Hypotéka na byt, který zatím nestojí

Většina mladých párů a rodin počítá při pořizování nového bydlení s využitím hypotéky. Jak je to ale v případě, že vám padl do oka některý z developerských projektů a rádi byste si na hypotéku koupili byt ještě před jeho dokončením? Lze financovat hypotečním úvěrem také koupi bytu, který ještě nestojí?

Hypotéka na byt, který zatím nestojí

Koupě bytu od developera

V předchozím článku jsme se blíže podívali na to, jak postupovat v případě, že se rozhodnete pro koupi nového bytu v developerském projektu. Jak je to ale s financováním takových nemovitostí, pokud chcete kupovat byt na hypotéku? I na nedostavěný či dosud neexistující byt si lze vzít u banky hypoteční úvěr. Nejedná se ovšem o klasickou hypotéku, jako je tomu v případě financování již zkolaudovaného bytu či domu.

Předhypoteční úvěr

Financování novostavby v developerském projektu lze řešit předhypotečním úvěrem. Ten umožňuje realizovat investiční záměr klientům, kteří na přechodnou dobu nemají k dispozici nemovitost vhodnou k zajištění hypotečního úvěru. Jedná se v podstatě o hypotéku s odloženým zástavním právem. Banka umožňuje čerpat peníze bez zástavy, tu vkládá až ve chvíli, kdy je jednotka zapsaná v katastru.

Předhypoteční úvěr za účelem koupě bytu od developera nabízí Hypoteční banka, Komerční banka a Raiffeisenbank.

Banka ověřuje vás i developera

Proces schvalování a čerpání se od standardního procesu schvalování hypotéky liší. Banka se bude v prvé řadě zajímat o to, kdo za developerským projektem stojí. Prověří si developerskou firmu, vyhodnotí jejich spolehlivost a podle toho určí, zdali na vybranou nemovitost úvěr poskytne, či nikoli.

Pokud banka projekt vyhodnotí jako důvěryhodný, začíná standardní proces schvalování hypotéky. Bude následovat zhodnocení vaší finanční situace, příjmů, bonity a schopnosti splácet. Pokud vše proběhne bez komplikací a bude vám schválen úvěr, může začít samotný proces koupě bytu.

Rezervační poplatek

První částku budete hradit již po podpisu rezervační smlouvy. Výše rezervačního poplatku se u různých společností liší, zpravidla se jedná o zhruba 10 % kupní ceny bytu. Na jeho úhradu se vyplatí použít vlastní zdroje. Nejen že tak můžete peníze složit na účet developera bez jakékoli časové prodlevy, především začnete hypoteční úvěr čerpat až o něco později a vyhnete se tak zbytečně brzkému splácení úroků plynoucích z úvěru.

Splátkový kalendář

Po rezervaci společně s podpisem smlouvy o smlouvě budoucí kupní většinou skládáte první zálohu na byt. Můžete využít vlastní finanční zdroje nebo již začínáte čerpat předhypoteční úvěr. Zbylá část kupní ceny se pak většinou hradí postupně během stavby dle podmínek uvedených ve splátkovém kalendáři. Poslední část kupní ceny se hradí po podpisu kupní smlouvy, tedy až ve chvíli, kdy už je nemovitost dokončena.

Určitou dobu hradíte jen úroky

Předhypoteční úvěr se sjednává zároveň s hypotečním úvěrem, který na něj navazuje a který je určen k jeho uhrazení. Předhypoteční úvěr je poskytován zpravidla na dobu 12 měsíců (Raiffeisenbank poskutyje až na 24 měsíců), během kterých musí být nemovitost dostavěna. Během této doby klient platí pouze úrok, ale nesplácí jistinu.

Ve chvíli, kdy je byt dostavěn a může se na něj vložit do katastru nemovitostí zástavní právo ve prospěch banky, dojde ke splacení předhypotečního úvěru úvěrem hypotečním. V tuto chvíli už klient platí kromě úroků také splátku jistiny hypotečního úvěru.

Vyplatí se jednat s odborníkem

V případě koupě nemovitosti od developera existuje více specifických podmínek, které musí být pro úspěšné vyřízení hypotečního úvěru splněny než v případě klasické hypotéky. Vyplatí se proto obrátit na zkušeného hypotečního specialistu, který zná všechny aktuální finanční produkty na trhu a dokáže vám najít na základě vaší osobní situace to nejlepší řešení. Pokud chcete kupovat nemovitosti a řešit její financování hypotékou, obraťte se na nás. Sjednejte si zdarma schůzku a dozvíte se vše potřebné.

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...