Hypoteční úvěry - říjen 2021

V říjnu 2021 docházelo u hypotečních úvěrů k výraznějšímu růstu úrokových sazeb. Objemy hypotečních úvěrů pomalu klesají. Podíl refinancování klesá výrazněji.

Kompletní přehled dat a analýz je k dispozici ke stažení ve formátu pdf (prosím věnujte pozornost podmínkám použití uvedeným v závěru článku).

Hypoteční úvěry - říjen 2021

 

Úrokové sazby

Úrokové sazby v měsíci říjnu stoupaly prakticky u všech bank. Zvyšování probíhalo v rozmezí desetin procentního bodu, typicky v rozmezí 0,2 až 0,4 p. b.

Průměrné nabídkové úrokové sazby spolehlivě přesáhly k 5. 11. 2021 úroveň 3,5 % p. a. a v době psaní tohoto článku je již jisté, že trend pokračuje dokonce zvýšeným tempem.

Ceny úrokových swapů (interest rate swap, IRS) coby jistého měřítka ceny finančních zdrojů znatelně rostou, přičemž desetileté IRS jsou aktuálně levnější, než pětileté.

 

Objemy hypotečních úvěrů

V bankách doznívá excesivní zájem minulých měsíců. Zdá se ale, že situace se již vrací k normálu. Doby zpracování hypoték se stabilizují.

Přesto všek objemy podle posledních dostupných dat ze září 2021 zůstávají velmi vysoké. Praxe zpracování úvěrů však již ukazuje zklidnění situace.

Podíl i objem refinancování klesá. Rafinancování během doby fixace úrokové sazby ztratilo de facto smysl a zůstává pouze potenciál obchodů s končící fixací.

 

Problematické úvěry

Podíl tzv. nevýkonných úvěrů se stále drží na úrovni historicky nejlepších hodnot. S aktuálním růstem úrokových sazeb se nabízí myšlenka, že u části klientů dojde časem k problémům se splácením.

Vzhledem k tomu, jak hojně jsou v ČR využívány fixované úrokové sazby, efekt bude nabíhat postupně. Nicméně se domnívám, že nabíhat bude. Aktuálně končí pětileté fixace z konce roku 2016. Jedná so o úvěry z doby, kdy průměrné úrokové sazby byly kolem 1,8 % p.a. Aktuálně tedy tito klienti budou čelit faktu zdvojnásobení sazeb a taková změna ve splátkové povinnosti je již znát. A statisticky je nevyhnutelné, že u části dlužníků se změna projeví.

 

Data ke stažení

Kompletní údaje za období říjen 2021 lze stáhnout zde: Hypoteční úvěry - říjen 2021

 


 

Podmínky použití:

Informace a názory zveřejněné v tomto článku jsou určeny primárně pro zástupce médií, případně pro odbornou veřejnost resp. laickou veřejnost se zájmem o oblast trhu hypotečními úvěry.

Informace uvedené v článku resp. ve připojeném souboru pdf lze volně využít. V případě využití dat či citace prosím o uvedení zdroje "GEPARD FINANCE" resp. "David Eim, místopředseda představenstva GEPARD FINANCE"

V případě potřeby upřesnění nějakých informací, poskytnutí podkladových dat pro využití v médiích apod se lze obrátit na autora článku.

 


 

foto David EimAutor článku: 
 
David Eim
místopředseda představenstva
GEPARD FINANCE a.s.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypoteční úvěry - srpen 2022

Jaká byla hlavní témata července 2022 v oblasti hypoték? Další výrazné oslabení trhu. Objemy poskytnutých hypoték atakují nejslabší měsíce od ledna 2014. Úrokové sazby zůstávají i nadále vysoké. Ale pozor! V srpnu jsme se přesvědčili, že banky...

Hypoteční úvěry - červenec 2022

Červenec je měsíc, který má nejméně lidových pranostik. Nějaké však přece. Třeba "Jsou-li dny v červenci jasné a čisté, přináší dary hojnosti jisté."

Což o to, dny v červenci byly povětšině jasné a čisté, leč s těmi dary hojnosti to úplně nevypadá. Trh s...

Hypoteční úvěry - červen 2022

Česká národní banka v červnu opět zvyšovala úrokové sazby. Zvýšení bylo výrazné - o plných 1,25 procentního bodu. Aktuální výše repo sazby tak činí 7 %. To se samozřejmě projevuje na dalším růstu úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Vyhlašované...