB musí prokázat odbornost čestným prohlášením, že získala odbornost formou kurzu, studia, apod. ČNB může tuto skutečnost kontrolovat.

Hypoteční makléř – obchodník i psycholog

Práce hypotečního brokera je především práce s lidmi. Lhostejno, zda jde o úředníky na katastru nemovitostí nebo zájemce o nový byt.

Dobrý makléř je především dobrý obchodník obdařený pořádnou dávkou empatie. Zájmy klienta staví na první místo, naslouchá jeho potřebám i problémům a dokáže pro něj vyjednat výhodný hypoteční úvěr.

Proaktivní přístup? Bod k dobru

Ještě jedna věc dělá dobrého makléře – vstřícné, proaktivní jednání. Zkušenost řady klientů je občas podobná jako vejce vejci. Svému makléři se nemohou dovolat, schůzky se nesou v duchu uspěchanosti, na zodpovězení otázek není dostatek času ani ochoty.

Vyjděte svým svěřencům vstříc a vaše dobré jméno se bude šířit. Narazit na spolehlivého odborníka je těžší, než si myslíte, i proto si jich klienti váží a jejich služby leckdy téměř vyvažují zlatem.

Naučte se podnikat

Nemáte s podnikáním zkušenosti, ale rádi byste „dělali na sebe”? Nezoufejte a využijte zázemí kvalitní franšízingové společnosti. U Gepard Finance vás rádi vezmeme pod ochranná křídla. Zajistíme členství v Asociaci hypotečních makléřů, naučíme vás všemu potřebnému. Napište nám a začněte svou kariéru hypotečního makléře ještě dnes!

Konečně užitečná aplikace cool smile cool

Chcete se rychle naučit otázky ČNB?

Nedávno jsme pro naše makléře vytvořili něco velmi, ale velmi užitečného. Je to rychlá a efektivní příprava na povinné zkoušky odborné způsobilosti, kterými budou muset projít všichni poradci dle nařízení ČNB. Aplikaci si zdarma můžete stáhnout i Vy. Budete postupovat rychleji. Na stránce SPOLUPRÁCE se dočtete také o dalších benefitech, které Vás určitě překvapí!

aplikace ke zkouškám ČNB

Aplikaci si ZDARMA stáhněte zde.
Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Koupě nemovitosti od developera aneb Na co si dát pozor, doporučí Jiří Němec

Při koupi nemovitosti máte standardně na výběr ze dvou možností. Buď koupíte již stojící nemovitost, nebo se rozhodnete pro novostavbu. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody. V následujícím vyprávění, které popisuje zkušenost našeho...

Rozhovor s hypoteční makléřkou Štěpánkou Malinovou: Vyplatí se budovat dlouhodobé vztahy

Každé povolání lze vykonávat různými způsoby. Ne jinak je to i v případě hypotečních specialistů. Pro někoho je tato práce pouhým prostředkem, jak si zajistit finance na živobytí, pro jiného je práce hypotečního makléře doslova posláním. Naše...

Comparator GEPARD FINANCE: Nejdůležitější nástroj pro hypoteční specialisty

Profese hypotečního makléře sebou obnáší velkou zodpovědnost, ale také značnou společenskou prestiž. Pokud svou práci děláte naplno, s chutí, odhodláním a kvalitně, lidé to ocení. Vy se stáváte uznávaným a vyhledávaným odborníkem a vaše značka nabývá...