4 důležitá pravidla pro refinancování Americké hypotéky

Víte, jaký je rozdíl mezi klasickou a Americkou hypotékou? A tušíte, jaká pravidla platí pro její refinancování? Pokud již Americkou hypotéku sjednanou máte a v nejbližší době uvažujete o jejím refinancování nebo jednoduše nemáte potuchy o tom, co to vlastně ta „hypotéka z Ameriky“ je, nezoufejte! Na následujících řádcích vám tento produkt tuzemských bank popíšeme.

4 důležitá pravidla pro refinancování Americké hypotéky

Není hypotéka jako hypotéka

Americká hypotéka ve své podstatě není nic jiného, než klasický neúčelový hypoteční úvěr. Na rozdíl od toho účelového, kdy po vás banka vyžaduje účel využití prostředků, u Americké hypotéky je zcela na vás, na co a jak peníze využijete. Dalším odlišností klasické a Americké hypotéky je délka její splatnosti. Ta je u americké varianty značně kratší, než u varianty klasické. Tomu nahrává také skutečnost, že Americké hypotéky se řídí zcela jiným zákonem (Zákon č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů), než hypotéky klasické a ten nahrává spotřebitelům v tom, že mohou kdykoli během splácení uhradit mimořádnou splátku s poměrně nízkou sankcí. Ale o tom se podrobně rozepíšeme později.  

Žádný účel, ale zástava ve formě nemovitostí

Jak již bylo zmíněno výše, Americká hypotéka je úvěrem neúčelovým. Banka se tedy nebude dožadovat informace o tom, na co chcete peníze použít, na druhou stranu po vás bude vyžadovat potvrzení o vašich pravidelných příjmech a ručení formou nemovitosti, na níž uvalí zástavní právo. Takto se totiž bankovní dům chrání před případnou platební neschopností klienta.

Pravidlo č. 1 – průběžně kontrolujte sazby

Mezi sazbami Amerických hypoték je na našem trhu mnohem větší rozptyl, než u klasických hypoték s prokázáním účelu. I to může být pro mnohé klienty bank impulsem pro refinancování a následné využití výhodnějších úrokových sazeb. Žádost o refinancování je možno doručit nové bance, která má stávající závazek převést na svá bedra, nebo prostřednictvím Gepard Finance – makléřské společnosti, která účelovou hypotéku zprostředkuje od neuvěřitelných 1,69 %!

Pravidlo č. 2 – sankce za předčasné splacení

Zde je na místě zmínit, že i u Americké hypotéky platí určitá doba fixace, po kterou se banka různými sankcemi brání jejímu refinancování. Zde se ovšem opět dostáváme ke specifickému zákonu č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů, jež upravuje hypoteční úvěry do výše 1 880 000 Kč. Pokud klient uhradí mimořádnou splátku, banka po něm může požadovat „sankci“ maximálně do výše 1% z objemu mimořádné splátky. Proto je důležité počítat a zjistit, zda se vám nevyplatí refinancovat i před skončením lhůty fixace.

Pravidlo č. 3 – spočítejte všechny náklady

Ačkoli nepatří matematika k oblíbeným předmětům, i v tomto kroku nám v mnohém pomůže. Rozhodnete-li se pro refinancování Americké hypotéky, mějte na paměti, že do nákladů na refinancování je nutno započítat také náklady na výmaz zástavního práva a zápis nového zástavního práva. Celkem se jedná o poměrně zanedbatelný náklad ve výši 2 000 Kč, který však může hrát u Americké hypotéky menšího objemu zcela zásadní roli.

Pravidlo č. 4 – obraťte se na spolehlivého partnera

Ať již si s refinancováním víte rady nebo tápete, vždy je lepší mít v zádech spolehlivého partnera, jenž vás navede na tu správnou cestu a poradí nebo doporučí nejlepší postup či produkt. Tímto partnerem může být například společnost Gepard Finance, jež pro vás dokáže vyjednat ty nejvýhodnější podmínky hypotéky, spotřebitelských úvěrů, pojištění i dalších produktů u všech tuzemských poskytovatelů. Vsaďte na lety i praxí ověřenou spolupráci a refinancujte Americkou hypotéku bez rizika a zbytečných komplikací!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Refinancování hypotéky a vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení...

Jak na snadné refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky řeší v letošním roce několik desítek tisíc lidí. Pokud jste uzavírali hypoteční smlouvu v roce 2014 s pětiletou fixací, případně v roce 2016 s tříletou fixací, spadáte do této skupiny také vy. Přinášíme vám užitečné tipy, jak...