Hypoteční úvěry v krajích - III. čtvrtletí 2021

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zveřejnilo výsledky poskytnutých hypotečních úvěrů za třetí kvartál 2021.

Ve třetím čtvrtletí 2021 banky poskytly 30.523 hypotečních úvěrů v objemu cca 98 mld.

Oproti rekordnímu druhému kvartálu 2021 se jedná o znatelný pokles, ale v kontextu předchozích období se stále jedná o jeden z nejlepších výsledků.

Hypoteční úvěry v krajích - III. čtvrtletí 2021

 

Hypotéky se dělají především v Praze a Jihomoravském kraji

Možná si to ze školy už nepamatujeme, ale ve sluneční soustavě je z pohledu její hmotnosti prakticky pouze Slunce. Pokud bychom chtěli být opravdu puntičkáři, bylo by možno říci Slunce a trošku smetí, asi tak na úrovni statistické chyby. Slunce totiž tvoří 99,866 % celkové hmotnosti sluneční soustavy. Na všechny ostatní planety, měsíce a spol zbývá asi 0,13 %.

Oslí můstek k tématu hypotečních úvěrů je ten, že i Praha je takovým jakýmsi středobodem hypotečního trhu. Naštěstí svým významem na celkové "hmotnosti" trhu zůstává daleko za Sluncem a proto se hypotéky dělají i jinde, než pouze v Praze.

Přesto však platí, že největší objem hypotečních úvěrů byl tradičně sjednán právě v Praze - více, než 31 mld. Kč, což tvoří plnou třetinu objemu hypoték v celé ČR. Důvody jsou nasnadě: velké město nasává obyvatelstvo z celé republiky. A i když život ve městě sebou nese i mnohá negativa, stále ja pro mnoho lidí lákavou variantou. Praha je sídlem mnoha velkých firem, nabízí dostatek zajímavých pracovních příležitostí. Nabízí v kontexu ČR dobré výdělky a zároveň klade velké finanční nároky na pořízení bydlení. Koncentrace sjednaných hypotečních úvěrů do Prahy je tedy zcela logická.

Se značným odstupem následuje Jihomoravský kraj, který je tažen především Brnem.

Další kraje z tohoto pohledu již značně zaostávají.

 


Graf 1: objem hypotečních úvěrů poskytnutých ve III. čtvrtletí 2021 v jednotlivých krajích ČR:

 

 


Graf 2: počet hypotečních úvěrů poskytnutých ve III. čtvrtletí 2021 v jednotlivých krajích ČR:

 


Graf 3: podíl jednotlivých krajů na celkovém objemu hypotečních úvěrů poskytnutých v ČR ve III. čtvrtletí 2021:

 

 

 

Předchozí čtvrtletí bylo znatelně lepší

Přestože III. čtvrtletí se zařadilo mezi historicky nejlepší, oproti předchozímu čtvrtletí přece jen došlo ke znatelnému ochlazení. V některých regionech více, v některých méně. Celkově však trh čtvrtletně oslabil o cca 18 %. Není to samozřejmě žádné překvapení. Výsledky letních měsíců dlouho nezopakujeme. Až se zde sejdeme za tři měsíce u dat za poslední kvartál potažmo celý rok 2021, budeme prakticky jistě konstatovat, že poslední kvartál opět byl slabší, než ten předchozí. Přesto je však již nyní jasné, že celková čísla roku 2021 nebudou mít velmi dlouho konkurenci.

 


Graf 4: mezikvartální změna objemu hypotečních úvěrů v krajích:

 

 

Pro úplnost dodávám, že do MMR nereportují všechny banky.
Reportují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka/ČSOB, Komerční banka, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a Sberbank (SB nereportuje po jednotlivých krajích). Tyto banky orientačně reprezentují kolem 95 % trhu a výsledný obraz je tedy vysoce spolehlivý. Zbylé banky nemohou výsledky nijak znatelně ovlivnit.

 


 

foto David EimAutor článku: 
 
David Eim
místopředseda představenstva
GEPARD FINANCE a.s.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypoteční úvěry - září 2022

Srpen 2022 přinesl opět o něco horší výsledky. Alespoň pokud se jedná o objemy poskytnutých hypotečních úvěrů. Úrokové sazby mírně klesly. Jedná se o pokles symbolický, ale pořád lepší, než kdyby sazby rostly. Platební morálka v oblasti hypotečních úvěrů...

Hypoteční úvěry - srpen 2022

Jaká byla hlavní témata července 2022 v oblasti hypoték? Další výrazné oslabení trhu. Objemy poskytnutých hypoték atakují nejslabší měsíce od ledna 2014. Úrokové sazby zůstávají i nadále vysoké. Ale pozor! V srpnu jsme se přesvědčili, že banky...

Hypotéka v potížích

Vysoké sazby hypotečních úvěrů, rostoucí ceny energií, potravin a vlastně rostoucí ceny prakticky všeho... to vše jsou témata, s nimiž se klienti aktuálně potýkají. Růst úrokových sazeb hypotéky a dalších nákladů nejsou nepříjemné jen proto, že...