Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o střechu nad hlavou. Ovšem významnou překážkou může být ztráta zaměstnání také v případě, kdy se chystáte refinancovat svou hypotéku, protože vám končí fixační období.

kam pro výhodnou hypotéku

Finanční rezerva k nezaplacení

I když to může znít jako klišé, vytvářet finanční rezervu by měl člověk v každém období. Tedy ne pouze v dobách, kdy vaše příjmy dalece překračují výdaje, ale i časech, kdy máte hlouběji do kapsy. V ideálním případě je dobré mít k dispozici naspořenou finanční rezervu ve výši zhruba tří až šesti měsíčních platů. Díky tomu budete moci pokrýt nejen pravidelné splátky, ale také pojištění a další důležité výdaje. Pokud rezervou disponujete, nastala vhodná doba ji využít.

Máte pojištění? Obraťte se pojišťovnu

Může se stát, že v množství pravidelných plateb, které každý měsíc odcházejí z vašeho účtu, ztratíte přehled, za co všechno vlastně platíte. Projděte si smlouvu, případně kontaktujte svou banku a zjistěte, zdali máte svou hypotéku pojištěnou pro případ ztráty zaměstnání. Pokud ano, určitě kontaktujte bez zbytečného otálení přímo pojišťovnu a nahlašte pojistnou událost. Pokud splňujete pojistné podmínky, splátky hypotéky by za vás měla bance v případě, že váš pracovní poměr skončil výpovědí ze strany zaměstnavatele, posílat pojišťovna.

Kontaktujte banku a řešte úpravu splátkového kalendáře

Pokud dojde k potížím a vy nejste schopni hypotéku splácet, nestrkejte hlavu do písku a nečekejte, že se situace nějak vyřeší sama. Nevyřeší. Jakmile budete vědět, že nebudete schopni po určitou dobu splácet, neprodleně kontaktujte svou banku nebo hypotečního makléře, se kterým jste hypoteční úvěr uzavírali. Banka k takovýmto situacím přistupuje individuálně a v mnoha případech je možná dohoda ohledně odkladu splátek. Řešením může být také prodloužení splatnosti úvěru, díky čemuž lze dosáhnout nižších splátek. I když je tento krok vykoupen vyšší částkou, kterou celkově na úvěru zaplatíte, jedná se o bezbolestné řešení, které vás může ochránit před mnohými komplikacemi. Více o tomto tématu se dočtete v našem nedávném článku Hypotéka v potížích.

Ztráta zaměstnání před koncem fixace hypotéky

Pokud ztráta zaměstnání přijde v době na konci fixace úrokové sazby či těsně před fixací, může to mít za následek ztížené možnosti refinancování úvěru k nové bance. Hypoteční banky před schválením žádosti o úvěr zkoumají výši a stabilitu příjmů žadatelů o úvěr a podpora v nezaměstnanosti není považována za akceptovatelný typ příjmu. Pokud tedy přijdete o práci krátce před koncem doby fixace hypotéky, většinou nezbyde nic jiného než se spokojit s nabízenou úrokovou sazbou a zůstat u stávající banky.

Refinancování hypotéky a změna zaměstnání

Banky neposkytují úvěr ani žadatelům, kteří jsou ve zkušební či výpovědní lhůtě, takže další komplikací může být, pokud jste v době, kdy vám končí fixace, změnili zaměstnání. Ztížené možnosti úvěrování mají také žadatelé s první pracovní smlouvou na dobu určitou sjednanou na období kratší 12 měsíců.

Negativní záznam v registrech? Na refinancování zapomeňte

Pokud jste se dostali až do situace, kdy se vám do úvěrových registrů zapsal negativní záznam spojený s opožděnými splátkami hypotéky a zároveň se blíží konec fixace úrokové sazby, na převod hypotéky k jiné bance můžete rovnou zapomenout. Pokud od udělení negativního záznamu v bankovním registru uplynulo více než 12 měsíců, jsou vaše vyhlídky na refinancování úvěru k jiné bance veselejší pouze v případě, že vám negativní záznam nebyl udělen opakovaně.

Negativní záznam v bankovním registru naštěstí nebrání tomu, abyste mohli hypotéku ponechat u vaší stávající banky i pro další fixační období. Nicméně, negativní záznam výrazně zhoršuje vaši vyjednávací pozici ve vztahu k úrokové sazbě, takže se připravte na skutečnost, že v novém fixačním období bude vaše hypotéka bude téměř jistě úročena vyšší sazbou než je tak, kterou byste získali bez negativního záznamu v bankovním registru.

Horší podmínky také pro úvěry ze stavebního spoření

Negativní záznam v bankovním registru nekomplikuje pouze vyjednávání o podmínkách hypotéky a možnost refinancování úvěru k jiné bance, ale také možnost získat jiné úvěry, např. úvěr ze stavebního spoření.

Potřebujete hypotéku? Obraťte se na poradce Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....