Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

10 důvodů, proč je výhodné vzít si hypotéku

Pokud nepatříte k těm, kteří zdědili dům po rodičích či prarodičích nebo k těm, jejichž čísla v nedávné době padla ve Sportce, ale přesto byste rádi bydleli ve svém, pravděpodobně se nevyhnete hypotéce. Ač pojem hypotéka vyslovuje řada lidí s obavou v hlase, my známe 10 důvodů, proč je výhodné si hypoteční úvěr zřídit. Tady jsou.

10 důvodů, proč je výhodné vzít si hypotéku

 

Proč je výhodné vzít si hypotéku?

1. Je vhodná doba na hypotéku

Úrokové sazby hypotečních úvěrů se od konce roku 2014 dotýkají historického minima, banky vám tedy za účelem rekonstrukce, stavby nebo koupě nemovitosti půjčí nejlevněji od roku 1989. Průměrná úroková sazba je aktuálně na 2,11 % (duben 2015).

2. Nabídka hypoték je široká

Každý, kdo by si chtěl vzít hypotéku, na ni automaticky nedosáhne, ale nabídek je v současné době tolik, že pro většinu reálných obchodních případů lze najít optimální produkt. Banky se navíc předhánějí v marketingových akcích, aby stále získávaly nové klienty.

3. Bydlíte ve vlastním

Nepřijde vám zbytečné bydlet v pronajatém bytě a každý měsíc posílat peníze za užívání bytu někomu cizímu, když byt nikdy nebude váš, máte ho máte pouze „vypůjčený“?

Modelový příklad:

Byt v hodnotě 2.200.000 Kč - 3+1 panel ve větším městě

Měsíční nájemné: 10.000 Kč

 • Za 25 let zaplatíte na nájmu 300 x 10.000  = 3.000.000 Kč
   

Hypotéka:

 • 220.000 Kč máte vlastních prostředků, tedy 10 % z ceny
 • hypotéka 1.980.000 Kč na 25 let
 • výše úrokové sazby: 2,09%
 • měsíční splátka:  8.479 Kč
 • Za 25 let zaplatíte:  2.543.700
 • poplatek za vedení hypotéky je: 0
 • poplatek za vyřízení hypotéky:  většinou rovněž 0
 • poplatek za zpracování znaleckého posudku:  0 - 5.000 Kč
   

Shrnutí:

 

Měsíční platba

Celkem za 25 let

Co mám na konci?

nájem

10.000 Kč

3.000.000 Kč

nic

hypotéka

8.479 Kč

2.543.700 Kč

min. 2.200.000

 

4. Kam do podnájmu

Když bydlíte v pronajatém bytě a pronajímatel vám vypoví smlouvu, nezbývá než se odstěhovat, což znamená sehnat jiný pronájem. Ve velkých městech a pro mladé lidi to je problém, který se dá zvládnout celkem hravě, pro starší osoby nebo lidi žijící na malém městě, kde tolik možností pronájmu není, už to může znamenat celkem komplikovanou situaci.

5. Když chcete zakotvit

Pokud jste si jisti, že chcete na konkrétním místě, v konkrétním městě zůstat napořád, není nic lepšího, než si zde vybudovat zázemí, domov, do kterého se budete rádi odkudkoli vracet. A domov by měl být váš. K obrazu svému ho můžete utvářet od počátku, po splacení hypotéky můžete mít báječný pocit, že veškerá práce se vám vyplatila.

6. Můžete cokoli

Když si vezmete hypotéku a pořídíte si vlastní byt nebo dům, můžete ho kdykoli jakkoli rekonstruovat a nikdo vám do toho nemůže příliš mluvit, i kdybyste chtěli vybourat všechny zdi nebo vymalovat v barvách duhy.

7. Moment splacení

Jednou přijde moment, kdy celou hypotéku splatíte. Potom bude nemovitost vaše a vy už nebudete muset platit nic kromě služeb, tedy vody, elektřiny a podobně.

8. Investice do budoucnosti

Vezmete-li si hypotéku ve 30 letech a budete-li ji 20 let splácet, po splacení úvěru je vaše a s největší pravděpodobností vám ji nikdo nevezme (přírodní katastrofy bohužel dosud neumíme ovlivnit). Až dosáhnete důchodového věku a stane se třeba to, že nebudete na údržbu nemovitosti stačit, můžete ji prodat, získat tak finance a pořídit si menší bydlení. Budete zajištěni.

9. Investice do potomků

Pokud nemovitost neprodáte, můžete ji odkázat dětem. Tím je perfektně zajistíte, ať už se rozhodnou v nemovitosti bydlet, nebo ji zpeněžit a zařídit si bydlení po svém.

10. Jedna z nejlepších investic pro investory i obyčejné smrtelníky

Zatímco hodnota peněz rok od roku mírně klesá, a za 20 let už milión korun nebude znamenat to, co dnes, hodnota opečovávané nemovitosti se v čase měnit nebude, naopak se může i zvyšovat. Jestliže někam chcete uložit finance, aniž by ztrácely na hodnotě, vložte je do nemovitosti.

Pro ty, kteří si chtějí koupit nemovitost a pronajímat ji tak, aby se jim zaplatila měsíční splátka a ještě si přišli na nějakou tu korunu k dobru, je hypotéka perfektním řešením, ať už jde o nemovitost rezidenční (domy, byty) nebo komerční (obchody, kancelářské komplexy).

Mít strach z hypotečního úvěru nemusíte mít, pokud máte stabilní příjmy. Jejich nestability byste se ale mohli také obávat celý život a dlouhé roky byste mohli přemýšlet o tom, co budete dělat, když přijdete o práci a nebudete mít z čeho zaplatit bydlení.

Uchopte hypotéku jako investici do své budoucnosti nebo do budoucnosti svých dětí, vezměte v úvahu, že se svým domovem si můžete dělat takřka všechno, co chcete a kdykoli vás to napadne. Zařiďte si krásný život v domově, který bude už jen váš.

 

Sdílejte článek