Hypotečnímu finiši prospívají nízké úrokové sazby

Během listopadu 2012 došlo k dalšímu očekávanému poklesu průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů na rekordních 3,25 % z říjnové průměrné sazby 3,36 %. Objem hypoték vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o téměř 2 miliardy na 12 miliard Kč.

 

 

 

Průměrná úroková sazba dosáhla v listopadu 2012 u hypotečních úvěrů historického minima (ve srovnání např. s rokem 2008 dosáhla téměř poloviční hodnoty). Pokles úrokových sazeb byl ovlivněn snížením základních úrokových sazeb Českou národní bankou, ke kterému došlo nejdříve v září a znovu pak právě začátkem listopadu 2012.

Vzrostl objem hypoték i jejich průměrná výše

Pokles úrokových sazeb podnítil zájem o hypotéky a rovněž se podílel na mírném zvýšení průměrné výše hypotečního úvěru, který dosáhl téměř 1,68 mil. Kč. Smlouvu o hypotečním úvěru uzavřelo ve srovnání s letošním zářím o 35 % více klientů. Úctyhodný objem úvěrů ve výši 12 miliard má však do historického měsíčního maxima stále ještě daleko (v květnu 2007 bylo dosaženo ještě o 30 % většího objemu).

Síla hypotečního marketingu

Nutno přiznat, že na velmi nízké úrokové sazbě se významnou měrou podílely krátkodobé akce bank a velmi nízká variabilní úroková sazba. Akce se však neomezily pouze na nabízení nízkých úrokových sazeb – hypotéky se staly atraktivnějšími i díky např. akčním programům nabízejícím nulové poplatky za zpracování hypotéky, vedení úvěrového účtu zdarma, věrnostní bonusy apod.

Nízké sazby = příležitost pro nové hypotéky i refinancování

Pro klienty mimořádně příznivá situace na hypotečním trhu tvoří společně s mírně klesajícími cenami nemovitostí ideální podmínky pro pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. V případě končící fixace je rovněž velmi vhodná doba pro zvážení refinancování hypotečního úvěru, nebo alespoň využití stávající situaci k dojednání co nejvýhodnějších podmínek se stávající bankou. Refinancování zaznamenává v posledních letech významný nárůst a během celého r. 2012 se významně podílelo na celkovém objemu hypotečního trhu.

Sdílejte článek