Hypotéka na družstevní byt: 3 způsoby, jak ji můžete získat

Družstevní byty představují lákavou výzvu pro všechny koupěchtivé zájemce. Jejich cena je oproti klasickým bytům zhruba o 20 % nižší. Přesto však taková koupě vyžaduje poměrně značnou část finančních prostředků, které nedokáže nashromáždit každý. Proto stále více osob uvažuje o hypotéce na družstevní byt, která ovšem patří k nepříliš známým bankovním produktům současnosti.

Hypotéka na družstevní byt: 3 způsoby, jak ji můžete získat

Aby klient hypotéku získal, musí disponovat nejen dostatečným příjmem, ale také nemovitostí v osobním vlastnictví. A tou družstevní byt zpravidla nebývá. Jaké možnosti v této situaci tedy klient má? Přinášíme vám hned 3 způsoby, jak hypotéku na družstevní byt získat!

Způsob č. 1
Požádejte o předhypoteční úvěr

Tento produkt zařadilo do svého portfolia zatím pouze 5 bankovních domů u nás. Pouze jeden z nich pak nabízí předhypoteční úvěr až do 100 % kupní ceny nemovitosti. U ostatních bank budete muset doložit 10-30 % vlastních prostředků nezbytných k převodu členských práv (u družstevního bytu totiž nemluvíme o koupi či prodeji, ale o převodu členských práv). Podmínky předhypotečního úvěru jsou poměrně prosté – banka vám poskytne potřebný objem finančních prostředků za předpokladu, že družstevní byt do 12 měsíců převedete do osobního vlastnictví.

bytový dům

Výhody a nevýhody:
 

 • + Získáte až 100 % finančních prostředků pro získání družstevního bytu
   
 • + První rok platíte pouze úroky
   
 • + Až po převedení do osobního vlastnictví se z úvěru stává klasická hypotéka
   
 • - Předhypoteční úvěr nabízí pouze 5 bank na trhu
   
 • - V následujících 12 měsících jste vázáni převodem družstevního bytu do osobního vlastnictví
   
 • - Během prvního roku neumoříte vzniklý dluh
   
 • - Úroky jsou vyšší než u klasické hypotéky

 

Způsob č. 2
Za hypotéku se zaručíte jinou nemovitostí

Pokud vlastníte chatu, jiný byt či snad rodinný domek a plánujete stěhování do družstevního bytu, můžete získat klasickou hypotéku, za kterou se touto nemovitostí v osobním vlastnictví jednoduše zaručíte. V takovém případě půjde o klasickou hypotéku, kterou můžete sjednat už od 1,59 %!

Výhody a nevýhody:
 

 • + Nízké sazby hypotečních úvěrů
   
 • + Hypotékou můžete financovat až 100 % ceny nemovitosti
   
 • - Musíte mít jinou nemovitost vhodnou k zástavě

 

Způsob č. 3
Řádný či překlenovací úvěr ze stavebního spoření

Někteří se domnívají, že stavební spoření je v současné době „mrtvým produktem“. Ve skutečnosti díky němu můžete poměrně pohodlně financovat koupi družstevního či jiného bytu s cenou do 1 000 000 Kč. Vždy je ovšem potřeba zohlednit konkrétní podmínky dané spořitelny a vyšší úroky, které jsou s řádným či překlenovacím úvěrem neodmyslitelně spojeny.

Výhody a nevýhody:
 

 • + Snadné využití naspořených prostředků
   
 • + Jestliže naspořené prostředky nemáte, můžete využít překlenovacího úvěru
   
 • - Vyšší úroky
   
 • - Spořitelna může požadovat ručitele
   
 • - Značně omezená nabídka

 

V souvislosti s hypotékou oslovte profesionály ze společnosti Gepard Finance. Určitě vymyslíte řešení ušité na míru vašim potřebám a požadavkům!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....