Financování družstevních bytů

V současné době na našem trhu nabízí již velké množství bank hypotéky na družstevní byty. Je to dobré řešení situace na realitním trhu, kdy v nabídce jsou rozhodně byty v osobním vlastnictví v menšině. Získat pěkný družstevní byt je tak mnohdy snazší.

Financování družstevních bytů

Jak je možné takovou koupi financovat?

U menších částek (400.000 - 500.000 Kč) je dobrým řešením úvěr ze stavební spořitelny, mnohdy bez zástavy nemovitosti.

U vyšších částek je pak rozhodně zajímavější hypotéka. Výhodou hypotéky je již dnes dobrá dostupnost pro klienta, velká variabilita produktu a v současné době i příznivá úroková sazby.

Hypotéka na družstevní byt

V současné době na našem trhu nabízí hypotéku na koupi družstevního podílu osm bank a je pravděpodobné že se zbylé banky v krátké době přidají. U většiny bank je tento druh hypotéky nabízen jako rozšíření účelů, tedy žádný zvláštní produkt s odlišnými parametry. Pak je sazba takové hypotéky naprosto srovnatelná se sazbou na koupi např. bytu v osobním vlastnictví. Požadavky na bonitu klienta jsou také shodné a tedy klient není při hypotéce na družstevní byt u většiny bank nikterak znevýhodněn. Možnost hypotéky s ohledem na příjmy a výdaje domácnosti si můžete spočítat zde.

Zajištění úvěru

Tak jako u každé hypotéky, i zde je požadavek na zajištění úvěru nemovitostí. Družstevní, nebo členský podíl, který je předmětem koupě není nemovitost, kterou lze dát do zástavy. Klient sice spolu s koupí tohoto podílů získává práva užívání konkrétního bytu, ale takový konkrétní byt nebude na jeho jméno zapsán v katastru nemovitostí a tedy nebude možné k němu zřídit zástavní právo.

Klient dává bance do zástavy jinou nemovitost. Je jedno, zda nemovitost je ve vlastnictví klienta, nebo třetí osoby, také je jedno, zda se jedná o byt nebo rodinný dům. Jiné typy nemovitostí banky nerady u tohoto typu hypotéky berou do zástavy.

Pokud v budoucnu byt, který jste si koupí družstevního podílu pořídili bude převeden do osobního vlastnictví, bude možné banku požádat o změnu předmětu zástavy a místo nemovitosti, kterou jste ručili budete moci mít dále úvěr zajištěný tímto bytem.

Úvěr ze stavebního spoření na družstevní byt

Jak je již uvedeno v úvodu tohoto článku, je vhodnější využívat úvěr ze stavebního spoření zejména na financ ování nižších částek. Nespornou výhodou tohoto úvěru může být právě u nižších částek absence zástavy nemovitosti. U úvěru do 300.000 Kč, u některých stavebních spořitelen do 500.000 Kč lze úvěr pořídit bez zástavy nemovitosti. Pak je toto financování zajímavé a pokud není problém úvěr zajistit požadovaným počtem ručitelů (1 - 3 v závislosti na volbě stavební spořitelny a výši půjčky), stojí rozhodně za úvahu.

S oběma typy financování se můžete obrátit na naše makléře.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....