Daň z nemovitých věcí: Vztahuje se i na vás? A jak ji zaplatit?

Český daňový systém bychom přízviskem „přehledná záležitost“ označili jen stěží. Nejrůznější odvody ze mzdy, pojištění a zboží jsou základem fungování státu – zajišťují zdravotní péči, důchody i ochranu. Zatímco placení daní za nás běžně řeší zaměstnavatel a prodejní řetězce, daň z nemovitosti musíme obstarat sami.

Vztahuje se na vás daň z nemovitosti a víte, jak ji zaplatit?

Daň z nemovitosti se týká většiny majitelů domů, bytových jednotek a pozemků a je třeba ji platit pravidelně každý rok. Základem k jejímu výpočtu je přiznání k dani z nemovitých věcí. To se podává buď v případě, že se stanete novým majitelem nemovitosti (počítá se sem jak nákup, tak dědění), nebo pokud svůj stávající dům, byt či pozemek zásadně upravíte (např. přístavbou garáže nebo změnou v inženýrských sítích).

Daňové přiznání je poplatník povinen podat příslušnému správci daně do 31. ledna zdaňovacího období.

A pozor – místem jeho podání není finanční úřad v oblasti vašeho trvalého bydliště, ale v místě, pod které nemovitost spadá.

Tisíce korun v Praze, pár set na venkově

Samotná výše daně z nemovitosti se počítá z velikosti stavby, počtu nadzemních pater a především lokality. Každá obec má určitý koeficient, kterým vypočítaný základ daně násobně zvyšuje.

Zatímco na Praze 4 tak za dvoupodlažní dům na zastavěné ploše 180 m2 a s pozemkem o výměře 700 m2 zaplatíte daň 9 475 Kč, výdaje na třípokojový byt o výměře 80 m2 v Broumech u Berouna budou činit 192 Kč.

Zkontrolujte schránku

O daňovém poplatku informuje finanční úřad vlastníky buď e-mailem, nebo složenkou. Tu je třeba proplatit do 31. května daného roku, bez ohledu na to, zda jste přiznání letos podali, nebo ne – samotné přiznání slouží jen k výpočtu daňového základu.

Pokud je daň vyšší než 5 000 Kč, můžete si její uhrazení rozložit na dvě splátky. Potom jste povinni první splátku uhradit standardně do 31. května, druhou do 30. listopadu.

Nezaplatíte-li včas, připravte se na úroky z prodlení. Jejich výše se řídí aktuálními tarify České národní banky, podobně se postupuje i v případě, že zapomenete podat samotné přiznání.

Týká se daň i mě?

Povinnost platit daň z nemovitosti má i své výjimky. Především se netýká držitelů průkazů ZTP nebo ZTP/P, neplatí ji majitelé rozestavěných staveb ani nájemci družstevních bytů (v tomto případě to ovšem platí družstvo).

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....