Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Hypoteční úvěry - říjen 2021

V říjnu 2021 docházelo u hypotečních úvěrů k výraznějšímu růstu úrokových sazeb. Objemy hypotečních úvěrů pomalu klesají. Podíl refinancování klesá výrazněji.

Kompletní přehled dat a analýz je k dispozici ke stažení ve formátu pdf (prosím věnujte pozornost podmínkám použití uvedeným v závěru článku).

Hypoteční úvěry - říjen 2021

 

Úrokové sazby

Úrokové sazby v měsíci říjnu stoupaly prakticky u všech bank. Zvyšování probíhalo v rozmezí desetin procentního bodu, typicky v rozmezí 0,2 až 0,4 p. b.

Průměrné nabídkové úrokové sazby spolehlivě přesáhly k 5. 11. 2021 úroveň 3,5 % p. a. a v době psaní tohoto článku je již jisté, že trend pokračuje dokonce zvýšeným tempem.

Ceny úrokových swapů (interest rate swap, IRS) coby jistého měřítka ceny finančních zdrojů znatelně rostou, přičemž desetileté IRS jsou aktuálně levnější, než pětileté.

 

Objemy hypotečních úvěrů

V bankách doznívá excesivní zájem minulých měsíců. Zdá se ale, že situace se již vrací k normálu. Doby zpracování hypoték se stabilizují.

Přesto všek objemy podle posledních dostupných dat ze září 2021 zůstávají velmi vysoké. Praxe zpracování úvěrů však již ukazuje zklidnění situace.

Podíl i objem refinancování klesá. Rafinancování během doby fixace úrokové sazby ztratilo de facto smysl a zůstává pouze potenciál obchodů s končící fixací.

 

Problematické úvěry

Podíl tzv. nevýkonných úvěrů se stále drží na úrovni historicky nejlepších hodnot. S aktuálním růstem úrokových sazeb se nabízí myšlenka, že u části klientů dojde časem k problémům se splácením.

Vzhledem k tomu, jak hojně jsou v ČR využívány fixované úrokové sazby, efekt bude nabíhat postupně. Nicméně se domnívám, že nabíhat bude. Aktuálně končí pětileté fixace z konce roku 2016. Jedná so o úvěry z doby, kdy průměrné úrokové sazby byly kolem 1,8 % p.a. Aktuálně tedy tito klienti budou čelit faktu zdvojnásobení sazeb a taková změna ve splátkové povinnosti je již znát. A statisticky je nevyhnutelné, že u části dlužníků se změna projeví.

 

Data ke stažení

Kompletní údaje za období říjen 2021 lze stáhnout zde: Hypoteční úvěry - říjen 2021

 


 

Podmínky použití:

Informace a názory zveřejněné v tomto článku jsou určeny primárně pro zástupce médií, případně pro odbornou veřejnost resp. laickou veřejnost se zájmem o oblast trhu hypotečními úvěry.

Informace uvedené v článku resp. ve připojeném souboru pdf lze volně využít. V případě využití dat či citace prosím o uvedení zdroje "GEPARD FINANCE" resp. "David Eim, místopředseda představenstva GEPARD FINANCE"

V případě potřeby upřesnění nějakých informací, poskytnutí podkladových dat pro využití v médiích apod se lze obrátit na autora článku.

 


 

foto David EimAutor článku: 
 
David Eim
místopředseda představenstva
GEPARD FINANCE a.s.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Česká národní banka zpřísňuje regulaci hypotečních úvěrů

Česká národní banka rozhodla na svém zasedání dne 25. 11. 2021 o zpřísnění poměrových ukazatelů LTV, DTI a DSTI, které se používají jako limit pro stanovení maximální dostupné výše hypotečního úvěru. Jaký to má význam? Co to znamená? Jaké to bude mít...

Procento nebo procentní bod?

Procento, procentní bod, bazický bod - všechny tyto pojmy pravidelně vídáme. A velmi často jsou použity chybně. V určitých situacích je chybné použití tak běžné, že by ho bylo možné téměř začít považovat za standard. Jaký je tedy rozdíl mezi...

Úrokové sazby hypotečních úvěrů - říjen 2021

Měsíc říjen 2021 byl ve znamení výrazného zvyšování úrokových sazeb. V souvislosti s navyšováním úrokových sazeb otázka nezněla "zda", ale "o kolik".

A banky na otázku "o kolik" odpovídaly velice intenzivně. Prakticky každé dva, tři dny došlo u nějaké...