Hypoteční banky měly žně

PRAHA - Podle odhadů loni všechny banky dohromady poskytly půjčily na hypotéky rekordních 150 miliard korun a trh tak stoupl zhruba o polovinu. Největší hypoteční banky, Česká spořitelna a Hypoteční banka,loni půjčily dohromady přes 85 miliard korun.

Lidé si také půjčují v rámci hypotéky více peněz než v minulosti, když průměrná výše hypotečního úvěru u bank se loni zvýšila na 1,7 milionu Kč. Výrazný,více než dvojnásobný nárůst hypotečních úvěrů loni zaznamenala Raiffeisenbank. Ta poskytla v roce 2007 lidem hypotéky za 21,4 miliardy korun. O více než polovinu zvýšila obchody Hypoteční banka,když půjčila více než 40 miliard korun.

Česká spořitelna loni poskytla hypotéky za 45,4 miliardy Kč a obchody jí tak stouply o více než čtvrtinu. "Vysoký zájem o nové bydlení a hy-potéky bude určitě trvat i v dalších letech. Loňská padesátiprocentní dynamika růstu však byla extrémní. V roce 2008 očekáváme vzhledem k této obrovské základně zhruba desetiprocentní růst," odhadl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Zájem lidí by měl v budoucnu tlumit postupný růst úrokových sazeb. Podle některých odhadů letos stoupne kvůli tomu totiž měsíční splátka hypotéky ve srovnání s předešlými léty až o 2000 korun měsíčně. Za velkým nárůstem hypoték loni podle bank stojí především jednodušší možnost získat hypotéku a rozšíření produktové nabídky. Hypoteční banka nabídla klientům například třicetiletou fixaci úrokové sazby,dálkový výpis z katastru nemovitostí zdarma,hypotéku bez poplatku nebo hypotéku on-line.

Raiffeisenbank například nabídla možnost mimořádných splátek zdarma,splatnost úvěrů prodloužila až na 40 let nebo umožnila odklad splátek. Zájem o hypotéky je podle údajů Raiffeisenbank zhruba rovnoměrný v celé České republice..

Hypotéky rovněž výrazně přispívají k rostoucímu zadlužení domácností. Podle údajů České národní banky dlužili Češi finančním institucím ke konci loňského listopadu téměř 700 miliard korun, meziročně o 173 miliard více.

Hypoteční banky měly žně

Sdílejte článek