Evropská unie upravuje motorovou směrnici. Jak zasáhne povinné ručení?

Evropská komise vydala návrh změny motorové směrnice, jímž usiluje o zvýšení ochrany obětí dopravních nehod a zlepšení práv pojistníků. Na jaké změny v povinném ručení bychom se měli připravit?

Evropská unie upravuje motorovou směrnici. Jak zasáhne povinné ručení?

Povinné ručení se rozšíří

Podle vyjádření Evropské komise by měla být pojištěna všechna motorová vozidla určená primárně pro přepravu bez ohledu na jejich charakter a též na to, jestli jsou provozována na pozemní komunikaci nebo soukromém pozemku. Jedná se především o nové typy motorových vozidel, jako jsou elektrokola, segwaye či elektrické koloběžky. Směrnice uvádí, že používání těchto nových typů elektrických vozidel v dopravě může způsobovat dopravní nehody, jejichž poškozené je třeba chránit a urychleně odškodňovat.

Jednotné potvrzení o jízdě bez nehody

Pokud se např. občan ČR rozhodne sjednat pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v jiném státě, kde se např. přestěhoval za prací, bude mít možnost získat standardizované potvrzení ve svém původním státě, které vezme pojišťovna v potaz při výpočtu pojistného. Zkušený řidič, který má řidičské oprávnění již několik let a jezdí prakticky bez nehody, tak nepřijde o své bonusy a nebude se muset pojišťovat za podmínek, které by dostal jako začínající řidič. Mobilita obyvatel EU za poslední roky stoupá, tento návrh tak poslouží bezesporu ve prospěch řidičů.

Kdy nabude směrnice účinnosti?

Nyní je na řadě Rada EU a Evropský parlament. Jakmile tyto orgány směrnici schválí, bude právní předpis vydán v úředním věstníku EU a nabude účinnosti dvacátý den po jeho vydání. Směrnice má v tento okamžik stanovenu roční transpoziční lhůtu. V této době tak musí být zavedena do českého právního řádu.

Co konkrétně se pro nás změní?

Protože jde o směrnici, mají členské státy možnost si samy stanovit jednotlivá opatření. V tomto případě mohou tedy např. segwaye či elektrokola z národní legislativy vyjmout.  Není tedy ještě definitivně jisté, na která motorová vozidla konkrétně se bude povinnost mít povinné ručení  vztahovat. Stát ale musí zajistit, aby oběti, které např. segway zraní, porazí nebo jim způsobí nějakou újmu, měly nárok na odškodnění ze strany státu, od národního garančního fondu.
 

Přenechte práci odborníkům

Výběrem správného pojištění lze ročně ušetřit několik tisíc korun. Nevíte, zdali máte nastaveno správné pojištění, které se vám vyplatí? Obraťte se na odborníky ještě dnes. Zdarma si sjednejte schůzku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...