Hypoteční úvěry - leden 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data nejen z České národní banky, ale i z jiných relevantních zdrojů.

Hypoteční úvěry - leden 2024

 


 

Leden 2024 - data z hypotečního trhu


Aktuální vydání přináší přehled vývoje v oblasti úrokových sazeb, inflace, objemů hypotečních úvěrů, informace k refinancování, vývoji nevýkonných hypotečních úvěrů nebo třeba statistiku hlasování členů bankovní rady České národní banky a množství dalších statistických dat a grafů.

⇐ Klikněte na obrázek a stáhněte si celý dokument v pdf.

 

 


Objemy hypotečních úvěrů

Na přelomu ledna a února nového roku máme konečně k dispozici kompletní statistické informace za celý rok 2023. Existují dva stěžejní zdroje informací o hypotečním trhu a to Hypomonitor České bankovní asociace a především oficiální data České národní banky. Metodiky se do jisté míry liší, proto může docházet k menšímu nesouladu v komunikovaných číslech. Ale pokud se budeme držet těch nejoficiálnějších dat, tedy dat České národní banky, potom můžeme konstatovat, že rok 2023 uzavřel na objemu 130 mld. Kč. Z toho asi 112 mld. Kč byly nově poskytnuté úvěry a zbylých asi 18 mld. připadá na refinancované úvěry. Že viděno optikou posledních let je tento výsledek docela chabý, to už bylo diskutováno tisíckrát a není k tomu co dodat. Rok 2024 bude lepší - o tom nepochybuji - ale na čísla let 2020, 2021 můžeme samozřejmě zapomenout. Ta zůstanou na dlouhá léta pouze v oblasti vzpomínek.

 

Graf: objemy poskytnutých hypotečních úvěrů (nové úvěry, refinancování), zdroj dat: ČNB

Úrokové sazby

Trh se nám začíná hýbat. Není to žádné drama, ale banky pozvolna zlevňují. Jsou to menší desetiny procentního bodu, ale nebojte - ono se to časem naskládá. A hned zkraje února bude další měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky a zdá se, že přinejmenším pro některé členy bankovní rady je ve hře reálně snížení třeba i o 50 bps a možná by se nebránili ani výraznější změně. ČNB to nebude chtít uspěchat. Ani banky se nebudou předhánět ve snižování sazeb. Ale trend poklesu sazeb je nyní jasný a sazby budou pomalu klesat.

 

 

Graf: průměrné nabídkové úrokové sazby

 

Nevýkonné úvěry

Pojem "nevýkonné úvěry" označuje laicky řečeno úvěry, u kterých dochází k potížím při splácení. Pokud zjednodušíme tak, že se jedná o úvěry, které jsou v prodlení více, než 90 dnů, bude to pro náš účel dostatečně přesné.

 

Médii v posledních dnech proběhlo vyjádření šéfa Moneta Money Bank, pana Tomáše Spurného, v tom duchu, že v Moneta Money Bank zaznamenali koncem roku asi desetiprocentní nárůst klientů po splatnosti. Informace z jiných bank takový trend naštěstí nepotvrzují a data České národní banky pro obast hypotečních úvěrů také ukazují velmi uspokojivé hodnoty. Meziměsíčně sice došlo k drobnému zvýšení objemu nevýkonných úvěrů, ale bavíme  se o růstu na úrovni statistické chyby. Zatím se tedy můžeme spíše domnívat, že se jedná o záežitost jedné banky a nikoliv celého trhu. Falešným prorokem být nechci, ale zatím výraznějšímu zhoršení platební morálky v oblasti hypotečních úvěrů nic nenasvědčuje.

 

Zasedání bankovní rady ČNB

Před koncem roku proběhlo poslední letošní měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky. Výsledkem bylo snížení repo sazby o 25 bps na 6,75 %.

Další zasedání proběhne 8. února a všeobecně se očekává další snížení repo sazby. A nemluví se jen o snížení o 25 bazických bodů, ale lze zaznamenat i ochotu uvažovat o 50 bps. Jak už se stalo pravidlem v posledních měsících, budem všichni 8. února napjatě očekávat, co si pro nás bankovní rada ČNB připraví.

 

Moneta Money Bank ukončila spolupráci s externími partnery

Zprávou posledních dnů v oboru hypotečních úvěrů se bezesporu stala informace, že Moneta Money Bank se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypotečních úvěrů. V České republice je tradice profesionálních zprostředkovatelů již relativně dlouhá a uvádí se, že prostřednictvím zprostředkovatelů je na trhu realizováno až 80 procent všech poskytnutých hypoték.

Podíl Moneta Money Bank na objemu poskytnutých hypoték se podle dostupných dat Ministerstva pro místní rozvoj v minulém roce propadl na dlouho neviděné hodnoty a banka se v kontextu bank reportujících do MMR stala nejméně významnou, když ani v nejlepším kvartále roku nepřekročila podíl 4 procent na objemu poskytnutých hypotečních úvěrů.

 


 

Informace uvedené v článku resp. ve připojeném souboru pdf lze volně využít.

Pokud data či citaci využijete, prosím o uvedení zdroje "David Eim, GEPARD FINANCE"

V případě potřeby upřesnění nějakých informací, poskytnutí podkladových dat pro využití v médiích apod. se lze obrátit na autora článku.

 


 

foto David Eim Autor článku: 
 David Eim
 místopředseda představenstva
 GEPARD FINANCE a.s.

    

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypoteční úvěry - únor 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...

Hypoteční úvěry - prosinec 2023

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...

Hypoteční úvěry - listopad 2023

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...