Fixace hypotéky – víte, jak vybrat tu nejvhodnější dobu?

Přemýšlíte o hypotéce a ze všech stran se na vás valí nespočet nových pojmů? Anuita, variabilita, bonita, jistina, fixace… a tak dále. Význam jednotlivých slov můžete odhalit v našem slovníku pojmů. My se dnes ovšem detailně zaměříme na fixaci hypotéky a dobu, která pro vás bude z hlediska nákladů nejvýhodnější.

Fixace hypotéky – víte, jak vybrat tu nejvhodnější dobu?

Fixace hypotéky – aneb seznamte se, prosím

Všechny banky operující na našem trhu nabízejí možnost uzavření hypotéky s určitou dobou fixace. Co to v neodborné řeči znamená? Způsob, jakým platit po určitou dobu stejně vysoké splátky i přes změny, k nimž může na hypotečním trhu docházet. Jakmile je sazba jednou fixovaná, banka ji není oprávněna dodatečně měnit.

ČTĚTE důležitý článek: Úrokové sazby jsou nezvykle nízké – opravdu si zvolíte desetiletou fixaci hypotéky?

Sami si nadiktujte, kolik chcete za hypotéku platit

Díky fixaci hypotéky si může klient sám zvolit období, po které bude platit stále stejně vysoké splátky. Protože jsou současné sazby hypoték na svém historickém minimu, stále více lidí si plní svůj velký sen o vlastním bydlení. Ještě před tím, než však podepíší smlouvu o hypotečním úvěru, stojí před jedním důležitým rozhodnutím – jak dlouhou fixaci zvolit tak, aby se jim co nejvíce vyplatila? Máme pro vás srovnání krátké i dlouhé varianty!

Na jak dlouho je možno fixaci hypotéky sjednat?

Banky obecně nabízejí možnost fixovat úrokovou sazbu hypotéky na 1, (2), 3, 5, (7), 10 nebo i více let. Jak ale poznat, zda hypotéku fixovat na rok nebo 10 let? A kdo vám zaručí, že se za 20 let sazby nepropadnou ještě níže? Obecná pravidla pro fixaci hypotéky říkají, že klient by měl primárně vycházet z aktuálních příjmů domácnosti a očekávaného vývoje rodinných příjmů v následujících letech. Pojďme se nyní podívat na výhody a nevýhody krátké i dlouhé fixace.

Kratší doba fixace hypotéky – výhody a nevýhody

Pokud se bavíme o kratší době fixace, pak hovoříme o hypotékách s fixací do pěti let. Zřejmě tou nejzajímavější výhodou, pro kterou si lidé hypotéku s krátkou dobou fixace sjednávají, jsou nižší úrokové sazby, než u střednědobých či dlouhodobých fixací. Jakmile fixace vyprší, můžete úvěr splatit nebo jej značně ponížit mimořádnou splátkou oproštěnou od poplatků či sankcí. Nevýhodou je nepochybně určitá míra nejistoty, jež může konec fixace provázet. V současné době lze takřka s jistotou odhadovat, že sazby hypotečních úvěrů budou pomalu, ale jistě stoupat, proto se vyplatí pouvažovat nad delší dobou fixace.

Náš tip: využijte jedinečné možnosti a sjednejte si hypotéku s úrokem od 1,59 %! Většina našich klientů vybírá fixaci na 3 - 5 let.

Delší doba fixace hypotéky – výhody a nevýhody

V tomto případě hovoříme o fixaci, jejíž délka překračuje hranici pěti let. Hlavní výhoda je v tomto případě zcela jasná – dlouhodobá jistota stálé a neměnné úrokové sazby. Díky tomu si mohou partneři lépe rozplánovat rodinný rozpočet a průběžně tvořit finanční polštář – rezervu „na horší časy“. Jak z výše uvedeného vyplývá, jednou z nevýhod je vyšší úroková sazba, kterou banky u delších fixací nastavují. Pokud byste chtěli hypotéku splatit před vypršením fixace, připravte se na nemalé sankce a poplatky.

Tápete? Společně vybereme tu nejlepší hypotéku!

Pokud stále nevíte, zda zvolit krátkou či dlouhou dobu fixace, neváhejte kontaktovat hypoteční specialisty ze společnosti Gepard Finance. Rádi vám doporučí hypoteční úvěr ušitý přesně na míru vašim potřebám a požadavkům. To vše s optimální délkou fixace!

 

Sdílejte článek