Hypoteční úvěry - květen 2023

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data nejen z České národní banky, ale i z jiných relevantních zdrojů.

Hypoteční úvěry - květen 2023

 

 

Květen 2023 - data z hypotečního trhu

Aktuální vydání přináší přehled vývoje v oblasti úrokových sazeb, inflace, objemů hypotečních úvěrů, informace k refinancování, vývoji nevýkonných hypotečních úvěrů nebo třeba statistiku hlasování členů bankovní rady České národní banky a množství dalších statistických dat a grafů.

 

 

 


 

Objemy hypotečních úvěrů

Po březnovém částečném vzedmutí objemu poskytnutých hypotečních úvěrů došlo v dubnu opět k částečnému propadu. To jsme věděli už v polovině měsíce z dat Hypomonitoru a oficiální data České národní banky to jen potvrdila.

Na základě interních dat GEPARD FINANCE se domnívám, že výsledky celého trhu za měsíc květen budou opět přece jen o něco zajímavější. Dovolil bych si predikovat až někam k 12 mld. Kč. Je to samozřejmě jen kvalifikovaný odhad, ale subjektivně se zdá, že přece jen ty úplně nejhorší měsíce jsou za námi. Že nyní "klepu na dřevo", to se rozumí samo sebou.

Úrokové sazby

Úrokové sazby pokračují ve stagnaci. Naprostá většina bank nechala sazby v minulém měsíci beze změn. Pouze Raiffeisenbank přistoupila k mírnému zvýšení úrokových sazeb, ale jak vždy v tomto kontextu zdůrazňuji, není dostačující říci, že nějaká banka zlevňuji či zdražuje, ale musíme se také ptát z jaké úrovně k takové změně dochází. Zdražení jedné banky na trh jako celek nemá žádný dopad.

Hned první den v červnu spustila dočasnou akci Komerční banka, když vyhlásila pětileté a delší fixace se sazbou "již od" 5,49 % p. a. Podmínkou je kromě standardní domicilace také rizikové pojištění a správnější tedy je spíše mluvit o sazbě 5,59 %. p. a. s možností dodatečné slevy za "cross sell".

Úrokové sazby vs. inflace

Naše ekonomika se aktuáně potýká s poměrně vysokou inflací. Jedním z prostředků, kterými ČNB proti vysoké inflaci bojuje je zdražování peněz na trhu. To se děje prostřednictvím tzv. čtrnáctidenní repo sazby a návazně také dochází k zvýšení úrokových sazeb poskytovaaných úvěrů.

Dokud ČNB nenabyde jistoty, že hrozba inflace je zažehnána, nebude mít vůli úrokové sazby začít snižovat. Z toho důvodu je sledování výboje inflace i pro náš obor poměrně zásadní pro predikci budoucího vývoje.

Z  toho důvodu jsem informace o aktuálním vývoji inflace zahrnul i do tohoto dokumentu.

Meziroční inflace je stále dvouciferná, ale význam má bezesporu i sledování meziměsíční inflace. Z pouhých dvou měsíců zatím těžko hodnotit, ale každopádně mohou skýtat naději, že stabilizace cenové hladiny je na dohled. Z tohoto předokladu zjevně vychází i ti členové bankovní rady, kteří se vyjadřují, že během prázdnin se meziroční inflace dostane pod 10 %. Než by ale pokles inflace bylo možno považovat za impuls ke snižování sazeb, musel by se trend potvrdit mnohem jednoznačněji. To v tomto roce dost možná ani nenastane.

Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Problematika mimořádných splátek a účelně vynaložených nákladů patří k evergreenům této publikace. Aktuálně je návrh novely v parlamentu a čeká na projednání. O případných novinkách budu informavat.

Kompletní informace k tomuto tématu jsou k dispozici zde: https://www.gpf.cz/ucelne-vynalozene-naklady

Zmírnění poměrových ukazatelů (především DSTI)

Celý trh netrpělivě očekával zasedání bankovní rady České národní banky na kterém se podle dostupných informací mělo jednat i o případné možnosti nějakého zmírnění poměrových ukazatelů. V centru pozornosti je především poměr mezi výší úvěrových splátek a měsíčním příjmem klienta, tzv. DSTI, které aktuálně tvoří největší bariéru v dosažení odpovídající výše hypotečního úvěru.

ČNB poměrně dost překvapila, protože výsledkem zasedání je deaktivace parametru DSTI od 1. července 2023. Z pohledu trhu to je samozřejmě vítáno. Ale faktem je, že praktický dopad je dost omezený. DSTI ve výši 50 % bylo v podstatě nastaveno dosti štědře a i když parametr bude zcela deaktivován, banky podíl úvěrových splátek na příjmu klienta o moc výše stejně nepustí.

Řekněme, že se jedná o jeden kamínek do mozaiky, která až bude dokončena, snad vytvoří obraz oživeného trhu s hypotečními úvěry.

 


 

Informace uvedené v článku resp. ve připojeném souboru pdf lze volně využít.

Pokud data či citaci využijete, prosím o uvedení zdroje "David Eim, GEPARD FINANCE"

V případě potřeby upřesnění nějakých informací, poskytnutí podkladových dat pro využití v médiích apod. se lze obrátit na autora článku.

 


 

foto David Eim Autor článku: 
 David Eim
 místopředseda představenstva
 GEPARD FINANCE a.s.

    

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypoteční úvěry - březen 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...

Hypoteční úvěry - únor 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...

Hypoteční úvěry - leden 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...