Dofinancování hypotéky jiným úvěrem: nákup nemovitosti se ztíží

Už téměř rok na 100% hypotéku nedosáhnete. Od dubna 2017 musí alespoň desetinu kupní ceny nemovitosti zájemce o koupi financovat z vlastních zdrojů. K tomu je navíc potřeba připočítat čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, na kterou se hypoteční úvěr nevztahuje.

Dofinancování hypotéky jiným úvěrem nebude v roce 2018 už tak snadné.

Plánujete pořízení bytu v Praze? Cena bytové jednotky o rozloze 60 m2 se v současnosti (v únoru 2018) pohybuje okolo hodnoty 4,9 milionu Kč. To znamená, že i v případě 90% hypotéky zaplatíte z vlastní kapsy 686 000 Kč. Nikterak zanedbatelný obnos. Do vlastních zdrojů v řádech statisíců sáhnete ale i v jiných částech republiky.

Konec paralelního financování

K omezení výše LTV u hypotečních úvěrů sáhla ČNB především kvůli obavám z nadměrného zadlužení českých domácností. Česká národní banka proto nastavila nová pravidla – tak, aby část kupního obnosu platili kupující ze svého.

To ovšem Čechům nezabránilo využít k dofinancování kupní ceny jiné půjčky. Tzv. dofinancování využívala celá řada zájemců o vlastní bydlení. Nejoblíbenějším produktem byl úvěr ze stavebního spoření; svědčí o tom i vzrůst počtu žádostí o tento typ úvěru, který byl o pětinu vyšší než v roce 2016. Výjimkou nebývaly ani produkty nebankovních subjektů.

Tomu je nyní konec – banky se od nového roku staví k požadavkům ČNB zodpovědněji.

Půjčky u veřejných subjektů neschováte

Před zraky bankovních úředníků se neskryjete. Nejpozději s ohodnocením bonity dojde k „lustraci“ vašich úvěrových závazků – ty se shromažďují v tzv. úvěrových registrech, do kterých mají banky v podstatě neomezený přístup.

To znamená, že pokud si nepůjčíte od rodiny nebo známých, je pravděpodobnost, že se informace o vašem závazku v jednom z registrů objeví, téměř stoprocentní.   

Potřebujete pomoci s hypotečním úvěrem? Obraťte se ještě dnes na naše hypoteční makléře.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....