• Co je franchising / franšízing

  Franšízing – výhodné podnikání na klíč. Kde se vzal a jak funguje?

Se společností GEPARD FINANCE jsme členem Franchise Clubu, účastníkem diskusních setkání a konferencí pořádaných Českým institutem pro franchising. V oblasti franšízingu spolupracujeme se špičkovými odborníky.

Co vlastně franchising či franšízing znamená a odkud pochází?

Franšízing je systém, jehož prostřednictvím se dnes běžně na trh uvádí služby všeho možného druhu. Funguje formou spolupráce dvou právně i finančně samostatných nezávislých subjektů – franšízora a jeho franšízantů.

Franšízor zaručuje svým franšízantům právo a zároveň jim podle smlouvy ukládá povinnost provozovat obchodní činnost v souladu s jeho koncepcí.

Franšízová smlouva franšízanta opravňuje a zavazuje užívat za úplatu jméno franšízorovy společnosti anebo jeho ochrannou či servisní známku, případně práva z průmyslového i duševního vlastnictví, know-how, hospodářské a technické metody a procedurální systém.

Spolupráce probíhá v rámci a po dobu trvání uzavřené písemné franšízové smlouvy. Franšízor franšízanta během spolupráce obchodně i technicky podporuje.

Franšízant má užitek ze zkušeností, které získal od franšízora současně s nákupem franšízového konceptu. Realizovatelnost koncepce a významná pozice na trhu jsou základní pilíře franšízového systému. Franšízant tak může s větší jistotou a rychleji dosáhnout úspěchu na trhu a zisku.

Stálá podpora a pomoc franšízora franšízantovi je standardem. Někdy franšízor v rámci spolupráce poskytuje další prvky podpory, například služby franšízové centrály.

Jako odměnu za služby a možnost využívání know-how platí franšízant franšízorovi průběžné franšízové poplatky, někdy nazývané licenčními poplatky.

zdroj: Definice Evropské franchisingové federace, kterou používá i Česká asociace franchisingu

Jak „franchising" vyslovovat a psát?

Můžete si vybrat. Odborníci však prosazují českou variantu franšízing – z důvodu snadné výslovnosti a intuitivního zapamatování. S tím souvisí i české mutace slov franšízor, franšízant, franšízová smlouva.

Franšízing ve světě i u nás

Franšízing dnes funguje po celém světě. Nejúspěšnější franšízingové koncepty se postupně propracovaly od místního trhu k celonárodnímu a později až ke globálnímu pokrytí.

Každoročně stoupá mezinárodní expanze franšízových sítí formou master-franšízingu. Mezinárodní franšízingové organizace odhadují, že v současné době existuje na celém světě 16 tisíc samostatných franšízových koncepcí, značek a sítí uspokojujících zákazníky v obsáhlé škále činností.

Podle odhadů v současnosti v České republice operuje přibližně 150 obchodních konceptů a odbytových sítí, které využívají principy franšízingu. V Česku se setkáváme s převahou tuzemských konceptů. Úspěšné zahraniční koncepty k nám ale velmi rychle vstupují formou master-franšízingu.

Fast-foody, drogerie i bankovnictví

Franšízing najdete všude. V oblasti rychlého občerstvení, drogerie, bankovního sektoru i jinde. Jistě znáte pojmy jako McDonald´s, Subway, Bushman, Teta Drogerie, Levi´s, RE/MAX a mnoho dalších. Ti všichni fungují na bázi franšízingu. A samozřejmě také my, GEPARD FINANCE.

Hlavní výhody franšízingu

 • 1× vymyslet, 100× zopakovat
   
 • Praxí a zkušenostmi prověřený podnikatelský koncept na klíč
   
 • Pozice franšízového partnera je na trhu bezpečnější i silnější
   
 • Z právního hlediska zůstává franšízový partner samostatným podnikatelem
   
 • Využívání zavedené silné značky
   
 • Vysoká rentabilita vloženého kapitálu
   
 • Franšízing přináší pro partnery hospodářský výsledek a zisk rychleji
   
 • Franšízant mívá nákupní výhody u dodavatelů
   
 • Statistisky ze zemí EU uvádějí, že franšízing je 6× úspěšnější než podnikání na vlastní pěst 

 

GEPARD FINANCE ve Franchise Clubu


 
logo1

Akciová společnost GEPARD FINANCE je členem Franchise Clubu. Prověřený franšízový systém GEPARD – FINANCE PRO ŽIVOT jsme dlouhodobě konzultovali s předními odborníky na franšízové podnikání. Spolupracujeme s externím poradcem Dr. Jaroslavem Tamchynou, ředitelem Českého institutu pro franchising. Více se dočtete také na webových stranách www.ifranchising.cz.

 

Zjistěte více o franšízingu Geparda.

 

Přijďte na informační setkání OPEN MEETING. Je zdarma.

 

 

Zajímá vás více? Domluvte si osobní schůzku.

 


 

Na váš kontakt se těší

Ing. Jindřich Roun
obchodní ředitel GEPARD FINANCE       
tel.: +420 732 139 300
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

foto Jindřich Roun

 

 

Mám zájem o spolupráci