Co je neúčelová hypotéka a k čemu je dobrá?

Už jste slyšeli pojmy neúčelová, bezúčelová nebo Americká hypotéka? Ve všech případech se jedná o jeden finanční produkt založený na stejném principu, u něhož se liší jen podmínky, které si nastavují konkrétní banky. Pojďme se podívat, jak neúčelová hypotéka funguje, kdy je vhodné o ni požádat a na co ji můžeme použít.

Co je neúčelová hypotéka a k čemu je dobrá?

Půjčte si peníze a neříkejte nikomu důvod

Tím hlavním, čím se neúčelová hypotéka liší od klasického hypotečního úvěru, je fakt, že při žádosti o ni nemusíte bance sdělovat důvod. Banka se vás jednoduše nebude ptát na to, proč si od ní chcete půjčit například milión korun. Musíte být ale připraveni na to, že si chce být jistá, že se k ní peníze dostanou zpět i s domluveným úrokem.

Peníze z bezúčelové hypotéky tedy lze využít na cokoli, na co si jen vzpomenete. Nejčastěji ji používají začínající podnikatelé k založení vlastní firmy a započetí nového obchodu.

Jaké jsou podmínky pro získání neúčelové hypotéky

To, že si půjčujete od banky určitou částku, aniž byste jí sdělovali, jak s penězi plánujete naložit, neznamená, že se banka nebude zajímat o všechno ostatní. Nejobecnější podmínkou pro získání Americké hypotéky je to, že o ni musí požádat fyzická osoba. Potom už jsou ale podmínky jednotlivých bank konkrétnější. Je třeba řádně a dopodrobna doložit přehled svých pravidelných příjmů, aby se ústav ujistil, že je žadatel schopen úvěr splatit. Důležitou informací je také to, že při sjednání neúčelové hypotéky žadatel ručí nemovitostí – pokud nebude schopen splácet, banka se nemovitostí zahojí.

Jak se neúčelová hypotéka splácí

Délka splácení neúčelové hypotéky je poněkud odlišná od té klasické. Minimální doba splácení činí 1 rok, maximálně lze splácet 20 let. Hypotéku také musí žadatel splatit do doby, kdy dosáhne 65 let věku, pokud si neúčelovou hypotéku vezme pár, bere se v úvahu věk starší osoby.

U mnoha bank můžeme využívat možnosti bezplatného mimořádného splácení. Nehrozí nám za to žádná sankce ani pokuta, některé banky si však nastavují pro mimořádné splátky limit, např. 20 % z celkové částky.

Pokud ještě stále nemáte jasno a hledáte informace, které by pomohly právě vám, neváhejte se obrátit na profesionály z Gepard Finance, kteří se v oblasti klasických i neúčelových hypoték vyznají, jsou schopni zhodnotit vaši individuální situaci a vybrat pro vás ten nejvýhodnější produkt na trhu. Bezúčelová hypotéka může být skvělým řešením pro mnoho životních situací. Třeba pomůže právě vám!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....