Hypotéka bez dokládání příjmů: doporučíme vám, jak na ni

Hypotéka je v dnešní době naprosto běžnou záležitostí téměř kdykoli, pokud chce obyčejný smrtelník koupit, rekonstruovat nebo postavit nemovitost. Při standardní žádosti dokládá žadatel své příjmy, a to i za několik měsíců zpětně, podnikatelé jsou zpravidla povinni poskytnout bance daňové přiznání za předchozí rok. Jde to ale jinak – dokládat příjmy není nezbytné. Je však nutné v takovém případě počítat s jistými specifiky.

Hypotéka bez dokládání příjmů: doporučíme vám, jak na ni

Jak vypadá standardní situace

Za běžných okolností žadatel doloží příjmy za 3 měsíce zpětně, které mu potvrdí jeho zaměstnavatel. Podnikatelé musí bance poskytnout daňové přiznání za předchozí rok. A právě tady může nastat první problém – kvůli odečítání nákladů paušálem může podnikateli vyjít měsíční průměr příliš nízký na to, aby mu banka v jeho žádosti o hypotéku vyhověla.

I tuto situaci ale může podnikatel elegantně vyřešit. Některým bankám totiž stačí doložit obraty z činnosti podnikatele, nikoli čisté zisky, které přiznal k dani z příjmu. Průměrný měsíční výdělek potom není zkreslený výdajovým paušálem a je mnohem vyšší – tím se dveře k hypotečnímu úvěru zase otevírají. Jak na hypotéku Obraty z činnosti podnikatele některým vybraným bankám mnohdy stačí. Metodiky bank se často mění, aktuální podmínky si potvrďte s hypotečním makléřem.

O záludnostech, které čekají na podnikatele a OSVČ při vyřizování hypotéky jsme psali v samostatném článku Hypotéka pro OSVČ.

Náš tip: Dosáhnete se svými příjmy na hypotéku? Zjistěte to snadno a rychle díky naší online hypoteční kalkulačce!

Hypotéka bez dokládání příjmů – v čem je jiná?

Některé banky vyhoví s žádostí o hypoteční úvěr i osobám, které z nějakého důvodu nechtějí dokládat své příjmy. Taková situace je ale pro samotnou banku rizikovější než při schválení běžné hypotéky. Proto má hypotéka bez dokládání příjmů svá specifika, která hovoří více ve prospěch banky. Pokud tedy nechce žadatel doložit své příjmy, musí přistoupit na kompromis.

Takový kompromis spočívá zpravidla v omezení výše hypotéky na 50 % LTV (zástavní hodnota nemovitosti), zatímco u běžné hypotéky se nejčastěji jedná o 70-85 % LTV. Samozřejmostí jsou vyšší úroky. Zatímco u běžné hypotéky lze získat úvěr s úrokovou sazbou od 1,49 %, sazba u hypotéky bez doložení příjmů začíná zhruba na 4 % a narůstá s délkou splácení.

usporyPodmínky pro schválení žádosti

Příjem sice dokládat nemusíte, ale neznamená to, že by v těchto případech docházelo k naprosté anarchii. I hypotéka bez dokládání příjmů má své podmínky. Ty se u jednotlivých bank liší, obecně lze však shrnout následující:

  • žadatel musí dosahovat věku 18-60 let (v některých případech 70 let) a musí mít trvalé bydliště v České republice
     
  • žadatel ručí nemovitostí, která se nachází na území naší republiky a může být zatížena zástavním právem
     
  • žadatel musí mít pravidelný příjem.
     

Hypotéka bez dokládání příjmů není nejlevnější

Kvůli riziku, které banka podstupuje, když půjčuje vysokou částku někomu, kdo nechce dokládat výši a pravidelnost svých příjmů, počítejte s nižším půjčeným obnosem a s vyššími úroky. Už z těchto informací je patrné, že hypotéka bez dokládání příjmů nebude tou nejvýhodnější alternativou.

V případě, že nebudete mít zcela jasno v tom, co můžete udělat, aby pro vás vaše hypotéka nebyla příliš nevýhodná, obraťte se bez obav na profesionální makléře z Gepard Finance, kteří vám rádi pomohou a sjednají podmínky, na které byste při individuálním vyjednávání s bankami jen stěží dosáhli.
 

Prověřte si, která banka vám udělá tu nejlepší nabídku, a poraďte se s odborníky. Hypotéka je běh na dlouhou trať. Nepodceňujte ji!

  

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...