Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Realitní trh přímo ovlivňuje trh hypoteční. Průměrná výše hypotečního úvěru stále stoupá a pokles se přitom neočekává.  

Průměrné pojistné se v roce 2021 pohybovalo na úrovni 12 800 korun ročně, tedy přibližně 1000 korun měsíčně. Nastavení pojistky je poměrně individuální, ale obecně se dá říci, že většina lidí nemá ve svých pojistkách správně pokrytá vážná rizika. Zejména se jedná o pojistné plnění u rizika úmrtí a invalidity. 

Z toho vyplývá, že většina lidí, kteří splácejí hypotéku, nemá svou životní pojistku nastavenou správně tak, aby z ní v případě smrti či vážné nemoci uhradili hypotéku. Toto se ukazuje i v praxi jako častý problém. Platíte si pojistku, máte za to, že jste krytí, ale v okamžiku, kdy potřebujete, aby zafungovala – tedy abyste nezůstali bez příjmu nebo s výrazně poníženým příjmem a s velkým dluhem na krku, pojišťovna vám vyplatí jen část toho, co byste potřebovali. Toto se stává i v případech, kdy mají lidé sjednanou prostřednictvím hypoteční banky pojistku proti neschopnosti splácet. 

Toto pojištění neschopnosti splácet bývá součástí balíčku poskytnutého hypotečního úvěru, kde je zároveň pojištěno krytí úmrtí a invalidity 3. stupně. Tyto nabídky ale často mají oproti klasickým životním pojistkám horší podmínky. Není výjimkou, že nekryjí invaliditu nižšího stupně a také mohou mít přísnější výluky v pojištění. 

Pokud má člověk správně nastavené životní pojištění, nemusí být vždy výhodné přistoupit na pcertifikát pojištěníojištění přes hypoteční banku i za předpokladu nižšího úroku. Toto pojištění i přes slevu na úroku u hypotéky zase takovou úsporu nepřináší. Z hlediska toho, co nabízí, je totiž dost nákladné, respektive náklady na něj převyšují slevu na úroku.

Je důležité mít správně nastavenou životní pojistku, která vám i vaší rodině v případě potíží vyřeší jak plnou úhradu dluhu hypotéky, tak další věci, což pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku prostřednictvím banky nedokáže.

Z tohoto důvodu vám doporučuji peníze z tohoto pojištění investovat do navýšení pojistného plnění u klasické životní pojistky.

Nejste si jistí, zda máte svou životní pojistku nastavenou správně? Kontaktujte mě, společně projdeme všechna rizika, která se týkají přímo vás. Mějte pojistku nastavenou tak, aby vás v budoucnu dokázala ochránit.

Budu se na vás těšit ať na osobní schůzce, telefonickém rozhovoru nebo on-line.

 

 

Veronika OnderčaninováAutor článku:

Veronika Onderčaninová
majitel franšízy | hypoteční makléř
vázaný zástupce GEPARD FINANCE a.s.

tel.: +420 724 088 482

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

www.gpf.cz/veronika-ondercaninova

www.facebook.com/ondercaninovaveronika

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...

Ceny nemovitostí rostou. Nezapomeňte si upravit pojištění

Vlastníte nemovitost? Pak vás jistě současná situace na trhu s nemovitostmi velice těší. Ceny bytů i domů rostou, čímž se zvedá také hodnota vašeho majetku. Velkým problémem se však mohou stát starší pojistné smlouvy, respektive dříve stanovené a...