Financování družstevních bytů

V současné době na našem trhu nabízí již velké množství bank hypotéky na družstevní byty. Je to dobré řešení situace na realitním trhu, kdy v nabídce jsou rozhodně byty v osobním vlastnictví v menšině. Získat pěkný družstevní byt je tak mnohdy snazší.

Financování družstevních bytů

Jak je možné takovou koupi financovat?

U menších částek (400.000 - 500.000 Kč) je dobrým řešením úvěr ze stavební spořitelny, mnohdy bez zástavy nemovitosti.

U vyšších částek je pak rozhodně zajímavější hypotéka. Výhodou hypotéky je již dnes dobrá dostupnost pro klienta, velká variabilita produktu a v současné době i příznivá úroková sazby.

Hypotéka na družstevní byt

V současné době na našem trhu nabízí hypotéku na koupi družstevního podílu osm bank a je pravděpodobné že se zbylé banky v krátké době přidají. U většiny bank je tento druh hypotéky nabízen jako rozšíření účelů, tedy žádný zvláštní produkt s odlišnými parametry. Pak je sazba takové hypotéky naprosto srovnatelná se sazbou na koupi např. bytu v osobním vlastnictví. Požadavky na bonitu klienta jsou také shodné a tedy klient není při hypotéce na družstevní byt u většiny bank nikterak znevýhodněn. Možnost hypotéky s ohledem na příjmy a výdaje domácnosti si můžete spočítat zde.

Zajištění úvěru

Tak jako u každé hypotéky, i zde je požadavek na zajištění úvěru nemovitostí. Družstevní, nebo členský podíl, který je předmětem koupě není nemovitost, kterou lze dát do zástavy. Klient sice spolu s koupí tohoto podílů získává práva užívání konkrétního bytu, ale takový konkrétní byt nebude na jeho jméno zapsán v katastru nemovitostí a tedy nebude možné k němu zřídit zástavní právo.

Klient dává bance do zástavy jinou nemovitost. Je jedno, zda nemovitost je ve vlastnictví klienta, nebo třetí osoby, také je jedno, zda se jedná o byt nebo rodinný dům. Jiné typy nemovitostí banky nerady u tohoto typu hypotéky berou do zástavy.

Pokud v budoucnu byt, který jste si koupí družstevního podílu pořídili bude převeden do osobního vlastnictví, bude možné banku požádat o změnu předmětu zástavy a místo nemovitosti, kterou jste ručili budete moci mít dále úvěr zajištěný tímto bytem.

Úvěr ze stavebního spoření na družstevní byt

Jak je již uvedeno v úvodu tohoto článku, je vhodnější využívat úvěr ze stavebního spoření zejména na financ ování nižších částek. Nespornou výhodou tohoto úvěru může být právě u nižších částek absence zástavy nemovitosti. U úvěru do 300.000 Kč, u některých stavebních spořitelen do 500.000 Kč lze úvěr pořídit bez zástavy nemovitosti. Pak je toto financování zajímavé a pokud není problém úvěr zajistit požadovaným počtem ručitelů (1 - 3 v závislosti na volbě stavební spořitelny a výši půjčky), stojí rozhodně za úvahu.

S oběma typy financování se můžete obrátit na naše makléře.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...