DRUŽSTEVNÍ BYDLENÍ

Při současném nedostatku nabídky nemovitostí, jsou často v zájmu kupujících i družstevní byty. Pořízení družstevního bytu má svá specifika, nelze použít jako zástavu pro zajištění hypotečního úvěru. Pokud nebude v dohledné době možnost převodu bytu do vlastnictví, tak financování hypotékou bez zajištění jinou nemovitostí není možné. Je zde řešením nezajištěný úvěr od stavební spořitelny. 

rozhodnutí

Jaké jsou možnosti?

Stavební spořitelny umožňují pro financování družstevního bydlení zvýhodněné úvěry některé s nižší úrokovou sazbou, delší splatností a vyššími limity nezajištěných částek. Jedná se o překlenovací úvěry na bydlení bez zajištění nemovitostí, tedy vyšším rizikem pro spořitelny. Proto mají vyšší úrokové sazby než Hypoúvěry stavebních spořitelen. S vyššími úrokovými sazbami by bylo spojeno vyšší měsíční zatížení klienta, kterému se spořitelny brání možností delší splatnosti až 25 let pro družstevní bydlení.

Získat lze až 3,5 mil Kč

Pro účel družstevního bydlení mají stavební spořitelny vyšší limit nezajištěných částek od 750 000,- pro samožadatele až po 3,5 mil. Kč. Pro takovou výši je již zvýšený požadavek na bonitu, skoring žadatelů a podíl vlastních zdrojů klienta na celkovém záměru převodu práv k užívání družstevního bytu. Úrokové sazby pro nezajištěné úvěry stavebních spořitelen začínají na 3,89% p.a. Klient si může o zaplacené úroky snížit daňový základ. Pokud je kupující dostatečně bonitní, může pro řešení záměru nezajištěné úvěry více stavebních spořitelen kombinovat a tím dosáhnout na vyšší částku, než by umožnila jedna stavební spořitelna.

Stavební spořitelny nepožadují u takových úvěrů převod do vlastnictví klienta v určitém časovém horizontu jako banky u hypoték. Požadují po čerpání úvěru doložit klientem, že se stal členem družstva, má práva a povinnosti k užívání družstevního bytu. Pokud by byl v čase družstevní byt klientovi převeden do vlastnictví, má možnost požádat stavební spořitelnu o refinancování nezajištěného úvěru úvěrem se zástavou bytem ve vlastnictví, tím si snížit úroky. Někdy je nutné takový krok spojit s navýšením úvěru, možné je spojení s modernizací či rekonstrukcí.

Obraťte se na nás

Není tedy nutno se obávat, že nelze pořídit družstevní byt, když nemám nemovitost vhodnou jako zástavu.  Stavební spořitelny řešení mají a poradci Gepard Finance Vám rádi pomohou s výběrem toho správného řešení pro Váš záměr.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Chcete i nadále využívat maximální státní podporu, nejvyšší čas uzavřít stavební spoření

Chcete si pravidelně spořit s garantovanou úrokovou sazbou a i pro další roky si zajistit státní podporu ve výši  2 000,-Kč?

Závěr roku 2023 ve znamení akcí stavebního spoření

Závěr roku je již tradičně ve znamení sjednávání nových smluv stavebního spoření. To podporují stavební spořitelny mnoha zajímavými akcemi. Letos poprvé i možností dorovnání státní podpory pro nové smlouvy stavebního spoření pro období...

Stavební spoření a úvěry v září 2023

Stavební spořitelny se snaží klienty nalákat na zajímavé spořicí akce s vyšším úročením, ale i bonusy za vyšší vklady. Dvě stavební spořitelny slibují dorovnání státní podpory na 2 000 Kč při sjednání smlouvy do konce roku.