Březen 2023 - data z hypotečního trhuAktuální vydání přináší přehled vývoje v oblasti úrokových sazeb, objemů hypotečních úvěrů, informace k refinancování, vývoji nevýkonných hypotečních úvěrů nebo třeba statistiku hlasování členů bankovní rady České národní banky a množství dalších statistických dat a grafů.
|
Objemy hypotečních úvěrů
Oficiální data České národní banky za únor přidala do mozaiky další malý střípek. Zatím není jasné, jaký obraz nakonec mozaika vytvoří, ale aktuálně to vypadá na obraz postupného návratu hypotečních úvěrů k normálu. Nebude to hned a nebude to ani nějak zvlášť brzy, ale vypadá to, že nejhorší je za námi.
Leden byl z pohledu objemů poskytnutých hypotečních úvěrů naprosto příšerný. Únorová data jsou lepší a současně hezky ilustrují ošidnost použití procent bez znalosti kontextu. Meziměsíční změna o plných 22 % by mohla svádět k pocitu raketového růstu trhu, ale je to způsobeno tím, na jak nízká čísla jsme se v posledních měsících dostali. Růst z prakticky "ničeho" vyjádřený v procentech může nakrásně vypadat jako start rakety, ale vyjádřeno v penězích se bavíme asi o 1 mld. Kč, což je kolem 300 až 350 hypoték. A to opravdu není mnoho.
V únoru 2023 bylo poskytnuto asi 6,8 mld. Kč hypotečních úvěrů. Z toho necelých 6 mld. tvořily nové úvěry a zbylých asi 830 mil. Kč připadlo na refinancování.
Refinancování zažilo propad nejen v absolutních hodnotách, ale i jako podíl ve vztahu k novým úvěrům. Podíl refinancování kolem 12 % celkového objemu je poměrně málo. Za běžný stav bych označil spíše 16 - 18 %. Osobně se domnívám, že to je tím, že při relativně vysokých sazbách jsou lidé méně citliví na malé rozdíly. Tam, kde dříve lidé byli ochotni "smlouvat" o pouhých 5 bps a někdy to celé mohlo působit až trochu komicky, tam je dnes jejich citlivost mnohem menší a dvě desetiny procentního bodu nejsou důvodem k nějakému vzrušení.
Podle dat, která mám aktuálně k dispozici se zdá, že březnová data budou ještě optimističtější a domnívám se, že by objem poskytnutých hypotečních úvěrů moh překročit 9 mld. Ale nepředbíhejme... v polovině měsíce budou k dispozici data hypomonitoru České bankovní asociace a budeme zase o něco chytřejší.
Aktuálně jsem měl možnost mluvit s více kolegy z praxe a většina z nich potvrzuje, že cítí jasné zlepšení. Vrací se klienti, kteří své záměry dočasně odložil s kontaktují nás noví klienti, kteří se rozhodli realizovat svůj investiční záměr.
Obr. 1: vývoj objemů poskytnutých hypotečních úvěrů (zdroj dat: Česká národní banka, zpravoval GEPARD FINANCE):
Měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky
Koncem března zasedala poprvé ve svém aktuálním složení bankovní rada ČNB. Detaily hlasování budou známy až za cca týden, ale již nyní se ví, že 6 členů hlasovalo pro ponechání sazeb na stávající úrovni a pouze jeden člen hlasoval pro zvýšení o 25 bps. Takové zvýšení by mělo význam spíše symbolický. Byl by to vzkaz ve smyslu "jsme tady a nenechte se ukolébat přesvědčením, že sazby už zvyšovat nemůžeme".
Nechce to velkého fištróna, aby si člověk domyslel, že tím "jedním" byl téměř jistě pan Tomáš Holub a noví členové bankovní rady, pánové Kubíček a Procházka, se tím pádem přidali do hejna holubic.
Největším překvapením tak pro mě osobně byl fakt, že se zasedání bankovní rady namísto obvyklého čtvrtka konalo tentokrát ve středu.
Úrokové sazby
V oblasti úrokových sazeb se nedělo nic, co by stálo za komentář. Změny byly pouze kosmetické a nic z nich nelze vyvozovat.
Cena tzv. úrokových swapů, od nichž se cena hypoték do značné míry odvíjí, je v posledních týdnech resp. několika málo měsících jako na houpačce - po růstu pětiletých swapů až přes 6 % v říjnu 2022 následovalo dolů, nahoru, dolů, nahoru a aktuálně dolů k hodnotám kolem 4,9 %.
Dokud však trh nedostane pořádný kopanec v podobě změny repo sazby ze strany České národní banky, nebude k viditelným změnám žádný důvod.
Na svém posledním zasedání na konci března Česká národní banka již pošesté ponechela repo szabu beze změny a ta tak zůstává na úrovni 7 %. Dokud nebude jasné, že se inflace jednoznačně dostává pod kontrolu, nic se na tom zřejmě měnit nebude.
Obr. 2: aktuální nabídkové úrokové sazby pro LTV 80 % resp. 90 %:
Obr. 3: vývoj úrokové sazby hypotečních úvěrů v posledních cca 2 letech. Jedná se o průměrnou nabídkovou sazbu šesti největších bank na pětiletou fixaci.
Informace uvedené v článku resp. ve připojeném souboru pdf lze volně využít.
Pokud data či citaci využijete, prosím o uvedení zdroje "David Eim, GEPARD FINANCE"
V případě potřeby upřesnění nějakých informací, poskytnutí podkladových dat pro využití v médiích apod. se lze obrátit na autora článku.
Autor článku:
David Eim
místopředseda představenstva
GEPARD FINANCE a.s.