Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Evropská unie upravuje motorovou směrnici. Jak zasáhne povinné ručení?

Evropská komise vydala návrh změny motorové směrnice, jímž usiluje o zvýšení ochrany obětí dopravních nehod a zlepšení práv pojistníků. Na jaké změny v povinném ručení bychom se měli připravit?

Evropská unie upravuje motorovou směrnici. Jak zasáhne povinné ručení?

Povinné ručení se rozšíří

Podle vyjádření Evropské komise by měla být pojištěna všechna motorová vozidla určená primárně pro přepravu bez ohledu na jejich charakter a též na to, jestli jsou provozována na pozemní komunikaci nebo soukromém pozemku. Jedná se především o nové typy motorových vozidel, jako jsou elektrokola, segwaye či elektrické koloběžky. Směrnice uvádí, že používání těchto nových typů elektrických vozidel v dopravě může způsobovat dopravní nehody, jejichž poškozené je třeba chránit a urychleně odškodňovat.

Jednotné potvrzení o jízdě bez nehody

Pokud se např. občan ČR rozhodne sjednat pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v jiném státě, kde se např. přestěhoval za prací, bude mít možnost získat standardizované potvrzení ve svém původním státě, které vezme pojišťovna v potaz při výpočtu pojistného. Zkušený řidič, který má řidičské oprávnění již několik let a jezdí prakticky bez nehody, tak nepřijde o své bonusy a nebude se muset pojišťovat za podmínek, které by dostal jako začínající řidič. Mobilita obyvatel EU za poslední roky stoupá, tento návrh tak poslouží bezesporu ve prospěch řidičů.

Kdy nabude směrnice účinnosti?

Nyní je na řadě Rada EU a Evropský parlament. Jakmile tyto orgány směrnici schválí, bude právní předpis vydán v úředním věstníku EU a nabude účinnosti dvacátý den po jeho vydání. Směrnice má v tento okamžik stanovenu roční transpoziční lhůtu. V této době tak musí být zavedena do českého právního řádu.

Co konkrétně se pro nás změní?

Protože jde o směrnici, mají členské státy možnost si samy stanovit jednotlivá opatření. V tomto případě mohou tedy např. segwaye či elektrokola z národní legislativy vyjmout.  Není tedy ještě definitivně jisté, na která motorová vozidla konkrétně se bude povinnost mít povinné ručení  vztahovat. Stát ale musí zajistit, aby oběti, které např. segway zraní, porazí nebo jim způsobí nějakou újmu, měly nárok na odškodnění ze strany státu, od národního garančního fondu.
 

Přenechte práci odborníkům

Výběrem správného pojištění lze ročně ušetřit několik tisíc korun. Nevíte, zdali máte nastaveno správné pojištění, které se vám vyplatí? Obraťte se na odborníky ještě dnes. Zdarma si sjednejte schůzku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...

Ceny nemovitostí rostou. Nezapomeňte si upravit pojištění

Vlastníte nemovitost? Pak vás jistě současná situace na trhu s nemovitostmi velice těší. Ceny bytů i domů rostou, čímž se zvedá také hodnota vašeho majetku. Velkým problémem se však mohou stát starší pojistné smlouvy, respektive dříve stanovené a...

Ideální doba pro změnu povinného ručení?

Pojistné období u povinného ručení je zpravidla jeden rok. Na konci tohoto období (výročí smlouvy) se smlouva automaticky obnoví. Pokud je pojistné období vaší pojistky shodné s kalendářním rokem, výročí smlouvy připadá na poslední prosincový den. A...