Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Hypotéka je i nadále výhodnější než nájem

Vlastní bydlení se v posledních letech stává díky rostoucím cenám nemovitostí luxusem, který si nemůže dovolit každý. Mnoho lidí tak řeší nastalou situaci bydlením v nájmu. Poslední měsíce přinesly na realitním trhu silná očekávání ohledně možného poklesu cen nájemního bydlení. Jaká je realita? Zlevnily ceny nájmů natolik, aby se stal tento druh bydlení výhodnějším než splácení hypotéky? Kolik stojí vlastní bydlení a jak dlouho si na něj Češi musí vydělávat?

Prodej domu

Češi touží po bydlení ve vlastním

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že podíl vlastnického bydlení v České republice je jeden z nejvyšších v Evropě. Více než dvě třetiny (68 %) Čechů bydlí ve vlastním a v družstevním vlastnictví žije necelých 10 % obyvatel ČR. V nájemních bytech žije pouze pětina obyvatel Česka. Dostupnost nového bydlení se nám však ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi vzdaluje a již třetí rok po sobě byla v loňském roce nejhorší.

Na nové bydlení šetříme nejdéle

Nový byt nás vyjde na 11,4 průměrného ročního platu, v roce 2018 to bylo 11,2 platu. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte. I přesto, že ceny bydlení nerostly v loňském roce tak silně, průměrná transakční cena nových bytů meziročně vzrostla o necelých 9 % a Praha zůstává s 3395 eur/m2 jedním z nejdražších středoevropských měst. S Českem je srovnatelné Srbsko (11,3 ročního platu), Rakousko (10 platů) a Slovensko (9,9 ročního platu). Nejsnadněji na bydlení dosáhnou Portugalci (4 roční platy) a Belgičané (4,1 ročních platů).

Koronavirus navýšil množství bytů k dlouhodobému pronájmu

Nastalá situace způsobená koronavirovou pandemií výrazně ovlivnila také trh s nájmy. Z velkých evropských metropolí včetně Prahy zmizely tisíce turistů a zájem o krátkodobé pronájmy bytů přes ubytovací aplikace se ze dne na den snížil na minimum. Na trhu se tak objevily tisíce volných bytů k dlouhodobému pronájmu v atraktivních lokalitách, jejichž pronájmem si majitelé snaží zmírnit ušlé příjmy. Podle údajů developerské společnosti Trigema počet dostupných bytů pro dlouhodobé nájemní bydlení v Praze na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostl o 71,8 %.

Poklesly skutečně ceny nájmů?

Trh očekával, že nárůst bytů určených k dlouhodobému pronájmu bude mít za následek pokles jejich cen. Ve skutečnosti nájemní ceny po nástupu koronakrize poklesly především v Praze (nejvíce Praha 1 a 2) a vybraných velkých městech, ve zbytku republiky docházelo dokonce k jejich růstu. Mírný meziroční pokles zaznamenalo dle dat z webu realitymix.cz počátkem června Brno (-2,2 %), Ostrava (-2,7 %) nebo Zlín (-6,3 %). Ceny nájmů naopak rostly např. v Hradci Králové (6,6 %), Pardubicích (16,7 %) či Jihlavě (11,6%).

Co je levnější? Nájem vs. hypotéka?

Zdali současná situace nenahrává spíše než investici do vlastní nemovitosti právě bydlení v nájmu, zjišťovala Skupina MONETA. Její závěry jsou jasné. Splácet měsíčně hypotéku je nyní ještě výhodnější než platit nájem. Z údajů zveřejněných ve své tiskové zprávě vyplývá, že zatímco v březnu 2020 rozdíl mezi měsíčními výdaji na hypotéku a nájmem činil v průměru 2 241 Kč ve prospěch vlastního bydlení, v červnu to bylo 2 339 Kč. Vliv měl na danou situaci také pokles hypotečních sazeb.

Nejvíce si přitom v rozdílu splátky hypotéky vůči nájmu polepšili majitelé pražských bytů. Zatímco v březnu zde vyšla hypoteční splátka v průměru o 1 000 Kč dráž než nájem, rozdíl klesl na polovinu. Vlastní bydlení se nejvíce vyplatí v Ústí nad Labem. Měsíční splátka hypotéky je zde v průměru o 5 144 Kč levnější než nájemné. Podobně jsou na tom např. Jihlava či Ostrava, kde ve prospěch hypotéky hovoří částky přesahující 4 000 Kč.

Vyřizujete hypotéku?

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nové podmínky státních půjček na bydlení. Kdy má smysl žádat o pomoc stát?

Podmínky pro získání státní půjčky na bydlení se od letošního roku zmírnily.Na pořízení rodinného dobu mohou nově mladé rodiny získat až 2,4 milionu korun, na koupi bytu či družstevního podílu až 2 miliony korun,600 tisíc korunlze získatna...

5 tipů, jak vybrat vhodný byt na investici

Nízké úrokové sazby z hypoték, rostoucí ceny nájmů a zrušená daň z nabytí nemovitostí činí z pořízení bytu na pronájem velmi atraktivní investici. Mnoho Čechů investuje do nemovitosti s myšlenkou, že byt v budoucnu přenechají svým potomkům. Jenže jak...

Vysoké ceny nemovitostí ženou Čechy do menších bytů

Podle nejnovější statistiky Eurostatu žije v přelidněné domácnosti přes 15 % Čechů. I přesto, že tento podíl v posledních letech klesá, poptávka po malometrážních bytech je především ve velkých městech stále obrovská. Stojí za ní vysoké ceny...