Další zvyšování sazeb. Komu se zdraží hypotéky?

Bankovní rada ČNB na svém posledním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 125 bazických bodů na 2,75 %. Navýšení sazby překvapením nebylo, odbornou i laickou veřejnost zaskočilo spíše to, o kolik se sazba navýšila. Základní úroková sazba tak bude nejvýše od roku 2008. Důvodem k růstu sazeb je inflace. Pokud splácíte hypotéku a nečeká vás v nejbližší době refinancování, nic se pro vás nemění. Ti, kterým se blíží konec fixačního období, si za novou splátku s největší pravděpodobností připlatí.

hypotéky budou dražší

Strašák jménem inflace

Centrální banka přistoupila k tak razantnímu navýšení sazeb zejména z důvodu vysoké inflace. Hlavním cílem činnosti ČNB je totiž právě péče o cenovou stabilitu. Ceny rostly v září meziročně o 4,9 %, což je nejrychlejší tempo od roku 2008. Navíc se díky stoupajícím cenám energií neočekává, že by měla inflace začít nějak významně klesat. Centrální banka svou základní úrokovou sazbu zvýšila z 1,5 % na 2,75 %, což je nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997.

Roste i lombardní a diskontní sazba

Na zasedání bankovní rady došlo spolu s navýšením 2T repo sazby také k navýšení dalších dvou úrokových sazeb, které centrální banka využívá jako své základní měnověpolitické nástroje. Lombardní sazba vzrostla na 3,75 % a diskontní sazba na 1,75 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba je sazba, kterou ČNB využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Komu zdraží hypotéky?

Z dat ČNB vyplývá, že úrokové sazby u hypoték rostou již od dubna letošního roku a na nastaveném trendu se v nejbližší době s pravděpodobností hraničící s jistotou nic měnit nebude. Pro všechny účastníky trhu s nemovitostmi tak na nějaký čas končí éra levných peněz a banky si mohou na chvíli odpočinout od hypotečních turistů hledajících úsporu v refinancovaných hypotékách. Pro ty, kterým v nejbližším roce až dvou nekončí fixační období, se nic nemění a na dění na hypotečním trhu mohou nahlížet pěkně pohodlně a bez starostí.

Obraťte se na specialistu a nechte si porovnat více nabídek

Ti, kteří se chystají uzavírat novou hypoteční smlouvu nebo refinancovat hypotéku z důvodu končícího fixačního období, musí zpozornět a počítat s tím, že si za měsíční splátky připlatí. O to více je nyní důležité důkladně zvážit, jaký úvěr zvolit a s jak dlouhou fixací. Zkušený odborník dokáže pomoci s výběrem vhodného financování, stejně jako s volbou splatnosti či fixační doby.

Budou sazby růst i nadále?

Své rozhodnutí bankovní rada opřela o novou prognózu, která předpokládá, že se inflace na začátku příštího roku může přiblížit až k hranici 7 %, což v návaznosti na dění na energetickém trhu není žádné velké překvapení. Guvernér ČNB Jiří Rusnok oznámil, že je bankovní rada připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb v souladu s touto prognózou. Z toho lze usuzovat, že zvýšení sazeb na úroveň 2,75 % nebylo rozhodně posledním krokem ČNB v boji s rostoucí inflací.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....