Hypoteční úvěry - září 2023

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data nejen z České národní banky, ale i z jiných relevantních zdrojů.

Hypoteční úvěry - září 2023

 


 

Září 2023 - data z hypotečního trhu


Aktuální vydání přináší přehled vývoje v oblasti úrokových sazeb, inflace, objemů hypotečních úvěrů, informace k refinancování, vývoji nevýkonných hypotečních úvěrů nebo třeba statistiku hlasování členů bankovní rady České národní banky a množství dalších statistických dat a grafů.

⇐ Klikněte na obrázek a stáhněte si celý dokument v pdf.

 

 


Objemy hypotečních úvěrů

Podle údajů Čeké národní banky bylo v srpnu poskytnuto 10,34 mld. Kč nových hypotečních úvěrů. Když k tomu připočteme 1,96 mld. Kč refinancování, dostáváme se na 12,3 mld. Kč, což v kontextu posledních měsíců není zas až tak špatný výsledek.

Pokud řeknu, že takový výsledek je asi na dvou třetinách toho, co bychom označili za slušný standard, nebudu se příliš mýlit.

A protože už jsme jsme v poslední čtvrtině roku, logicky si klademe otázku, na jakých celoročních hodnotách budeme tento rok uzavírat. V dobách největšího propadu na začátku roku jsme se zcela vážně sami sebe ptali, zda se trh vpůbec dostane na 100 mld. V tomto ohledu je zřejmé, že dostane. Tipnul bych na něco kolem 130 mld. Kč, což sice není opravdu nic moc, ale buďme rádi i za to.

 

Graf: objemy poskytnutých hypotečních úvěrů (nové úvěry, refinancování), zdroj dat: ČNB

Úrokové sazby

V listech úrokových sazeb jednotlivých bank došlo v uplynulém měsíci k několia změnám, které byly více, než jen kosmetické. Zvláště UniCredit Bank a Moneta Money Bank sáhly do úrokových sazeb dost razantně.

Výnosová křivka úrokových swapů se postupně srovnává. Cena zdrojů na 5 a více let je prakticky stejná, což se promítá do cenotvorby bank.

 

Graf: průměrné nabídkové úrokové sazby

 

Graf: Výnosová křivka IRS CZK (aktuální a historické grafy):

 

Nevýkonné úvěry

Pojem "nevýkonné úvěry" označuje laicky řečeno úvěry, u kterých dochází k potížím při splácení. Pokud zjednodušíme tak, že se jedná o úvěry, které jsou v prodlení více, než 90 dnů, bude to pro náš účel dostatečně přesné.

Tato kategorie se dlouhodobě pohybuje na excelentních úrovních. Podíl nevýkonných hypotečních úvěrů na celém portfoliu hypoték činí dlouhé měsíce asi 0,6 %, což je opravdu výborná hodnota.

Přesto se zdá, že okamžik změny nastal. Již pět měsíců se objem nevýkonných hypotečních úvěrů zvyšuje. Nijak zásadně. Změny jsou opravdu drobné. Drobné z pohledu trhu a drobné z pohledu statistiky. Ale na druhou stranu, pokud meziměsíčně objem nevýkonných hypoték vzrostl o cca 280 mil. Kč, znamená to nějakých 100 až 150 domácností, které se s hypotékou dostaly do reálných potíží.

 

Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny doporučil Poslanecké sněmovně, aby s návrhem novely zákona vyjádřila souhlas ve znění některých pozměňovacích návrhů. Naprosto stěžejní změnou je, že případná novela zákona by se vztahovala pouze na nově uzavřené smlouvy a na stávající smlouvy by se začala vztahovat až od nové fixace.

Osobně to vnímám jako polibek smrti, protože ten nejožehavější problém zůstane tak, jak je. Mám na mysli aktuálně se stále zvětšující portfolio hypoték se sazbami někde kolem 5 až 6,5 % p. a., které bude možno po poklesu sazeb po libosti refinancovat jinam prakticky bezplatně. V okamžiku, kdy sazby klesnou na úroveň kolem 4 %, budou se dít věci.

Kompletní informace k tomuto tématu jsou k dispozici zde: https://www.gpf.cz/ucelne-vynalozene-naklady

 

Zasedání bankovní rady ČNB

Dne 27. 9. 2023 proběhlo měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky. Bankovní rada zcela v souladu s očekáváním trhu nechala úrokové sazby beze změn. Hlasování bylo jednomyslné. Konec konců, jednotliví členové bankpovní rady se v tomto duchu průběžně vyjadřovali a vyjadřují. Dokud ČNB nebude zřetelně vidět, že inflace bezpečně přistála na ranveji 2 %, do té doby nebude chtít se sazbami hýbat.

Příští měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky je plánováno na 2. listopadu 2023.

 


 

Informace uvedené v článku resp. ve připojeném souboru pdf lze volně využít.

Pokud data či citaci využijete, prosím o uvedení zdroje "David Eim, GEPARD FINANCE"

V případě potřeby upřesnění nějakých informací, poskytnutí podkladových dat pro využití v médiích apod. se lze obrátit na autora článku.

 


 

foto David Eim Autor článku: 
 David Eim
 místopředseda představenstva
 GEPARD FINANCE a.s.

    

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypoteční úvěry - březen 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...

Hypoteční úvěry - únor 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...

Hypoteční úvěry - leden 2024

Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data...