Hypoteční úvěry - duben 2023

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data nejen z České národní banky, ale i z jiných relevantních zdrojů.

Hypoteční úvěry - duben 2023

 

 

Duben 2023 - data z hypotečního trhu

Aktuální vydání přináší přehled vývoje v oblasti úrokových sazeb, objemů hypotečních úvěrů, informace k refinancování, vývoji nevýkonných hypotečních úvěrů nebo třeba statistiku hlasování členů bankovní rady České národní banky a množství dalších statistických dat a grafů.

 

 


 

Objemy hypotečních úvěrů

Objemy hypotečních úvěrů v březnu doznaly vysokého meziměsíčního růstu. Je však předčasné popustit uzdu emocím a radovat se ze změny trendu posledních měsíců. Procentuální vyjádření změny po tak velkém poklesu, jakým aktuálně procházíme, je vždy ošidné. I poměrně malá změna vyjádřená v procentech může působit dojmem raketového růstu. Neoprávněně.

Objem hypotečních úvěrů poskytnutých v měsíci březnu byl tak oproti únotu vyšší o téměř 60 %. Ale jak jsem uvedl, tuto hodnotu neradno přeceňovat. V porovnání s něčím, co bychom mohli označit jako "běžný měsíc" jsme plus mínus na polovině. A z dat, která mám k dispozici, mám důvody se domnívat, že dubnová data budou pro nás zase spíše zklamáním. Ale hlavu vzhůru. Tak jako Řím nebyl postaven za jeden den, tak ani trh s hypotečními úvěry se nemůže vrátit k normálu z měsíce na měsíc.

 

Úrokové sazby

V oblasti úrokových sazeb se neděje zhola nic. Na paralyzovaném trhu není příliš o co bojovat. Pokud už dojde v nějaké bance ke změně sazeb, jsou to změny velice malé, spíše jen kosmetické. Průměrné vyhlašované úrokové sazby se již téměř rok pohybují na téměř neměnné úrovni.

Ve středu 3. května se konelo měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky. Ke snížení sazeb zatím není důvod. Naopak někteří členové bankovní rady se vyjádřili v tom smyslu, že si dovedou představit i další zvýšení úrokových sazeb. Přesto však na svém aktuálním zasedání úrokové sazby ponechali členové bankovní rady beze změny.

Hlavním důvodem další restriktivní politiky je obava, že vysoká inflace se již zabudovala do ekonomických úvah účastníků trhu, kteří svá dnešní rozhodnutí o budoucích cenách odvozují od aktuální výše inflace. To je jeden z mechanismů, kterými inflace podporuje sama sebe a zároveň bych řekl, že to je inflační tlak, kterému se čelí nejhůře ze všech, protože je usídlen především v našich hlavách.

 

Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Ministerstvo financí se vypořádalo s připomínkami k novele zákona a zaslalo jej k rukám předsedy vlády s žádostí o zařazení na program jednání schůze vlády.

Novela má za úkol především nápravu situace vzniklé díky nešťastné dikci zákona o spotřebitelském úvěru ve věci tzv. účelně vynaložených nákladů, tedy nákladů, na jejichž úhradu máí banka národ v případě předčasného splacení hypotečního úvěru během doby trvání fixace úrokové sazby.

Kompletní informace k tomuto tématu jsou k dispozici zde: https://www.gpf.cz/ucelne-vynalozene-naklady

 

Omezení státní podpory stavebního spoření

Asi největším tématem týkajícím se oblasti financování bydlení jsou (reálné) úvahy o omezení či zrušení státní podpory stavebního spoření. Jednání ještě probíhají, ale zdá se, že nějaký zásah do mechanismu podpory stavebního spoření je velmi pravděpodobný.

Podle nejnovějších zpráv se zdá, že státní podpora by mohla zůstat snad i zachována, ale Ministerstvo financí bude zřejmě požadovat její účelové využití.

Ať už tak nebo tak, diskuze o tom, jak naložit s asi čtyřmi miliardami korun aktuálně vynakládanými na státní podporu, které nemáme a získáme je pouze tak, že o ně navýšíme státní dluh, ještě bude pokračovat.

Širší komentář je k dispozici zde: https://www.gpf.cz/statni-podpora-stavebniho-sporeni-2023

 

Zmírnění poměrových ukazatelů (především DSTI)

V březnu se objevily zprávy o možných úvahách na téma případného zmírnění poměrových ukazatelů, kterými ČNB reguluje trh. Především je řeč o DSTI, které je aktuálně nejvíce limitujícím faktorem. Osobně se nedomnívám, že takové zmírnění je namístě a velmi bych se divil, kdyby ČNB tímto směrem opravdu uvažovala.

 


 

Informace uvedené v článku resp. ve připojeném souboru pdf lze volně využít.

Pokud data či citaci využijete, prosím o uvedení zdroje "David Eim, GEPARD FINANCE"

V případě potřeby upřesnění nějakých informací, poskytnutí podkladových dat pro využití v médiích apod. se lze obrátit na autora článku.

 


 

foto David Eim Autor článku: 
 David Eim
 místopředseda představenstva
 GEPARD FINANCE a.s.

  

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypoteční úvěry - březen 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...

Hypoteční úvěry - únor 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...

Hypoteční úvěry - leden 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...