Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Co je potřeba k refinancování hypotéky? Přinášíme vám praktický přehled

Každý, kdo splácí hypoteční úvěr, by měl dobře vědět, co je to refinancování hypotéky a o co při něm jde. Díky možnosti refinancovat nemusíme setrvávat v závazku vůči bance, který je nesmyslně nevýhodný, ačkoli mohl v době založení výhodný být. Co tedy s tím?

Co je potřeba k refinancování hypotéky?

Refinancovat, refinancovat, refinancovat!

Princip refinancování hypotéky je ve své podstatě jednoduchý. Splácíte hypotéku A a blíží se konec fixačního období. Začnete zjišťovat, zda by vám vaše stávající banka nebo banka jiná nebyla schopna nabídnout hypotéku s lepšími podmínkami. Vybranou banku tedy oslovíte, požádáte o hypotéku B a získanou částkou umoříte nesplacenou část hypotéky A. Nadále budete splácet hypotéku B, která pro vás bude výhodnější a díky které ušetříte tisíce korun ročně.

informace k refinancování hypotékyNáš tip: Zjistěte díky naší hypoteční kalkulačce, jaké možnosti vám nabízí tuzemské banky ohledně refinancování hypotéky!

Do banky běžte připraveni

Jakmile zjistíte, která banka vám nabídne ty nejpřátelštější podmínky, nezapomeňte, že ani refinancování není jen o podpisu nové smlouvy.

Bance totiž musíte doložit celý seznam dokumentů a dokladů. Proto jsme pro vás připravili přehled všeho, co při vyřizování potřebujete, včetně informací, kde konkrétní listinu získáte.

CO POTŘEBUJETE

KDE TO ZÍSKÁTE

1 - 2 doklady totožnosti

Máte u sebe

Potvrzení o příjmu

Zaměstnavatel/FÚ – daňové přiznání

Stávající smlouvu o hypotečním úvěru

Máte u sebe

Zástavní smlouvu k nemovitosti

Máte u sebe

Nabývací titul k nemovitosti

Katastrální úřad/Czech Point

Výpis z katastru nemovitostí

Katastrální úřad/Czech Point

Potvrzení s vyčíslením aktuální dlužné jistiny a příslušenství k úvěru

Stávající banka

Vyčíslení zůstatku úvěru

Stávající banka

Několik posledních výpisů z úvěrového účtu ve „staré“ bance

Máte u sebe/stávající banka

Číslo účtu, na který „nová“ banka zašle prostředky

Stávající banka

Datum předčasné splátky původního úvěru

Stávající banka

Souhlas původní banky s přistoupením „nové“ banky na druhé místo v zástavě

Stávající banka

Fotografie současného stavu nemovitosti

Stávající nebo nová banka ‑ odhadce

Nový (příp. původní) odhad nemovitosti

Nová banka

 
Každá banka se ve svých požadavcích mírně liší, naši hypoteční makléři vám konkrétní požadavky rádi upřesní.

Nepodceňte dokumenty, bez nich to zkrátka nejde

Doklady, listiny a potvrzení, které máte u sebe, vám situaci komplikovat nebudou, stejně tak by neměly být potíže s dokumenty v bankách. Na katastrálním úřadě ale může žádost „viset“ i 30 dní. Pokud budete na všechno připraveni, nebudete celou akci zbytečně protahovat a povede se vám vyřídit ji brzy.

Čtěte také: 5 nejčastějších chyb při refinancování hypotéky

Za jaký časový úsek refinancování proběhne?

Obecně se má za to, že klient, který je schopen do 24 hodin zajistit podklady k totožnosti, příjmům, účelu úvěru (původní smlouva, výše dluhu k termínu konce fixace) atd., by mohl mít hypotéku připravenou k čerpání během 4 – 6 pracovních dnů, zvláště když je to refinancování a nová banka má důvod se snažit. Nemusí to však platit pro všechny banky, některé mají procesy lepší a některé horší.


Na celý proces refinancování hypotéky se pro běžný obchod v průměru počítá 2 - 3 týdny. Pokud se nevyskytne nějaká komplikace, měl by to být dostatečný čas k výběru hypotéky, zkompletování podkladů, podání žádosti, schválení v bance, přípravě podkladů, schůzce na podpisy, podání zástavních smluv na katastr, splnění podmínek čerpání a čerpání samotné. 


Chcete mít jistotu správné volby? 
Obraťte se na odborníky z Gepard Finance, kteří vám s výběrem a nastavením nové hypotéky pomohou!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak na snadné refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky řeší v letošním roce několik desítek tisíc lidí. Pokud jste uzavírali hypoteční smlouvu v roce 2014 s pětiletou fixací, případně v roce 2016 s tříletou fixací, spadáte do této skupiny také vy. Přinášíme vám užitečné tipy, jak...

4 poplatky, které na vás číhají při refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky v posledních měsících zvažuje čím dál více lidí. Důvody jsou jasné – stoupající úrokové sazby hrozí vidinou finanční ztráty, hypoteční úvěry uzavřené před několika lety zase omračují vysokým úročením. Bankovní instituce na...

REFINANCOVÁNÍ - 9 rad, jak na to

Je docela možné, že se to týká právě vás nebo vašich přátel. Konec fixačního období hypotéky se pomalu blíží a vyvstává otázka, co dál? Připravili jsme pro vás 9 rad pro refinancování hypotéky. Refinancování vám totiž otevírá zcela nové možnosti.