• Kdo je hypoteční makléř

    Profese hypotečního makléře je zcela běžná v zemích s rozvinutým hypotečním trhem. Makléři tam sami sjednávají převážnou většinu hypoték (více než 80 %).

Hypoteční makléř

V České republice již tento obor zdomácněl a každým rokem přibývá hypotečních úvěrů realizovaných prostřednictvím hypotečních makléřů. GEPARD FINANCE má smlouvu s drtivou většinou hypotečních bank a její makléři znají detailně jejich produkty. Umí vybrat klientovi tu nejvýhodnější hypotéku a připravit všechny potřebné podklady k podání žádosti. Hypoteční makléři vše v bance předjednají a klient přijde jen podepsat smlouvu.

Kdo je hypoteční makléř (hypoteční broker)

Z dosavadních statistik vyplývá, že v České republice sjedná klient v bance přímo pouze 35 % hypoték. Zbylých 65 % hypotečních úvěrů zprostředkují externí partneři bank, tedy hypoteční makléři a drobní zprostředkovatelé.

Za hypotečního makléře bývá často mylně považován každý, kdo je externím spolupracovníkem banky. Odhaduje se, že v České republice existuje až na 40 000 drobných zprostředkovatelů, z nichž velké procento má tuto činnost jen jako přivýdělek.

Tito spolupracovníci ovšem nepracují makléřským stylem, protože většinou mají licence pouze jedné nebo dvou bank. Celkový počet hypotečně-makléřských firem nepřekračuje v České republice dvě desítky.

Největší hypoteční makléři českého trhu založili v roce 2006 Asociaci hypotečních makléřů. Všichni její členové se zavázali dodržovat ve vztahu ke klientovi příslušný etický kodex. GEPARD FINANCE je zakládajícím členem Asociace hypotečních makléřů.

Cena za služby makléřů

Standardní služby hypotečních makléřů jsou pro klienty bezplatné. To ale neznamená, že hypoteční makléři pracují zadarmo. Veškeré náklady spojené s vyřízením hypotéky platí příslušná banka.

Není pravda, že by se makléři při výběru banky řídili podle výše provize - banky totiž makléřům GEPARD FINANCE poskytují naprosto shodné provize.

K tomu je třeba připočíst fakt, že pro makléře je prestižní pracovat se všemi hypotečními produkty. Kdyby z nějakého důvodu upřednostňoval jednu nebo dvě banky, brzy by o licence ostatních bank přišel.

Práce hypotečního makléře = hypotéka pohodlněji a levněji

Na trhu hypoték existují desítky hypotečních produktů, které mohou mít tisíce různých kombinací parametrů. Když chce klient získat nejvhodnější produkt pro svůj případ, musí obejít všechny banky, nechat si zpracovat závazné nabídky a ty si doma porovnat. Dobrý hypoteční makléř by však měl být schopen nalézt nejvhodnější produkt už během první schůzky, a to za předpokladu, že mu klient správně sdělí všechny relevantní údaje.

Hypoteční makléři jsou v nepřetržitém kontaktu s bankami, proto disponují aktuálními informacemi o daných produktech a jejich podmínkách. Vedle toho hypoteční makléři nabízejí podporu při vyřizování administrativy, komunikaci se všemi zúčastněnými stranami a vyřízení úvěru. To pro klienta znamená úsporu času a také méně stresu a starostí. V praxi to vypadá tak, že po výběru nejvhodnějšího produktu klient makléři dodá potřebné dokumenty k doložení příjmů, s makléřem vyplní žádost o hypoteční úvěr a makléř se už postará sám o vše ostatní.

Zkompletuje úvěrovou složku klienta (v ní musí být dokumenty týkající se jak klienta, tak nemovitosti), tu předá bance, sleduje proces schválení úvěru a klienta následně vyzve k podpisu úvěrové smlouvy. Tu klient podepisuje v doprovodu osobního makléře, který tak v případě nejasností může klientovi vysvětlit její formulace.

Podpisem smlouvy práce hypotečních makléřů zdaleka nekončí. Musí se ještě postarat o čerpání úvěru, tedy o převedení peněz z banky na účet prodávajícího. K němu dojde po splnění podmínek specifikovaných v úvěrové smlouvě. Dobrý hypoteční makléř je klientovi k dispozici po celou dobu splatnosti úvěru.

Mnoho klientů se obrací na makléře také proto, že díky velkému objemu hypotečních úvěrů, které makléři ročně uskuteční, mohou získat speciální, zvýhodněné podmínky, jako jsou nižší úrokové sazby nebo slevy na bankovních poplatcích.

Co všechno hypoteční makléř GEPARD FINANCE zdarma vyřídí

  • veškeré osobní konzultace - výpočet bonity klienta, výběr nejvhodnějšího produktu dle specifik a požadavků klienta
  • komunikaci s bankou - např. vyjednání speciálních podmínek pro klienta,
  • kompletaci úvěrové složky - tedy i zajištění odhadu nemovitosti, podkladů k nemovitosti z katastrálního úřadu
  • monitoring schvalovacího procesu v bance,
  • doprovod do banky k podpisu úvěrových a zástavních smluv - případně vysvětlení formulací v těchto smlouvách,
  • doložení úvěrové s zástavní smlouvy na katastrální úřad,
  • zajištění nezbytného pojištění, např. pojištění nemovitosti
  • pomoc při zajištění splnění podmínek pro čerpání úvěrových prostředků

 

Při výběru vhodného hypotečního makléře buďte obezřetní

Profese hypotečního makléře nemá v České republice zatím žádnou regulaci (v roce 2017 bude platit povinná certifikace u ČNB) a může ji vykonávat prakticky kdokoli. Proto je dobré při výběru makléře minimálně zjistit, jaké má znalosti a zkušenosti, co může nabídnout a s kolika bankami spolupracuje.

Tuto situaci by měla změnit profesní samoregulace, o níž GEPARD FINANCE společně s Asociací hypotečních makléřů usiluje.

GEPARD FINANCE má mnohaleté zkušenosti na trhu hypotečního financování, patří mezi největší makléřské firmy s nejrozsáhlejší obchodní sítí. Jednoduchou dostupnost a komfortní obsluhu klientů zajišťují obchodní místa společnosti po celé České republice.

Není náhodou, že více než 50000 klientů uzavřelo úvěrovou smlouvu s bankou prostřednictvím GEPARD FINANCE. Kompletní portfolio v rámci činnosti firmy převýšilo 60 miliard Kč v realizovaných objemech hypotečních úvěrů, což nás řadí mezi největší firmy ve zpracování hypoték na trhu a zároveň před některé tuzemské banky, jež produkují hypoteční úvěry.

 


 

Související odkazy:

HYPOTÉKA
 

 


 

Každá 12. hypotéka na trhu v ČR je zprostředkována GEPARD FINANCE.
 

Gepard - Kdo je hypoteční makléřVybereme vám hypotéku na míru vašim potřebám a možnostem. Hypotéku za Vás vyřídíme v rychlém a efektivním procesu. Poradíme v oblasti pojištěníS námi máte jistotu nejvýhodnějšího úvěru a pojištění na trhu.

Již přes 50.000 spokojených klientů, realizovalo svůj hypoteční úvěr přes makléře GEPARD FINANCE. Udělejte první krok k nejlepší hypotéce a vyberte si naše nejbližší hypoteční centrum ve vašem okolí...

  

Nejlepší hypotéka s Gepard Finance