Hypotéka krok za krokem: podrobný návod

Chystáte se pořídit si vlastní bydlení? Chcete rekonstruovat, stavět nebo si koupit již stojící nemovitost? Pak s největší pravděpodobností přemýšlíte o hypotéce a zvažujete, čí nabídka je pro vás nejvýhodnější, zda vás nečekají nepředvídané změny podmínek „za běhu“ a jestli budete schopni pravidelně splácet.

Hypotéka krok za krokem: podrobný návod

Jak vlastně celý proces od žádosti po hypoteční úvěr až po nastěhování se do nového bydliště a splácení probíhá? To vše jsme pro vás sepsali do následujících řádků.

1. krok – kdy a za jakých okolností začít řešit hypotéku

Hypotéku si dnes bere kdekdo, my však víme, že ideální je zařídit si ji, když je člověk mladý a plný síly, tudíž ví (i když si tím nemůže být nikdy 100% jistý), že bude moci ještě dlouho pracovat a částku, kterou mu banka poskytla, bude pravidelně splácet.

Nejlepší je tedy požádat o hypotéku kolem 30. roku věku, kdy už máte pravděpodobně „našlápnutou“ kariéru, i kdybyste do 26 let studovali, ale zároveň vám do důchodu zbývá zhruba 35 let. A to je na splácení dostatečně dlouhá doba.

Velmi však záleží i na aktuální situaci a ne každý, komu je zrovna okolo třiceti let, si může dovolit o hypotéku požádat. Není vhodné se o ni ucházet v určitých situacích, například pokud nemáte týden před výplatou peníze na slušné živobytí a už se jen modlíte, aby přišla spása na váš účet.dům

Abyste mohli úspěšně zažádat o hypotéku a také ji časem splatit, musíte mít stabilní zajištění a vizi alespoň na několik let dopředu. Třeba plán B, kdyby se vám v současném zaměstnání nedařilo.

2. krok – vyberte si nejvýhodnější hypotéku

Pryč jsou doby, kdy hypotéku poskytovaly dvě nebo tři banky a ještě ke všemu s nepěkně vysokými úroky. Dnes se banky předhánějí v tom, která zájemcům o hypotéku poskytne to nejlepší, ať už půjde o úrokovou sazbu, nebo o všechny poplatky s úvěrem spojené. Vždy je nejlepší udělat si srovnání nabídek jednotlivých bank, takový malý soukromý průzkum.

Druhou nezbytnou věcí je propočítání hypotéky podle vaší individuální situace, nikoli podle situace modelové, která poskytne jen orientační informace. Pokud nevíte, jak si hypotéku spočítat, přečtěte si o možných postupech zde.

Náš tip: Chcete vědět, která banka vám nabídne tu nejvýhodnější hypotéku? Zjistěte to snadno a rychle díky online kalkulačce od Gepard Finance!

3. krok – zjistěte si všechny podmínky

Abyste nebyli po příchodu na pobočku vybrané banky nemile překvapeni, zjistěte si předem, co všechno musíte bance předložit, aby se vaší žádostí o hypotéku začala zabývat. Je potřeba vyřídit spoustu věcí a na žádnou z nich nesmíte zapomenout, protože vyřízení by se tím vyřízení hypotéky oddálilo a možná ne jednou.

Zároveň musíte určit nemovitost, kterou budete bance ručit za splacení půjčeného obnosu. Může to být nemovitost, kvůli které si hypotéku berete, ale i nemovitost jiná.

Přinést všechny potřebné doklady a určit nemovitost, kterou budete bance ručit, není všechno, co musíte udělat. Je také nezbytné splnit obecné podmínky pro získání hypotéky i podmínky konkrétní banky.

4. krok – co dál?

peníze

Podařilo se vám hypotéku získat a nejste si jisti tím, jestli i nadále, kromě pravidelných splátek, musíte něco plnit a o něco se starat? Můžete si oddychnout. To první, co budete muset řešit, je fixace úrokové sazby. Pamatujte si a nejlépe si i někam poznamenejte, kdy vám končí fixační období. Několik měsíců před jeho uplynutím sledujte vývoj úrokových sazeb. Stane-li se, že narazíte na mnohem lepší nabídku hypotéky, můžete svou stávající hypotéku refinancovat, tedy splatit ji hypotékou jinou a nadále hradit výhodnější splátky jiné bance.

 

5. krok – refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky, jak jsme již naznačili, je splacení stávající hypotéky hypotékou novou. Je velmi pravděpodobné, že vám jiná banka nabídne výhodnější hypotéku na částku, kterou potřebujete splatit ve své stávající bance. Vezmete si tedy novou hypotéku za účelem refinancování, umoříte původní hypotéku částkou, kterou vám půjčí jiná banka výhodněji a začnete splácet hypotéku novou, s nižší úrokovou sazbou. Ušetříte tak i několik tisíc korun měsíčně. Za rok bude rozdíl opravdu citelný.

Ve většině případů se refinancování hypotéky vyplatí. Zjistěte, zda jde i o vás!

6. krok – využijte služeb Gepard Finance a získejte to nejlepší

Možná patříte k té skupině lidí, kteří hypotékám a její problematice jen pramálo rozumí. Každý přece umí něco a nikdo nezvládá všechno. Proto je tu Gepard Finance, hypoteční makléři, kteří vám se vším poradí a vyberou pro vás ten nejlepší dostupný hypoteční produkt na trhu.

Každý makléř z Gepard Finance má přehled o tom, co která banka nabízí, ušetří vám čas a objektivně vyhodnotí, s jakou hypotékou budete nejspokojenější. Díky pravidelným stykům s bankami pro vás zařídí výhodnější podmínky, než jaké byste si zařídili sami, i kdybyste v tom byli hodně obratní.

Spolehnout se na Gepard Finance při vyřizování žádosti o hypotéku je bezpochyby tím nejlepším řešením hned z několika důvodů. Navíc se můžete o všem, co se hypotéky coby finančního produktu týče, informovat přímo na webu Gepard Finance v sekci Hypotéka

Kroků, které musíte udělat, abyste mohli bydlet v novém díky hypotéce, je dost a každý z nich je zásadní. Proto na ně nezůstávejte sami a poraďte se s hypotečními makléři, kteří této oblasti perfektně rozumí.
 

Spokojte se jen s tím nejlepším. Vyřiďte hypotéku úspěšně s Gepard Finance! 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...