Hypoteční úvěry - červenec 2023

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data nejen z České národní banky, ale i z jiných relevantních zdrojů.

Hypoteční úvěry - červenec 2023

 


 

Červenec 2023 - data z hypotečního trhu


Aktuální vydání přináší přehled vývoje v oblasti úrokových sazeb, inflace, objemů hypotečních úvěrů, informace k refinancování, vývoji nevýkonných hypotečních úvěrů nebo třeba statistiku hlasování členů bankovní rady České národní banky a množství dalších statistických dat a grafů.

⇐ Klikněte na obrázek a stáhněte si celý dokument v pdf.

 

 


 

Objemy hypotečních úvěrů

Červnová data České národní banky přinesla mírně pozitivní pohled na objemy poskytnutých hypotečních úvěrů. Červen byl se svými 12 mld. Kč nejlepší za posledních dvanáct měsíců. Červenec je zatím s otazníkem, protože doba dovolených se vždy do jisté míry projeví, ale o znatelném oŽivení trhu již myslím nelze pochybovat.

 

Úrokové sazby

Úrokové sazby hypoték zažily - na své aktuální poměry - poměrně bouřlivý měsíc. Zdůrazňuji ono "na své poměry". Skutečně zásadního se až tak nic moc nedělo, ale změny, ke kterým dochází jsou bezesporu zajímavé.

Jednak je to výrazné snížení sazeb Moneta Money Bank. Seřezání sazeb o 50 až 80 bps - to jsme tady dlouho neměli. Ovšem ono razantní snížení bylo z výše nastavené tak, aby klienty přešla chuť u MMB hypotéky dělat. Takže se vlastně jedná o návrat MMB do skupiny bank, kterémají reálný apetit hypotéky poskytovat.

Velice zajímavý byl vývoj u Hypoteční banky. Ta počátkem měsíce snížila tříleté sazby o 30 bps. To by nebylo nic zvláštního. Zvláštní je změna sazeb, kterou HB ohlásila poslední den července: snížení sazeb na jednoleté fixaci o plných 5 bazických bodů. To prostě nejde trumfnout.

 

 

Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Novela zákona o spotřebitelkém úvěru byla schválena vládou a směřuje k projednání v parlamentu. Bohužel z témata se stalo politikum a je hojně glosováno jak politickými představiteli, tak některými ekonomy. Bohužel téma svádí k neuvěřitelně levným a líbivým komentářům, které ovšem se skutečnou podstatou problému mají pramálo společného.

Navíc se zdá, že změna nemá podporu ani v rámci koalice. Pokud to není jen klasické politické boření sousedových báboviček, takz novely dost možná nic nebude.

Kompletní informace k tomuto tématu jsou k dispozici zde: https://www.gpf.cz/ucelne-vynalozene-naklady

 

Deaktivace DSTI

Od července 2023 byl deaktivován parametr DSTI. V praxi to znamená, že banky mají více volnosti v tom, jak budou k poměru mezi měsíčními splátkami úvěrů a měsíčnímu příjmu klienta přistupovat.

Moneta Money Bank informovala, že parametr DSTI nechává beze změn. Toto oznámení bylo však učiněno v době, kdy MMB ještě hypotéky poskytovat spíše nechtěla. Její sazby to alespoň zřetelně naznačovaly. Zdá se, že to se ale mění a proto je otázkou, zda MMB nepřijde i s nějakým rozvolněním v oblasti DSTI.

Česká spořitelna se zhlédla v rozlišování klientů dle jejich věku a byť vyhlásila nové podmínky, zachovala v nich dvě kategorie - klienty mladší 36ti let a klienty starší. Klienti do 36 let budou mít max. DSTI 60 %, klienti nad 36 let budou omezeni hodnotou 55 %. Hypoteční banka sjednotila maximální DSTI na 70 %. Ovšem pozor. To neznamená, že by nabízela "hypotéku do každé rodiny". Jsou i jiné parametry, která tak vysokou měsíční zátěž učiní pro většinu klientu nedostupnou. Komerční banka a Raiffeisenbank sjednotily DSTI na 50 %. A konečně UniCredit Bank komunikovala, že parametr DSTI nebude vůbec posuzovat.

Nemělo by ale dojít k mýlce. DSTI není jediným parametrem, který omezuje maximální výši hypotečního úvěru. Výsledek schvalovacího procesu reflektuje množství parametrů. Proto ani úplná eliminace parametru DST neznamené, že "všechno je možné". Udělat si pouze na základě změn DSTI v jednotlivých bankách obrázek o tom, jak reálné bude dosáhnout na odpovídající hypotéku, je naprosto nemožné.

 

Zasedání bankovní rady ČNB

Ve čtvrtek 3. 8. nás čeká další měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky. Podle vyjádření členů bankovní rady není případné snížení úrokových sazeb zatím na pořadu dne. Guvernér ČNB pan Michl si v Parlamentu pochvaluje, jak "... jsme zvolili strategii stability úrokových sazeb na 7 procentech". Pardon, nějak jsem zapomněl... a kolikrát že pan stávající guvernér hlasoval pro zvýšení sazeb, když seděl v bývalé bankovní radě? Z devíti případů ani jednou? Aha. Tak to nic...

 


 

Informace uvedené v článku resp. ve připojeném souboru pdf lze volně využít.

Pokud data či citaci využijete, prosím o uvedení zdroje "David Eim, GEPARD FINANCE"

V případě potřeby upřesnění nějakých informací, poskytnutí podkladových dat pro využití v médiích apod. se lze obrátit na autora článku.

 


 

foto David Eim Autor článku: 
 David Eim
 místopředseda představenstva
 GEPARD FINANCE a.s.

    

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypoteční úvěry - červen 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...

Hypoteční úvěry - duben 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...

Hypoteční úvěry - březen 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...