Hypoteční úvěry - listopad 2023

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data nejen z České národní banky, ale i z jiných relevantních zdrojů.

Hypoteční úvěry - listopad 2023

 


 

Listopad 2023 - data z hypotečního trhu


Aktuální vydání přináší přehled vývoje v oblasti úrokových sazeb, inflace, objemů hypotečních úvěrů, informace k refinancování, vývoji nevýkonných hypotečních úvěrů nebo třeba statistiku hlasování členů bankovní rady České národní banky a množství dalších statistických dat a grafů.

⇐ Klikněte na obrázek a stáhněte si celý dokument v pdf.

 

 


Objemy hypotečních úvěrů

Říjen 2023 přinesl podle dat České národní banky poměrně znatelný měsiměsíční růst objemu poskytnutých úvěrů. Objem 13,7 mld. Kč je nejvyšší hodnotou za posledních 16 měsíců, tedy od června 2022. Celkový objem hypoték roku 2023 se tak v říjnu dostal přes 100 mld. Kč a směřuje někam ke 125 až 130 mld. Kč. Není to zvlášť dobrý výsledek. Ale když si vzpomenu na začátek roku, kdy jsme uvažovali, zda vůbec tento rok dosáhne na 100 mld., tak se zdá, že výsledek přece jen není tak zlý. Konec konců, všechno je relativní. A v horších dobách se prostě musíme spokojit s menší nadílkou.

 

Graf: objemy poskytnutých hypotečních úvěrů (nové úvěry, refinancování), zdroj dat: ČNB

Úrokové sazby

Úrokové sazby stále pomalounku polehounku klesají. Ale změny jsou tak mírné, že nestojí za řeč. Lze-li vůbec hovořit o trendu, pak je to spíše trend růstu úrokových sazeb u dlouhých fixací. Nedávno poměrně razantně zvýšila sazvy UniCredit Bank a aktuálně se přidala i Komerční banka. Domnívám se, že na tomto trendu se nejvíce podepsal vývoj ve věci tzv. účelně vynaložených nákladů - tedy podmínek, za kterých lze a v budoucnu bude možno hypotéku předčasně splatit během trvání fixace úrokové sazby.

Zajímavý postřeh se skrývá ve statistice využiti fixací úrokových sazeb. Krátké fixace do tří let tvořily v říjnu prakticky polovinu všech obchodů (přesně 49 %). Co mě osobně v této souvislosti překvapuje je fakt, že růst podílu krátkých fixací se děje na úkor pětiletých fixací. Ty v říjmu tvořily jen asi třetinu obchodů. Delší fixace, což znamená především 7, 8 a 10 let se pohybují kolem 18 % a na plus mínus těchto hodnotách se drží již několik měsíců. Před několika měsíce existoval pro dlouhé fixace argument jejich mírné cenové výhodnosti. Ale tento argument již je passé. Dlouhé fixace jsou dražší, než kratší a vlastně mě dnes nenapadá žádný důvod, proč si je zvolit.

 

Graf: průměrné nabídkové úrokové sazby

 

Nevýkonné úvěry

Pojem "nevýkonné úvěry" označuje laicky řečeno úvěry, u kterých dochází k potížím při splácení. Pokud zjednodušíme tak, že se jedná o úvěry, které jsou v prodlení více, než 90 dnů, bude to pro náš účel dostatečně přesné.

Podíl nevýkonných úvěrů na celém portfoliu hypotečních úvěrů v posledních měsících pomalu rostl. Sice stále zůstával na velice dobrých hodnotách, ale rostl. Říjnová data zase po delší době přinesla meziměsíční pokles a to jak ve smyslu podílu tak v absolutnách hodnotách.

Takové narušení je více než vítáno a doufejme, že signalizuje směr vývoje i pro následující měsíce.

 

Novela zákona o spotřebitelském úvěru

V oblasti novely zákona o spotřebitelském úvěru došlo k významnému vývoji a to ke schválení novely zákona dolní komorou Parlamentu.

Výsledné znění novely je výsledkem velkého kompromisu. Podmínky pro předčasné splacení hypotéky během doby trvání fixace úrokové sazby se sice zpřísní, ale i v budoucnu bude velice, velice mírné. Maximální výše úhrady účelně vynaložených nákladů bude 0,25 % za každý započatý rok do konce fixace, celkem však macimálně 1 % z objemu předčasné splátky.

Novela přinese také možnost zcela bezplatného splacení hypotéky v případě rozvodu a při prodeji financované resp, zastavené nemovitosti.

Kompletní informace k tomuto tématu jsou k dispozici zde: https://www.gpf.cz/ucelne-vynalozene-naklady

 

Zasedání bankovní rady ČNB

Nejbližší měnověpolitické zasedání bankovní rady nás čeká těsně před vánočními svátky - přesněji 21. prosince 2023. Jestli nám centrální bankéři nadělí dáreček v podobě snížení úrokových sazeb je ve hvězdách. Domnívám se ale, že bankovní rada se pouze na nás přísně podívá a řekne "Kdepak, děti, zlobily jste, žádné dárečky nebudou."

 

 


 

Informace uvedené v článku resp. ve připojeném souboru pdf lze volně využít.

Pokud data či citaci využijete, prosím o uvedení zdroje "David Eim, GEPARD FINANCE"

V případě potřeby upřesnění nějakých informací, poskytnutí podkladových dat pro využití v médiích apod. se lze obrátit na autora článku.

 


 

foto David Eim Autor článku: 
 David Eim
 místopředseda představenstva
 GEPARD FINANCE a.s.

    

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypoteční úvěry - březen 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...

Hypoteční úvěry - únor 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...

Hypoteční úvěry - leden 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...