Běžný účet hraje u výběru hypotéky podstatnou roli

Kritériem pro výběr hypotéky nemusí být jenom úroková sazba. Možná trochu překvapivě rozhoduje u 33 % klientů i fakt, jaký běžný účet budou u hypotéky mít. Poznatek vyplývá ze zkušeností makléřů společnosti Gepard Finance, kteří dále upozorňují na skupinu klientů, kteří kvůli hypotéce platí za dva běžné účty.

Běžný účet hraje u výběru hypotéky podstatnou roli

O hypoteční bance se lidé rozhodují na základě mnoha faktorů. Porovnávání úrokových sazeb je pouze jedním z nich. Do výše splátky je potřeba například započítat i měsíční poplatky za vedení úvěrového účtu, které bývají ve výši 150 až 200 Kč. Pro klienty bank ale ve skutečnosti hraje důležitou roli i běžný účet, který si zpravidla u nové banky kvůli hypotéce zřizují. „Díky tomu, že spolupracujeme se všemi hypotečními bankami na českém trhu, můžeme lidem nabídnout vždy úvěr s aktuálně nejnižší úrokovou sazbou. Setkáváme se ale se situacemi, kdy klienti váhají se sjednáním hypotéky kvůli dražšímu běžnému účtu oproti jejich účtu u stávající banky. Tato skupina klientů se dívá na hypotéku a běžný účet jako na balíček produktů,“ sděluje Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Konzervativní klienti mohou platit dvakrát

Podle odborníků z Gepard Finance existuje však větší skupina klientů, kteří jsou ochotni jít pro hypotéku do banky s lepšími podmínkami, nejsou ale již připraveni změnit svůj běžný účet. Tito klienti pak nadále platí energie, pojištění a další náklady z účtu u své původní banky. Svým postojem se však zároveň dostávají do situace, kdy platí i případný poplatek za vedení běžného účtu u nové hypoteční banky. „Víme o tom, že čeští klienti jsou v otázce běžných účtů konzervativní. Jsou například zvyklí na internetové bankovnictví současné banky a nechce se jim učit něco nového. Dobrý makléř může být schopen k hypotéce zařídit u banky vedení běžného účtu za 0 Kč, i pokud se za takový účet standardně platí,“ sděluje Jan Kruntorád k bankovním zvyklostem Čechů.

Nabídky na trhu se vyplatí srovnávat

Makléři společnosti Gepard Finance hovoří ještě o poslední skupině klientů, která si rovnou sjednává hypotéku u své stávající banky. Tito lidé nejsou ochotni zvažovat při výběru více bank, byť by to znamenalo nižší splátky úvěru. Tímto přístupem lze ale podle makléřů prodělat tisíce korun ročně. Již rozdíl v úrokové sazbě ve výši 0,3 % znamená u průměrné hypotéky rozdíl na splátkách takřka 3 000 Kč za rok. Udaje vyplývají z online kalkulačky Gepard Finance, která ukazuje, že průměrná výše hypotéky činí 1 568 101 Kč a splatnost se nejčastěji pohybuje okolo 22 let.

Co by mělo rozhodnout?

Hypotéky je rozumné brát v potaz komplexně – tedy jako produkt podléhající poplatkovému sazebníku banky a navíc vyžadující existenci běžného účtu. Můžete se setkat s poplatky za vedení úvěrového účtu, poplatkem za vyřízení úvěru či poplatkem za odhad ceny nemovitosti. Pozor také na nepříjemný poplatek za předčasné splacení. Právě tyto náklady společně s úrokovou sazbou nejvíce ovlivňují výslednou cenu úvěru. Některé banky různé poplatky neúčtuji nebo jsou schopny vám je v rámci všemožných akcí odpustit. Kvalitní makléř má trh důkladně zmapován a dokáže klientovi mnohé z těchto nákladů ušetřit.

Běžný účet má často nepochopitelně velký vliv na rozhodování lidí při žádosti o hypotéku. Trh nicméně dospěl do fáze, kdy je velmi jednoduché změnit banku, je velmi jednoduché stávající hypotéku refinancovat a díky silné konkurenci mezi bankami může dobrý makléř klientům zajistit nadstandardní podmínky.

 


 

O společnosti Gepard Finance
 

GEPARD FINANCE jsou specializovanou makléřskou firmou, jejímž hlavním oborem činnosti je poradenství v oblasti hypotečních úvěrů a kompletní zpracovávání úvěrových a pojišťovacích produktů. Profesionální makléři svým klientům zdarma zajišťují hypotéky, úvěry ze stavebního spoření a pojištění. V současné době disponuje franšízová síť GEPARD FINANCE 110 funkčními obchodními místy, čímž je zajištěna snadná dostupnost a obsluha klientů po celé České republice i Slovensku. GEPARD FINANCE se v roce 2011 staly největší hypotečně-makléřskou firmou v ČR. Jsou zakládajícím členem Asociace hypotečních makléřů a držitelem značky kvality „FÉR hypotéka“.

 

Tisková zpráva společnosti GEPARD FINANCE a.s.

Vydáno dne: 25. září 2013

Kontakty pro média

Ing. Jan Kruntorád
předseda představenstva společnosti Gepard Finance
Pernerova 659/31a 186 00 Praha 8 – Karlín
tel.: +420 724 215 626
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Jiří Hlinka
manager marketingu společnosti Gepard Finance
Pernerova 659/31a 186 00 Praha 8 – Karlín

tel.: +420 606 656 004
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Úrokové sazby hypoték budou v příštím roce atakovat 5 %. U nejběžnější pětileté fixace může splátka vzrůst o třetinu

Letošní říjen se nesl ve znamení výrazného zvyšování úrokových sazeb hypoték. Na začátku listopadu překvapila ČNB nečekaným navýšením základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Hypotéky tak budou nevyhnutelně dále zdražovat a...

Gepard Finance zahajují spolupráci s RENOMIA, předním pojišťovacím makléřem ve střední a východní Evropě

Společnost Gepard Finance, největší hypoteční specialista na českém trhu, vstupuje do nového roku s podporou nového silného partnera. V oblasti pojištění, investic a penzí Gepard Finance nově spolupracují se společností RENOMIA, a. s., předním...

Hypotéky jsou opět velmi levné. Jak se zorientovat v nabídkách bank?

Úrokové sazby hypoték sice zatím nedorovnaly historická minima z let 2016 a 2017, i tak jsou však velmi příznivé a není vyloučen ani jejich další mírný pokles. Pro každého klienta ale nemusí být nabídka bank dobře čitelná. Různé banky totiž...