Finanční krize - trochu jiný názor

Světem zmítá krize, média nás informují o špatných a horších prognózách, bojíme se o své peníze... Ing. Jan Kruntorád, člen představenstva Asociace hypotečních makléřů, nám nabízí trochu jiný pohled.

 

Svět se mění, a my se měníme s ním. Změny jsou na denním pořádku, jsou všudypřítomné a v této hektické době množství změn ani nevnímáme. Dá se vyslovit myšlenka, že jednou konstantou dnešní doby je právě změna.

Co se nemění již více jak 9 měsíců, je mediální obraz o naší ekonomice, bankovnictví, realitním či hypotečním trhu. Zvykli jsme si, každé ráno číst v novinách a poslouchat v televizi další a další negativní senzace ze zámoří, Evropy a z ČR. V honbě za negativní senzací neprojdou do médií ani korektní pozitivní faktické informace, a když ano, tak opět v negativně upravené podobě. Ten, kdo o sobě dlouhodobě tvrdí, že je nemocný, i když není, tak zpravidla onemocní.

Proč se nepíše o pozitivních skutečnostech? Že by bylo všechno špatně? Že by bylo vše jen černé? Ne, nebylo by to pouze negativně senzační.

Proč se nepíše o zdravém českém bankovním trhu, kde klienti nepřicházejí o své úspory. Proč se stále nepíše o dobrém a zdravém úvěrovém portfoliu bank? Mediální masáž mnohdy zapříčinila i obavy rizikových oddělení bank a následné restrikce některých parametrů a některých produktů. Nicméně po období restrikce, která je již za námi, bude následovat uvolnění. Každá bankovní instituce musí poskytovat úvěry a půjčky, ty jsou totiž aktivními obchody bank a banky je potřebují pro své fungování. Tuzemské banky jsou bankami zaměřujícími se na činnost poskytování bankovních služeb občanům a podnikatelským subjektům, nejsou bankami investičního charakteru (tuzemské banky reinvestují své zisky do rozvoje bankovních služeb nikoliv do spekulativních nákupů akcií).

Proč se nepíše o zdravém českém hypotečním trhu? Proč se nevysvětlí rozdíl mezi českým a americkým fungováním hypoték?

Portfolia hypotečních úvěrů jednotlivých bank jsou zdravá, jedná se o zajištěné hypoteční produkty nikoliv o rizikové hypotéky. Zde je důležité si připomenout i právní rámec českého hypotečního bankovnictví, kdy na prvním místě je prověřována kredibilita klienta (schopnost splácet) a vedle toho zadlužitelná hodnota nemovitosti, která je zajišťujícím instrumentem hypotéky, tzn. hypotéka v České republice je spojená s nositelem - dlužníkem tj. osobou, která generuje prostředky na splácení závazku.

Americký rámec hypoték je spojen s nositelem - nemovitostí (lze koupit nemovitost s hypotékou) v určité hodnotě a až druhotnou záležitostí je osoba dlužníka. Předlužení a prodlužení nemovitostí v celoamerickém měřítku a nesplácení závazků způsobilo dramatický pád cen tamních nemovitostí.

Zkušenost tohoto světa s americkým ekonomickým nesmyslem, kdy po dlouhá léta všichni v řetězci pouze vydělávali a nikdo nic nesplácel, je bohužel trpká a těžká.

Proč se nepíše o zdravém českém realitním trhu? Trhu, který nezaznamenal za 20 let fungování žádnou výraznou cenovou bublinu pohybů cen v řádu desítek %. Trhu, který se pročišťuje a diferencuje v oblasti hodnot nemovitostí v závislosti na lokalitě, konstrukčním systému a standardu nemovitosti, kde ale nedochází k plošnému poklesu cen nemovitostí. Trhu, který trpí především ochlazením zájmu poptávky, a to z důvodu strachu, či naděje na dobrou koupi, pokud se negativní senzace přece jen naplní.

Nebuďme lhostejní a zvyklí na negativní senzaci. I když nežijeme v jednoduché době, zkusme se dívat na každou pozitivní zprávu s úsměvem a předávejme si každou pozitivní senzaci s potěšením, tak aby se konstantou našeho života, naší doby stala místo strachu a blbé nálady radost, víra v pozitivní řešení věcí a spokojenost.

Ing. Jan Kruntorád
člen představenstva Asociace hypotečních makléřů
generální ředitel GEPARD FINANCE a.s.

 

Sdílejte článek