Co je neúčelová hypotéka a k čemu je dobrá?

Už jste slyšeli pojmy neúčelová, bezúčelová nebo Americká hypotéka? Ve všech případech se jedná o jeden finanční produkt založený na stejném principu, u něhož se liší jen podmínky, které si nastavují konkrétní banky. Pojďme se podívat, jak neúčelová hypotéka funguje, kdy je vhodné o ni požádat a na co ji můžeme použít.

Co je neúčelová hypotéka a k čemu je dobrá?

Půjčte si peníze a neříkejte nikomu důvod

Tím hlavním, čím se neúčelová hypotéka liší od klasického hypotečního úvěru, je fakt, že při žádosti o ni nemusíte bance sdělovat důvod. Banka se vás jednoduše nebude ptát na to, proč si od ní chcete půjčit například milión korun. Musíte být ale připraveni na to, že si chce být jistá, že se k ní peníze dostanou zpět i s domluveným úrokem.

Peníze z bezúčelové hypotéky tedy lze využít na cokoli, na co si jen vzpomenete. Nejčastěji ji používají začínající podnikatelé k založení vlastní firmy a započetí nového obchodu.

Jaké jsou podmínky pro získání neúčelové hypotéky

To, že si půjčujete od banky určitou částku, aniž byste jí sdělovali, jak s penězi plánujete naložit, neznamená, že se banka nebude zajímat o všechno ostatní. Nejobecnější podmínkou pro získání Americké hypotéky je to, že o ni musí požádat fyzická osoba. Potom už jsou ale podmínky jednotlivých bank konkrétnější. Je třeba řádně a dopodrobna doložit přehled svých pravidelných příjmů, aby se ústav ujistil, že je žadatel schopen úvěr splatit. Důležitou informací je také to, že při sjednání neúčelové hypotéky žadatel ručí nemovitostí – pokud nebude schopen splácet, banka se nemovitostí zahojí.

Jak se neúčelová hypotéka splácí

Délka splácení neúčelové hypotéky je poněkud odlišná od té klasické. Minimální doba splácení činí 1 rok, maximálně lze splácet 20 let. Hypotéku také musí žadatel splatit do doby, kdy dosáhne 65 let věku, pokud si neúčelovou hypotéku vezme pár, bere se v úvahu věk starší osoby.

U mnoha bank můžeme využívat možnosti bezplatného mimořádného splácení. Nehrozí nám za to žádná sankce ani pokuta, některé banky si však nastavují pro mimořádné splátky limit, např. 20 % z celkové částky.

Pokud ještě stále nemáte jasno a hledáte informace, které by pomohly právě vám, neváhejte se obrátit na profesionály z Gepard Finance, kteří se v oblasti klasických i neúčelových hypoték vyznají, jsou schopni zhodnotit vaši individuální situaci a vybrat pro vás ten nejvýhodnější produkt na trhu. Bezúčelová hypotéka může být skvělým řešením pro mnoho životních situací. Třeba pomůže právě vám!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Jak získat hypotéku na rozestavěný dům?

Rostoucí ceny stavebních materiálů a vysoké úrokové sazby hatí lidem plány na vlastní bydlení. Řada z nich se kvůli tomu dostala do svízelné situace. Chybí jim prostředky na dokončení rozestavěných domů a banky často odmítají navýšit stávající hypoteční...