Dofinancování hypotéky jiným úvěrem: nákup nemovitosti se ztíží

Už téměř rok na 100% hypotéku nedosáhnete. Od dubna 2017 musí alespoň desetinu kupní ceny nemovitosti zájemce o koupi financovat z vlastních zdrojů. K tomu je navíc potřeba připočítat čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, na kterou se hypoteční úvěr nevztahuje.

Dofinancování hypotéky jiným úvěrem nebude v roce 2018 už tak snadné.

Plánujete pořízení bytu v Praze? Cena bytové jednotky o rozloze 60 m2 se v současnosti (v únoru 2018) pohybuje okolo hodnoty 4,9 milionu Kč. To znamená, že i v případě 90% hypotéky zaplatíte z vlastní kapsy 686 000 Kč. Nikterak zanedbatelný obnos. Do vlastních zdrojů v řádech statisíců sáhnete ale i v jiných částech republiky.

Konec paralelního financování

K omezení výše LTV u hypotečních úvěrů sáhla ČNB především kvůli obavám z nadměrného zadlužení českých domácností. Česká národní banka proto nastavila nová pravidla – tak, aby část kupního obnosu platili kupující ze svého.

To ovšem Čechům nezabránilo využít k dofinancování kupní ceny jiné půjčky. Tzv. dofinancování využívala celá řada zájemců o vlastní bydlení. Nejoblíbenějším produktem byl úvěr ze stavebního spoření; svědčí o tom i vzrůst počtu žádostí o tento typ úvěru, který byl o pětinu vyšší než v roce 2016. Výjimkou nebývaly ani produkty nebankovních subjektů.

Tomu je nyní konec – banky se od nového roku staví k požadavkům ČNB zodpovědněji.

Půjčky u veřejných subjektů neschováte

Před zraky bankovních úředníků se neskryjete. Nejpozději s ohodnocením bonity dojde k „lustraci“ vašich úvěrových závazků – ty se shromažďují v tzv. úvěrových registrech, do kterých mají banky v podstatě neomezený přístup.

To znamená, že pokud si nepůjčíte od rodiny nebo známých, je pravděpodobnost, že se informace o vašem závazku v jednom z registrů objeví, téměř stoprocentní.   

Potřebujete pomoci s hypotečním úvěrem? Obraťte se ještě dnes na naše hypoteční makléře.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...