Dofinancování daně z nabytí nemovitosti hypotékou: Je vůbec reálné?

Počínaje 1. listopadem 2016 došlo k zásadní změně při placení daně z nabytí nemovitosti. V rámci loňské novelizace totiž její úhrada přešla z prodávajícího na kupujícího. Pokud tak kupujete dům či byt, počítejte s dodatečným výdajem ve výši 4 % z kupní ceny. Jak tuto situaci řešit ve chvíli, kdy potřebnou částku po ruce zkrátka nemáte?

Můžete si nechat dofinancovat daň v rámci hypotečního úvěru? Poradíme, jak na to!

Financování nemovitosti není na současném hypotečním trhu nic jednoduchého. V důsledku doporučení ČNB mohou od letošního dubna bankovní instituce poskytovat nejvýše 90% hypoteční úvěry, v praxi je ale problém sehnat hypotéku s LTV nad 80 %. Ty totiž mohou tvořit jen 15 % všech poskytnutých úvěrů, poptávka je ale více než dvojnásobná.

I při maximálním možném pokrytí nákladů na dům či byt je ale nutné z vlastní kapsy doplatit vedle desetiny kupní ceny (při 90% LTV) ještě daň z nabytí nemovitosti. Existují ovšem i výjimky.

Daň jako součást úvěru

Bankovní instituce si jsou nelehké situace svých klientů vědomé a snaží se jim vyjít vstříc. Ve většině případů proto v rámci hypotečního úvěru poskytují i finance pro zaplacení daně z nabytí nemovité věci, ovšem pouze při splnění několika podmínek.

Za prvé, částka pokrývající daň musí být součástí kupní ceny. Musí také existovat dostatečně hodnotná zástava (ve většině případů ale stačí kupovaná nemovitost) a objem hypotečního úvěru se současně musí vejít do stanoveného limitu LTV.

Nezapomeňte na přiznání

Čerpání částky pro pokrytí daně se u jednotlivých bank liší. Některé instituce obnos poskytnou až po předložení daňového přiznání z nemovitých věcí, schváleného příslušným finančním úřadem. Jiným naopak stačí jeho zpětné doložení.

A co jiné typy úvěru?

Hypotéka není jedinou cestou, jak daň z nabytí nemovitosti financovat. Oblíbenou alternativu představuje úvěr ze stavebního spoření, mnozí klienti neváhají sáhnout po klasickém spotřebitelském úvěru. Podmínkou je vedle doložení pravidelného příjmu i dostatečná bonita a absence negativního záznamu v úvěrových registrech.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....