Co všechno obnáší vyřízení hypotéky? Prozradíme vám to!

Sazby hypotečních úvěrů se stále drží spodní hranice zuby nehty. Aktuálně je možno čerpat hypotéku, jejíž úroková sazba začíná již na nějakých 1,69 % a to je nabídka, kterou by bylo bláhové odmítnout.

 

Co všechno obnáší vyřízení hypotéky? Prozradíme vám to!

 

Pokud již nějakou dobu o hypotečním úvěru přemýšlíte, stále jste se ovšem nerozhoupali ke konečnému rozhodnutí, pak by vám mohly pomoci následující řádky. Prozradíme vám totiž, co všechno takové vyřízení hypotéky obnáší a jaké chyby můžete v celém procesu vědomky i nevědomky nadělat.

Správné rozhodnutí je základ

V první řadě je nutno prokousat se základním rozhodovacím procesem, na jehož konci budete přesně vědět, za jakým účelem chcete čerpat, jak velký objem finančních prostředků potřebujete a za jak dlouho budete schopni vypůjčené finance bankovnímu domu navrátit. Následuje výběr konkrétní banky, který se taktéž nevyplatí podceňovat. Jednou ze zásadních chyb, jichž se žadatelé o hypotéku často dopouštějí, je nedostatečná informovanost o jednotlivých produktech bank. Nevybírejte si hypoteční úvěr pouze podle výše úroku, ta totiž nemusí vždy přesně odrážet to, kolik za hypotéku ve finále zaplatíte. Nízký úrok by proto rozhodně za žádných okolností neměl být rozhodujícím parametrem při výběru konkrétního hypotečního produktu.

Kolotoč schůzek

Jakmile si vyberete produkt i bankovního poskytovatele, uskutečněte další krok. Ten spočívá v oslovení banky a následném výběru nejvhodnějšího způsobu financování. Zde hraje významnou roli to, kolik vlastních prostředků máte našetřeno, o jak velký úvěr žádáte i účel, pro který budou finanční prostředky použity. Bankovní úředník bude hodnotit vaši bonitu, výši příjmů celé domácnosti, ale zajímat jej také budou informace v registru dlužníků a vaše finanční minulost. První – ryze informační schůzku můžete absolvovat ve virtuálním světě, veškeré další schůzky, na nichž bude nutno dokládat jednotlivé dokumenty, již budou probíhat za osobní účasti.

Doložení nezbytných dokumentů

Nyní se dostáváme k nejméně oblíbenému kroku celého procesu. Tím je dokládání dokumentů nezbytných pro poskytnutí hypotečního úvěru. Základní podmínkou schválení žádosti o hypoteční úvěr, je schopnost žadatele úvěr splatit. Banky většinou posuzují jednotlivé případy individuálně, v zásadě se ovšem shodnou na základních dokumentech, které musí žadatel doložit. Mezi ně patří daňové přiznání (u OSVČ či podnikatelů) nebo potvrzení příjmu od zaměstnavatele. Banka toto potvrzení může požadovat nejen po vás, ale případné také po vašich spoludlužnících či ručitelích. Dalšími nezbytnými dokumenty je ocenění zastavované nemovitosti (nesmí být starší 6 měsíců), výpis z katastru o zanesení zástavního práva (nesmí být starší 3 měsíců), nabývací titul k nemovitosti, snímek z katastrální mapy (nesmí být starší 1 roku), pojistná smlouva k nemovitosti a dohoda nebo rozhodnutí soudu formou notářského zápisu v případě rozšíření či zúžení společného jmění manželů stanoveného zákonem. Banka po vás může požadovat také vinkulaci pojištění nemovitosti v její prospěch nebo dokumenty dokladující vaše individuální pravidelné výdaje a ostatní závazky.

Čerpání hypotéky jako třešnička na dortu

Shromažďování požadovaných dokumentů může trvat i několik dlouhých týdnů a žadatel o hypoteční úvěr může právě v tomto kroku nadělat mnoho zbytečných chyb. Ty jej stojí nejen peníze, ale zejména čas, který sehrává při vyřizování hypotéky ústřední roli. Za zmínku stojí například chyba při ocenění zastavované nemovitosti. Toto ocenění si totiž některé banky nechávají zpracovávat vlastními odhadci a znalci. Proto se na tuto skutečnost informujte a zbytečně neplaťte soukromému znalci, jehož posudek nemusí být ze strany banky akceptován. Jakmile doložíte všechny potřebné dokumenty, banka si nechá nějaký čas na jejich prostudování a vyrozumí vás o dalším postupu. Jestliže bude vše v pořádku, můžete začít čerpat hypotéku. V opačném případě bude nutno doložit chybějící dokumenty nebo se domluvit na nových podmínkách.

Náš tip závěrem

Pokud se vám zdá proces vyřizování hypotéky zbytečně složitý a komplikovaný, neváhejte oslovit makléře společnosti Gepard Finance. Ti pro vás vyjednají ty nejlepší podmínky u všech bank operujících na našem trhu a pomohou s celým procesem vyřízení hypotéky. Kromě toho vám ušetří spoustu finančních prostředků, ale i drahocenného času, který můžete využít někde jinde a o to efektivněji.

 

Sdílejte článek