Hypotéka a rozvod: jak tento problém řešit? Máme pro vás několik tipů!

Rozvodem končí zhruba polovina manželství v České republice. Mezi nejčastější důvody patří dlouhodobé neshody, vzájemné odcizení, nevěra i alkohol či finance. Pokud si navíc partneři vzali společnou hypotéku, mají o starost navíc. Jak tuto situaci řešit? Známe odpověď!

Hypotéka a rozvod: jak tento problém řešit? Máme pro vás několik tipů!

Možností máte hned několik

V případě rozvodu a nemovitosti zatížené hypotékou často dochází k tomu, že jeden z partnerů závazek převezme a druhého následně vyplatí. Velmi častým jevem je také doplacení zbývající hodnoty hypotéky (pozor na sankce před vypršením lhůty fixace!), prodej nemovitosti a následné rozdělení financí. Zřejmě tou nejméně výhodnou variantou je potom prodej nemovitosti, která je i nadále hypotékou zatížena. Ideální v tomto případě je, pokud se bývalí partneři na přesném postupu domluví a vzájemně si nebudou „házet klacky pod nohy“. K tomuto konsensu však dochází velmi zřídka.

Náš tip: Více informací o rozvodu a hypotéce se dočtete v jednom z dřívějších článků: Hypotéka a rozvod: Banku vaše vypořádání nezajímá

Způsob č. 1 – hypotéku převezme jeden z partnerů

Ačkoli se může na první pohled zdát tato varianta jako nejjednodušší, ve skutečnosti se jedná o dosti namáhavý proces. Dohodnou-li se manželé na vzájemné spolupráci a převzetí dluhu, problém obvykle nastává s finančními prostředky, kterými musí jeden z manželů disponovat, aby mohl druhého vyplatit. Kromě toho ovšem musí i nadále splácet pravidelné splátky, proto se může – dříve nebo později – dostat do nepříjemné dluhové pasti. Poslední slovo má však v tomto případě výhradně banka, jenž „přiklepnutí“ hypotéky jednomu z manželů může a nemusí povolit. Proto ji kontaktujte ještě dřív, než začnete shánět peníze na vyplacení partnera.

rozvod

Způsob č. 2 – prodej nemovitosti a rozdělení finančních prostředků

Pokud v nemovitosti nechce setrvávat ani jeden z manželů, je vhodné doplatit stávající hypotéku a dům prodat. Manželé si pak obdržené peníze rovnoměrně rozdělí. Zde jsou ovšem poměrně značným rizikem sankce za předčasné splacení hypotéky, které ji mohou nepříjemně navýšit. Obvykle se jedná o 5 % za každý započatý rok před koncem fixace nebo 10 % z doplacené částky. Toto řešení proto již není tolik výhodné, jako výše uvedené. Ideální tedy je, pokud doplacení hypotéky načasujete na konec fixace úrokové sazby.

Náš tip: Nevíte si rady s délkou fixace? Přečtěte si článek o fixaci hypotéky!

Způsob č. 3 – prodej nemovitosti zatížené hypotékou

Prodej nemovitosti s aktivní hypotékou je sice obtížný, ne však nemožný. Nutné je ovšem správné nastavení ceny, stejně jako ochota dělat kompromisy. I zde je ovšem nutné o svém záměru vyrozumět banku a počkat si na její reakci. Důležité také je, aby kupce a potenciálního majitele prodávané nemovitosti banka schválila. Schválení, popřípadě zamítnutí, pochopitelně úzce souvisí s bonitou klienta, ale také jeho finanční historií.

Druhá strana barikády

Na závěr připojme radu pro partnery, kteří by si společně chtěli vzít hypotéku, ale z předchozího vztahu již jeden nesplacený hypoteční úvěr mají. V takovém případě je nutné vypořádání, popřípadě zúžení SJM a úzká spolupráce s bankou či hypotečním expertem, kterým je například Gepard Finance. Partneři si také mohou počkat na vypršení lhůty pro rozvodové řízení a následně zkusit o novou hypotéku společně požádat. Proces ovšem bývá dosti komplikovaný a zdlouhavý.

 

Sdílejte článek