Hypotéka bez doložení příjmů. Je to vůbec možné?

Aktualizace:

Článek je staršího data, hypotéku bez doložení příjmu již banky neposkytují.

(25. 7. 2014)

Sen o vlastním bydlení má zajisté každý z nás. Vždyť vlastnit menší domek se zahrádkou okolo, to s sebou nese řadu radostí. S radostmi jsou však neodmyslitelně spojeny také starosti, které provázejí zejména získání hypotéky. Získat nemalou finanční injekci pro koupi nemovitosti nebo vlastní výstavbu není ani trochu jednoduché.

Hypotéka bez doložení příjmů. Je to vůbec možné?

Zamíříte-li do banky, budou po vás zpravidla vyžadovat potvrzení o příjmech, které vám vystaví zaměstnavatel. Podnikáte-li na vlastní pěst a hodláte žádat o hypotéku, pak si připravte daňové přiznání z minulého roku. Někteří bankovní poskytovatelé hypoték po živnostnících a podnikatelích vyžadují dokonce daňové přiznání dva roky zpátky. Co dělat v případě, že je váš příjem nedostatečný nebo dokonce nulový? Existuje vůbec hypotéka bez doložení příjmů? Nepřestávejte číst následující řádky a dozvíte se to!

Mohu získat hypotéku bez doložení příjmů?

Ačkoli se to zdá na první pohled nepravděpodobné a pro bankovní poskytovatele značně nevýhodné, získat hypoteční úvěr bez doložení příjmů opravdu jde. A sjednat jej dokonce můžete u několika českých bank. Připravte se však na to, že bez doložení příjmů vám žádné závratné sumy poskytnuty nebudou a ještě si řádně připlatíte. Tuzemské banky zpravidla poskytují hypotéku bez doložení příjmu v rozmezí 50 – 60 % z celkové hodnoty nemovitosti. Úroky těchto hypoték se pohybují od 4 do 6 %. Ovšem počítejte také s tím, že tento typ hypoték bude zatížen jistou rizikovou přirážkou, která může činit ve finále i 3,10 procentního bodu.

Alternativní hypotéky vs. hypotéky bez dokládání příjmu

V případě, že se rozhodnete pro hypotéku bez doložení příjmů, připravte se na to, že měsíčně vám její splátky ukrojí poměrně značnou část rodinného rozpočtu. Ve finále hypotéku „přeplatíte“ o nemalou částku a ještě si budete muset v drtivé většině shánět ručitele nebo nemovitosti k zástavě. Některé tuzemské banky kromě hypoték bez dokládání příjmů poskytují tzv. hypotéky s alternativním dokládáním příjmu, kde pro jejich vyřízení stačí pouze vaše čestné prohlášení. Ovšem v případě, že nebudete hypotéku řádně splácet, připravte se na poměrně efektivní a účinné nástroje, kterými banky disponují.

Existuje výhodnější varianta?

Efektivnější řešení je s koupí nebo výstavbou rodinného domku počkat, případně došetřit potřebnou částku, změnit povolání nebo jednoduše zažádat o vyšší plat. V tomto případě můžete využít nízkých úrokových sazeb hypoték, které jsou v současné době na svém historickém dně. Jejich nepatrné snižování je plánováno také do budoucna. Nutno ovšem podotknout, že sazby nemohou klesat do nekonečna a situace se může změnit doslova ze dne na den.

Jaké jsou vaše šance na získání hypotéky

Při plánování hypotéky proto dobře počítejte a hledejte tu nejvýhodnější variantu, se kterou vám může pomoci třeba jednoduchá hypoteční kalkulačka na našich stránkách, u které zjistíte nejenom to, kde vám bude poskytnuta nejvhodnější hypotéka, ale také jak vysoké jsou vaše šance na její schválení. Vyplnění online formuláře vám nezabere více než pár minut a všechny potřebné informace včetně úrokových sazeb budete mít ihned a přehledně na jednom místě.

 

Svůj hypoteční úvěr si vyzkoušejte nanečisto.

  
Použijte HYPOTEČNÍ KALKULAČKU

 

tlačítko porovnat hypotéky

  

Gepard s kalkulačkou

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...